, czwartek 25 lipca 2024
Skwer Ireny Sendlerowej zachęca do poczęstowania się książką!
Skwer Ireny Sendlerowej wzbogacił się o kolejną atrakcję. Najmłodsi mieszkańcy Cieszyna mogą korzystać z Bookcrossingu który ma na celu zjednoczenie miłośników czytania. fot: Pavel PečDodaj do Facebook

Skwer Ireny Sendlerowej zachęca do poczęstowania się książką!

URSZULA MARKOWSKA
Skwer Ireny Sendlerowej zachęca do poczęstowania się książką!

Książkami dzieci i rodzice mogą „częstować” się, ale i dzielić właśnie na Skwerze Ireny Sendlerowej w Cieszynie.


Skwer Ireny Sendlerowej zachęca do poczęstowania się książką!

Piękna czerwona szafka powstała dzięki Krzysztofowi Moldrzykowi a po brzegi wypełnili ją wspólnie: Biblioteka Miejska, kawiarnia „Kornel i Przyjaciele” oraz Świetlica Krytyki Politycznej „Na Graniczy” w Cieszynie.

Skwer Ireny Sendlerowej w Cieszynie wzbogacił się o kolejną atrakcję. Mieszkańcy Cieszyna mogą wymieniać się książkami w ramach bookcrossingu, który ma na celu zjednoczenie miłośników czytania i rozpoczęcie wymiany książek.

Niewielki skwer na ul. Śrutarskiej, przy schodach prowadzących na Cieszyńską Wenecję powstał w 2018 roku w ramach obchodów roku Ireny Sendlerowej. Ta przyjazna przestrzeń dedykowana dzieciom jest miejscem wielu spotkań i warsztatów. To właśnie tutaj podczas wakacji odbywał się cykl spotkań z dziecięcym teatrem. Opiekunem skweru jest Biblioteka Miejska w Cieszynie, która wraz z grupą Aktywni Obywatele nieustannie inicjuje działania stwarzając przestrzeń atrakcyjną dla mieszkańców i turystów.

Książkami dzieci i rodzice mogą „częstować” się, ale i dzielić. Piękna czerwona szafka powstała dzięki Krzysztofowi Moldrzykowi, a po brzegi wypełnili ją wspólnie: Biblioteka Miejska, kawiarnia „Kornel i Przyjaciele” oraz Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez ich nieodpłatne przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cieszyn: Poczętuj się książką! - NAPRAWDE ???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama