, czwartek 25 kwietnia 2024
Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy
Mniejszą część nabytków stanowi podarowana bibliotece spuścizna po rodzinie Donatorki. Umowa o utworzeniu Donacji zawarta została w dniu 11 lipca 2003 r. - wystawa ma więc charakter jubileuszowy i podsumowuje dziesięć lat działalności funduszu. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy

SM/MAT. PRAS.
Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy

Wystawa będzie również okazją do zobaczenia najmniejszej aktualnie książki w zbiorach naszej biblioteki - Koranu z lat 70 XX. w. o wymiarach 3x4 cm. Jest to jeden z najnowszych nabytków w ramach Donacji, nie jest to jednak zakup a dar Donatorki - Barbary Michejdy-Pinno - ze zbiorów po jej mężu - wybitnym architekcie profesorze Andrzeju Pinno. Profesor (wykładał na Uniwersytecie Stanowym w Arlington w stanie Teksas) otrzymał ów Koran w prezencie od swojego studenta, który pochodził z jednego z krajów na Bliskim Wschodzie. fot. mat. pras.


Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy

a wystawie będzie można zobaczyć jeden z najcenniejszych rękopisów w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej - list Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) do Tadeusza Michejdy z 1921 r. To również nie jest zakup, a dar na rzecz Donacji Krystyny Michejdy-Kowalskiej - córki Tadeusza Michejdy. fot. mat. pras.


Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy

Na wystawie zaprezentowanych zostanie również większość miniaturowych drzeworytów z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkiej Nocy autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich grafików dwudziestolecia międzywojennego, urodzonego w Hermanicach pod Ustroniem Pawła Stellera (nazywanego "polskim" lub "śląskim Dürerem"). fot. mat. pras.

W piątek 4 października o godz. 15.00 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wernisaż wystawy "Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy 2003-2013", prezentującej wybór druków i rękopisów, które biblioteka otrzymała ze środków Donacji, oraz przybliżającej postać jej patrona. Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie także specjalnie na tę okazję wydany drukiem "Katalog nabytków z Donacji imienia Zbigniewa Michejdy w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej 2003-2013".

Donacja im. Zbigniewa Michejdy to fundusz ustanowiony przez Barbarę Michejdę-Pinno, środki z którego przeznaczane są na nabywanie do zbiorów Książnicy Cieszyńskiej druków, rękopisów i innych obiektów bibliotecznych o tematyce dotyczącej szeroko pojętej historii i kultury Śląska Cieszyńskiego w kontekście środkowoeuropejskim, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-czeskich.

Mniejszą część nabytków stanowi podarowana bibliotece spuścizna po rodzinie Donatorki. Umowa o utworzeniu Donacji zawarta została w dniu 11 lipca 2003 r. - wystawa ma więc charakter jubileuszowy i podsumowuje dziesięć lat działalności funduszu. Cele Donacji nawiązują do idei jej patrona, brata Donatorki, Zbigniewa Michejdy (1930-2001), inżyniera elektronika, nauczyciela akademickiego, jednego z pionierów informacji naukowej i komputeryzacji w zakresie bibliotekoznawstwa w Polsce.

W ciągu dziesięciu lat istnienia Donacji zbiory Książnicy Cieszyńskiej wzbogaciły się za jej sprawą o ponad 1200 jednostek materiałów bibliotecznych. Wystawa będzie okazją do zapoznania się z najciekawszymi z nich. Będzie ją można zwiedzać do 31 stycznia 2014 r. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Wystawa będzie również okazją do zobaczenia najmniejszej aktualnie książki w zbiorach naszej biblioteki - Koranu z lat 70 XX. w. o wymiarach 3x4 cm; jednego z najcenniejszych rękopisów w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej - listu Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) do Tadeusza Michejdy z 1921 r.; większość miniaturowych drzeworytów z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkiej Nocy autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich grafików dwudziestolecia międzywojennego, urodzonego w Hermanicach pod Ustroniem Pawła Stellera (nazywanego "polskim" lub "śląskim Dürerem") oraz wielu eksponatów z prywatnego archiwum Barbary Michejdy-Pinno, poświęconych osobie patrona Donacji - Zbigniewa Michejdy.

Bardzo interesującym wątkiem w biografii Zbigniewa Michejdy jest jego zaangażowanie się w sprawę legendarnego polskiego mikrokomputera K-202. Michejda przyjaźnił się z twórcą maszyny - Jackiem Karpińskiem (zwanym czasem polskim Billem Gatesem). Historia Karpińskiego i jego komputera jest niesamowicie ciekawa (czytaj więcej: tutaj. Ponoć to właśnie rozczarowanie związane z powstrzymaniem przez władze wprowadzenia maszyny do masowej produkcji zadecydowało o wyjeździe Zbigniewa Michejdy na emigrację w 1976 r.

Wernisaż wystawy "Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy 2003-2013", odbędzie się w piątek 4 października o godz. 15.00 w Książnicy Cieszyńskiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama