, czwartek 6 października 2022
Skoczów i Cieszyn ożyją w nocy
Na amatorów nocnego zwiedzania muzeów czeka wiele atrakcji zarówno w Skoczowie, jak i w Cieszynie fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Skoczów i Cieszyn ożyją w nocy

MB
Już jutro jedyna taka noc w roku, podczas której dla zwiedzających są otwarte wszystkie muzea. 23 maja w Skoczowie i Cieszynie startuje Noc Muzeów.

Skoczowska Noc Muzeów zacznie się o godz. 20.00 i potrwa do godz. 24.00. Na spacer w tę wyjątkową noc zapraszają dwie skoczowskie placówki muzealne: znajdujące się przy rynku muzeum św. Jana Sarkandra oraz stojące przy ul. Fabrycznej muzeum im. Gustawa Morcinka.

Jednak na amatorów nocnego zwiedzania w Skoczowie czeka znacznie więcej atrakcji: otwarte zostaną miejsca na co dzień z rzadka uczęszczane lub po prostu niedostępne. Wśród takich miejsc są z pewnością: skoczowska „Jedynka”, dawna szkoła podstawowa, obecnie ZS3 (zaprezentuje m.in. oryginalne wyposażenie sal lekcyjnych oraz urządzenia edukacyjne pochodzące z pierwszego wyposażenia obiektu, a więc z 1903 roku), ratusz (będzie można zobaczyć przeszło 120-letni, ciągle sprawny zegar, gabinet burmistrza miasta Skoczowa czy salę rady miasta) oraz kościół parafialny Piotra i Pawła (pokazane zostaną m.in. pochodzące z początków XVII wieku księgi metrykalne, zabytkowe stroje i księgi liturgiczne, dokumenty beneficjum proboszczowskiego księdza Mocki, będzie także możliwość zwiedzenia wieży kościoła z zabytkowym mechanizmem zegarowym i dzwonami).

Gratką dla gości imprezy w Skoczowie będzie z pewnością posterunek milicji zrekonstruowany w budynku dawnego komisariatu policji przy ulicy Mickiewicza. Będzie można zobaczyć m.in. kompletne stroje i wyposażenie posterunku. Na noc muzeów przygotowuje się także skoczowska OSP, która zaprezentuje wystawę historycznych sprzętów pożarniczych pt. „Konna straż pożarna”. Wystawę tę będzie można zobaczyć w ogrodzie za muzeum Morcinkowskim przy ul. Fabrycznej.

Obowiązkowym punktem Skoczowskiej Nocy Muzeów będzie cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców pokaz archiwalnych zdjęć miasta z komentarzem. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie ten punkt programu odbędzie się w sali widowiskowej skoczowskiego kina. Pierwszy pokaz rozpocznie się o godz. 21.00, drugi o godz. 22.30. Pozostałe, wymienione powyżej atrakcje będą otwarte od godz. 20.00 do godz. 24.00.

Organizatorami Skoczowskiej Nocy Muzeów są Towarzystwo Miłośników Skoczowa, Miejskie Centrum Kultury „Integrator”, muzeum Sarkandrowskie, muzeum Morcinkowskie, oraz parafia pw. ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.

Z kolei w Cieszynie liczne atrakcje znajdą się zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Olzy. W tym roku w Cieszyńską Noc Muzeów jest zaangażowana rekordowa liczba instytucji kultury, bo aż 21.

Nowością w tym roku jest to, że w Cieszyńską Noc Muzeów zaangażowały się także czeskie instytucje. W kawiarni Avion odbędzie się towarzyszący muzealnym wydarzeniom koncert jazzowy. Muzeum Straży Pożarnej otworzy prywatne podwoje i zbiory. W Teatrze Cieszyńskim będzie możliwość zwiedzenia zaplecza teatru (wypożyczalni kostiumów i pracowni artystycznych), wystawy w galerii, a ponadto zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia próby przedstawienia. Z kolei Muzeum Těšínska zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałej i wzięcia udziału w warsztatach z zakresu nauk przyrodniczych, archeologicznych i etnograficznych.

Po stronie polskiej atrakcje zaproponuje 17 instytucji miejskich i niezależnych stowarzyszeń czy fundacji. I tu znajdą się nowości, przykładem jest przejazd bryczką wraz z przewodnikiem szlakiem najciekawszych zabytków śródmiejskiej części Cieszyna. Zupełnie inne wrażenia zapewni udział w atrakcjach, które oferuje Książnica Cieszyńska, która zaprasza np. do wzięcia udziału w grze miejskiej odświeżającej pamięć o chlubnej działalności ks. Leopolda Szersznika.

Szczegółowy program Cieszyńskiej Nocy Muzeów tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama