, piątek 29 marca 2024
Powstaje Transgraniczne Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez
W Cieszynie szykuje się kolejny duży projekt, do którego potrzebna jest ambitna młodzieży. fot: AK



Dodaj do Facebook

Powstaje Transgraniczne Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez

Agnieszka Kaczmarczyk
Powstaje Transgraniczne Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez

Organizatorzy zwracają uwagę, że ważne jest to, aby oba miasta były "nasze". Bez podziału na Cieszyn i Czeski Cieszyn. fot. AK


Powstaje Transgraniczne Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez

W ramach projektu powstaną dwujęzyczne przewodniki metodyczne: "Jak zorganizować imprezę w swoim mieście" i "Jak nauczać skuteczności działania". fot. AK

2 marca, w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza, władze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, dyrektorzy szkół, liderzy organizacji i młodzież spotkali się w ramach konferencji otwierającej kolejny polsko-czeski projekt. Powstaje Transgraniczne Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez.

Głównym celem wolontariuszy działających w Transgranicznym Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez jest wspólne organizowanie przedsięwzięć na terenie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

- Zredagujemy i opublikujemy darmowe, dwujęzyczne przewodniki metodyczne: "Jak zorganizować imprezę w swoim mieście" i "Jak nauczać skuteczności działania" - zapowiada Michał Paluch, pedagog i koordynator projektu. Opracowanie podręczników ma opierać się na doświadczeniach młodzieży, która w ramach projektu zorganizuje 34 spotkania szkoleniowe i 10 autorskich imprez w przestrzeni miast. Projekt podzielony będzie na trzy semestry i każdorazowo weźmie w niej udział kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków i Czechów w wieku od 16 do 35 lat. - Szukamy od teraz młodzieży ambitnej, myślącej nieszablonowo, chętnej do przygody i zapisania się w historii miasta - przekonuje Wojtek Szczurek, szef biura TCW i dodaje, że 14-osobowy zarząd projektu będzie się również uczył języka czeskiego.

Organizatorzy zwracają uwagę, że ważne jest to, aby oba miasta były "nasze". Bez podziału na Cieszyn i Czeski Cieszyn. Podczas konferencji rozmawiano o współpracy, metodach i narzędziach wspólnej integracji oraz o tym, jak dzięki projektowi każdy będzie mógł zaznaczyć swoją obecność w przestrzeni publicznej. Wypełniona po brzegi sala doczekała się dyskusji o międzynarodowym wymiarze - Polak jest Polakiem, Czech jest Czechem. Trzeba będzie się wyzbyć stereotypów, aby projekt udało się zrealizować - zaznaczył w dyskusji Václav Laštůvka, sekretarz Euroregionu. - Młodzież jest wszędzie taka sama, a zapał i kreatywność, to cechy odporne na stereotypy - odpowiadał Paluch dodając, że nadszedł czas na nową strategię budowania tożsamości młodych cieszyniaków.

Zainteresowani udziałem w międzynarodowym projekcie mogą kontaktować się poprzez adres mailowy: transgraniczni@gmail.com lub dzwoniąc do biura TCW, mieszczącego się na Zamku w Cieszynie. Telefon: + 48 510 726 026.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

o wolontariuszy się nie martwcie - mają co robić, jak macie wątpliwości co do projektu i jego istoty to skontaktujcie się z biurem TCW - macie namiary więc piszcie.
Najlepiej wypowiadać się o czymś mając pobieżną wiedzą na temat.....ale to chyba specjalność polaków...
POWODZENIA. Dajecie młodym zajęcie - a przynajmniej dajecie im propozycje żeby robić coś pozytywnego w życiu...a zamkiem ten projek am tyle wspólnego że tam mieści się biuro projektu - tyle.

do Myszki Miki: wszystkiemu winien, ten rozrabiaka, pies Pluto...

Od tych podęczników już półki pękają. Wolontariusz jeśli chce to powinien pracować a nie podręczniki pisać nie wiadomo dla kogo. Ciekawe co Ci wolontariusze na codzień poza głośnymi akcjami robią dla innych? Głośno jest ale czy jakościowo to się okaże.

Cóż... czy tonie jest kolejny pomysł rodem Zamku-Cieszyn-nie-wiadomo-po-co?

te podręczniki, to chyba zawracanie głowy...

Pękam ze śmiechu...

Zapowiada się dobrze. Oby się Wam udało! Potrzeba jakiegoś napływu energii w te ospałe miasto. Powodzenia!

zapał i kreatywność odporne na stereotypy - młodzi bywają spontaniczni i szczerzy -dobrze, że w projekcie ze strony czeskiej jest Petr Kantor - powodzenia!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama