, czwartek 29 września 2022
Profesor Jan Miodek w Czeskim Cieszynie
Po krótkiej zapowiedzi profesora Kadłubca, profesor Miodek rozpoczął opowieść o zawiłościach językowych, którą przeplatał zabawnymi anegdotami.  fot: MBDodaj do Facebook

Profesor Jan Miodek w Czeskim Cieszynie

MB
Profesor Jan Miodek w Czeskim Cieszynie

Podczas wykładu, w którym mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, aula była wypełniona co do ostatniego miejsca.

Było dużo śmiechu i anegdot, ale też sporo ciekawych informacji o polszczyźnie. Najsłynniejszy polski językoznawca, profesor Jan Miodek zawitał do Czeskiego Cieszyna.

Spotkanie odbyło się wczoraj, 19 maja, o godz. 16.30 w auli Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. Był to wykład otwarty. Natomiast tego samego dnia, o godz. 10.00 profesor Jan Miodek oraz profesor Daniel Kadłubiec odbyli spotkanie z młodzieżą.

Podczas wykładu, w którym mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, aula była wypełniona co do ostatniego miejsca. Po krótkiej zapowiedzi profesora Kadłubca, profesor Miodek rozpoczął opowieść o zawiłościach językowych, którą przeplatał zabawnymi anegdotami.

Profesor opowiedział o zasadach zapisu nazwisk dwuczłonowych oraz zgłębił zagadkę, dlaczego w nazwach miejscowości na Śląsku i Czechach pojawiają się ligoty, z kolei w województwach małopolskim czy wielkopolskim już się ich nie uświadczy, a w zamian znajdziemy tam liczne wole. Językoznawca wypomniał najzabawniejsze lapsusy językowe związane z nadużywaniem męskich końcówek rzeczowników głównie wśród nazw zawodów.

Zgromadzeni dowiedzieli się także o zawiłościach związanych z deklinacją oraz ubawili się przy dowcipie o Michale Rusinku, byłym sekretarzu Wisławy Szymborskiej. Profesor Miodek również wspomniał o mniej chlubnych zjawiskach w polszczyźnie, wskazał na coraz liczniejsze anglicyzmy, ubogą frazeologię czy brak dawniej używanych porównań w mowie potocznej, brutalizację języka czy tabloidyzację mediów.

Podczas spotkania z profesorem Miodkiem oczywiście znalazło się na koniec miejsce na pytania słuchaczy, którzy chętnie zgłaszali swoje wątpliwości i pytania dotyczące mowy ojczystej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama