, piątek 29 marca 2024
SALT / Karolina Breguła - Obraza / projekcja filmu i spotkanie
"Obraza" jest krótką opowieścią o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

SALT / Karolina Breguła - Obraza / projekcja filmu i spotkanie

SM/MAT. PRAS.
Galeria Szara, Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ oraz Zamek Cieszyn zapraszają na bezpłatną projekcję filmu Karoliny Breguły pt. "Obraza", która odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 18.00 w Galerii Szarej. Po projekcji przewidziane jest spotkanie z reżyserką. Pokaz filmu Karoliny Breguły jest częścią projektu SALT prezentującego artystki i artystów związanych z Cieszynem i cieszyńską Galerią SZARA. Na projekt składają się wystawy, spotkania, warsztaty i inne działania.

"Obraza" jest krótką opowieścią o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności. Prowincjonalne miasto, w którym pracuje, zdaje się być ostoją tradycji, lecz jednocześnie i ksenofobii, lęku wobec wszystkiego, co nowe i nieznane. By zbudzić mieszkańców z ich wstecznictwa, urzędnik postanawia zastosować niecodzienną metodę. Korzystając z ludzkiej przekory, wymusza postęp poprzez zakazy i ograniczenia, które mieszkańcy starają się złamać.
Praca powstała w ramach Wyszehradzkiego Programu Rezydencji Artystów w Art Quarter Budapest oraz projektu Grodzka 5 organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie.

Scenariusz i reżyseria:
 Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko

Dźwięk: Weronika Raźna

Montaż: Stefan Paruch

Kuratorka: Magdalena Ujma

Karolina Breguła
(ur. 1979) – artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Występowała i wystawiała w takich instytucjach jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Kalmar w Szwecji czy Real Art Ways w Hartford w USA. Laureatka nagrody Samsung Art Master, stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Nominowana do nagrody Spojrzenia 2013. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie. W swoich pracach zajmuje się problematyką recepcji sztuki. Bada nieprofesjonalnych odbiorców sztuki i ich relację z dziełem. Szuka miejsca dla sztuki w codzienności i ról, jakie dziedzictwo może odgrywać we współczesnym świecie. Budowanie znaczeń i autoanaliza kultury stały się sensem jej ostatniej działalności artystycznej.

www.galeriaszara.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama