, piątek 19 kwietnia 2024
Reichsfürstin von Teschen
Urszula Katarzyna Lubomirska, księżna cieszyńska, zawdzięczała swój tytuł wpływowemu kochankowi, polskiemu królowi Augustowi II Mocnemu fot: portret Louisa de Silvestre'a / Wikimedia Commons



Dodaj do Facebook

Reichsfürstin von Teschen

MMT
Kiedy w 1704 roku polski król August II Mocny poprosił cesarza Leopolda I o jakiś tytuł dla swojej kochanki, ten zaproponował godność "księżnej cieszyńskiej". Król zareagował mniej więcej w stylu: "Może być, brzmi nieźle".

Urszula Katarzyna Lubomirska z Bokumów - bo tak zwała się kochanka polskiego króla - była z punktu widzenia prawa najbardziej nietypową księżną cieszyńską w historii. Inne albo rzeczywiście rezydowały na Wzgórzu Zamkowym, albo przynajmniej ich mężowie byli władcami Księstwa Cieszyńskiego.

Kariera Urszuli Katarzyny Lubomirskiej zaczęła się w 1698 roku, gdy – jak pisze jeden z historyków - "zwróciła (…) na siebie uwagę monarchy sprytnie mdlejąc na widok rzekomo grożącego mu niebezpieczeństwa". Król August II Mocny zainteresował się osiemnastoletnią magnatką i szybko zostali kochankami.

Lubomirska pochodziła z bogatej i wpływowej rodzinie - dość powiedzieć, że jej pradziadkiem był słynny hetman Stefan Czarniecki (ten sam, co to pojawia się w trzeciej zwrotce hymnu). Kiedy poznała króla, była już od dwóch lat żoną Jerzego Dominika Lubomirskiego, podstolego koronnego. Mąż, gdy dowiedział się o romansie, najpierw się awanturował, później chciał siłą wywieźć żonę z Warszawy, w końcu zaczął starania o unieważnienie małżeństwa. Urszuli takie rozwiązanie odpowiadało. August II Mocny wykorzystał swoje wpływy na papieskim dworze i sprawę udało się załatwić pozytywnie.

O ile Urszula w tym momencie stała się osobą wolną, to z Augustem sprawa była bardziej skomplikowana. Miał żonę i opinie wielkiego kobieciarza. Wprawdzie wbrew popularnej plotce nie został ojcem 365 bękartów, ale i tak lista jego kochanek była długa. Lubomirska była na niej pierwszą Polką.

Apogeum sukcesów Urszuli Lubomirskiej jako królewskiej metresy przypadło na 1704 rok, kiedy król August II poprosił cesarza Leopolda I o nadanie jej jakiegoś tytułu. Padło na "księżną cieszyńską" (Reichsfürstin von Teschen), chociaż żadnych posiadłości w Księstwie Cieszyńskim nie otrzymała. Dodatkowo, polski król podarował jej dobra w Hoyerswerdzie na Łużycach. Lubomirska osiadła tam już rok później, kiedy jej miejsce w królewskiej łożnicy zajęła słynna hrabina Cosel.

Chociaż Urszula przestała być oficjalną metresą, zachowała spore wpływy na dworze w Dreźnie, gdzie od czasu do czasu składała wizyty. W 1722 roku znowu było o niej głośno – tym razem z powodu ślubu z o 10 lat młodszym księciem Fryderykiem Ludwikiem von Württemberg-Winnental. Było to rzadkie w tych sferach małżeństwo z miłości. Przetrwało dwanaście lat - aż do tragicznej śmierci Fryderyka Wilhelma w bitwie pod Guastallą.

Księżna cieszyńska, która absolutnie nie miała nic wspólnego z Księstwem Cieszyńskim, zmarła w Dreźnie w 1743 w wieku 63 lat.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do tego głupka o post, jak nie rozumiesz baranie to się nie wpisuj, MMT dobrze wie o co chodzi dupku.

barani dupku, wyżyj się na łące...

No MMT widzimy ,że się rozwijasz, a może chcesz jakieś publikacje Twojego dziadka Karola.

dosyć głupi post

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama