, piątek 27 stycznia 2023
Scena Polska: Wróćmy w tę przeszłość jeszcze raz!
Małe zadymione kawiarenki, pełne rozmachu kabarety, eleganckie pełne tajemnicy kobiety i dystyngowani dżentelmeni. Zespół Sceny Polskiej wsiadł do wehikułu czasu i wylądował w pełnych magii i dekadencji latach 20. i 30. ubiegłego wieku. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Scena Polska: Wróćmy w tę przeszłość jeszcze raz!

Scena Polska: Wróćmy w tę przeszłość jeszcze raz!


Scena Polska: Wróćmy w tę przeszłość jeszcze raz!


Scena Polska: Wróćmy w tę przeszłość jeszcze raz!

W miniony weekend na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie miała miejsce premiera widowiska muzyczno-tanecznego „Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne” w reżyserii Bogdana Kokotka. To przyjemne dla oka i ucha widowisko dla widza w każdym wieku.

Małe zadymione kawiarenki, pełne rozmachu kabarety, eleganckie pełne tajemnicy kobiety i dystyngowani dżentelmeni. Zespół Sceny Polskiej wsiadł do wehikułu czasu i wylądował w magicznych i dekadenckich latach 20. i 30. ubiegłego wieku. W klimat dwudziestolecia międzywojennego pomogła przenieść się muzyka i legendarne utwory, które w tamtych czasach śpiewały gwiazdy ówczesnego teatru i kina. „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Ada to nie wypada”, „Baby, ach te baby” czy „Miłość ci wszystko wybaczy” zna i nuci dziś pod nosem każdy, ale czy pamiętamy, iż utwory te powstały w pewnej specyficznej i niezwykle kolorowej epoce, którą brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej?

Bogdan Kokotek, reżyser tego widowiska muzyczno-tanecznego na Scenie Polskiej postanowił nie przerywać maratonu utworów wstawkami fabularnymi. W sumie zespół wykonał około trzydziestu utworów. Z wielkich hitów muzycznych dwudziestolecia międzywojennego reżyser utworzył kolaż, w którym poszczególne piosenki są ze sobą powiązane fabularnie czasem mocniej czasem słabiej. Niezmienna scenografia złożona z monumentalnych schodów typowych dla tanecznych rewii, a także stolików kawiarenki przenosi w miejsce wiecznej zabawy i życia jak we śnie według dobrze znanych słów: „Świat nasz wyglądał jaśniej / Kiedyś za dawnych dni, / Gdy się wierzyło w baśnie, / Gdy się wierzyło w sny”.

Aktorzy Sceny Polskiej niezaprzeczalnie odnaleźli się w tym muzyczno-tanecznym, a przecież niełatwym repertuarze. Bezapelacyjnie najlepszym głosem przedstawienia była Małgorzata Pikus, która nie pierwszy już raz dowodzi talentu nie tylko aktorskiego, ale i wokalnego. Pozytywnym zaskoczeniem była jednak także Patrycja Sikora, młoda i niedawno debiutująca w Teatrze Cieszyńskim aktorka, której zdecydowanie odpowiada forma musicalowa. Przezabawna i urocza w komediowych utworach, jak np. „Ada to nie wypada”, potrafiła wywołać dreszcz na plecach i przykuć uwagę poruszonej publiczności we wzruszającej „Rebece” według słów Andrzeja Własta do muzyki skomponowanej przez Zygmunta Białostockiego.

O klimacie przedstawienia zadecydował też słuszny pomysł reżysera o umieszczeniu na scenie akompaniującego aktorom zespołu muzycznego w składzie: Tomasz Pala (fortepian), Bartłomiej Stuchlik (kontrabas), Łukasz Walczak (perkusja) oraz Marcin Hałat (skrzypce). Ostatecznie niepowtarzalnej dynamiki i charakteru rewiowego przedstawieniu nadały popisy choreograficzne w wykonaniu tancerek ZPiT Suszanie w składzie: Lucka Durczok, Izabela Firlová, Justyna Jeżowicz, Weronika Pukowiec, Beata Toman, Aleksandra Wania i Sylwia Zuczek. Ten zespół poprowadziły odpowiedzialne za choreografię Izabela Tymich i Barbara Mračna. To kolejny raz, gdy dyrekcja teatru zaprasza do współtworzenia przedstawień Sceny Polskiej dzieci i młodzież z Zaolzia, co jest ciekawą i dobrą inicjatywą pod względem integracyjnym i edukacyjnym.

„Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne” to przyjemne dla oka i ucha widowisko dla widza w każdym wieku. Zespół Sceny Polskiej dowiódł, że muzyczne hity międzywojnia są ponadczasowe, lata lecą, a one nie zestarzały się ani trochę.

Najbliższy pokaz „Powróćmy jak za dawnych lat, czyli polskie piosenki międzywojenne” na Scenie Polskiej w Teatrze Cieszyńskim, na który są jeszcze bilety, odbędzie się 2 maja o godz. 19.00. Bilety można rezerwować na stronie internetowej www.tdivadlo.cz lub pod numerem telefonu: +420 558 746 022.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama