, piątek 29 marca 2024
Ponad 30 mln koron na rozbudowę Archeoparku
Ponad 30 mln koron otrzyma uruchomione w 2008 roku - słowiańskie grodzisko, które w za unijne pieniądze chce dokończyć, rozpoczętą 5 lat temu inwestycję. fot: www.muzeumct.cz



Dodaj do Facebook

Ponad 30 mln koron na rozbudowę Archeoparku

SM/mat.pras.
Ponad 30 mln koron na rozbudowę Archeoparku

Nowoczesny obiekt ma charakteryzować się przede wszystkim łatwym dostępem dla osób niepełnosprawnych. fot. mat. pras.


Ponad 30 mln koron na rozbudowę Archeoparku

Badania archeologiczne i prace budowlane zaplanowane zostały na przyszły sezon czyli na rok 2014. fot. mat. pras.

Rozbudowa Archeoparku w Kocobędzu-Podoborze znalazła się wśród 10 projektów turystycznych, które otrzymają unijne dofinansowanie. Kwota wszystkich projektów dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła 129 mln koron. Prawie 1/4 tej kwoty otrzyma uruchomione w 2008 roku - słowiańskie grodzisko, które za unijne pieniądze chce dokończyć rozpoczętą 5 lat temu inwestycję.

W planach Muzeum Ziemi Cieszyńskiej - zarządcy Archeoparku jest budowa nowoczesnego obiektu wewnątrz grodu oraz dwóch replik słowiańskich budowli. Nowoczesny obiekt ma charakteryzować się przede wszystkim łatwym dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz wykorzystaniem w swej strukturze naturalnych materiałów budowlanych takich jak drzewo, kamień i szkło.

W kilkupiętrowym budynku zlokalizowane będą toalety, których brak sprawia aktualnie najwięcej problemów; pomieszczenia socjalne dla pracowników grodu, poczekalnia oraz kasa biletowa. W nowym obiekcie znajdą się również sale wystawowe oraz warsztatowe. Według planów projektanta na dachu budynku znajdować się będzie dostępny dla zwiedzających taras widokowy oraz obserwatorium astronomiczne i stacja meteorologiczna. Połączenie nowoczesnego budynku ze specyfiką miejsca ma się dokonać poprzez rośliny, uprawiane przez przodków zamieszkujących te ziemie, którymi osadzony zostanie dach budynku.

- Badania archeologiczne i prace budowlane zaplanowane zostały na przyszły sezon czyli na rok 2014. W tym czasie obiekt będzie musiał być całkowicie zamknięty. Uważam jednak, że po zakończeniu prac budowlanych i oddaniu nowych inwestycji do użytku przyciągniemy nie tylko turystów, którzy dobrze znają nasz Archeopark, ale także tych, którzy jeszcze nas nie odwiedzili. Mamy nadzieję, że w ten sposób jeszcze chętniej będą nas odwiedzać turyści z Polski oraz Słowacji - mówi o inwestycji Zbyšek Ondřeka, dyrektor Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie

W najbliższej okolicy, oprócz rozbudowy Archeoparku w Kocobędzu, unijną dotację otrzymał również projekt budowy interaktywnego muzeum techniki "Terra Chalybda", które przestawiać będzie cykl produkcyjny żelaza oraz muzeum historii wojskowości w Nawsiu - prezentujące sprzęt wojskowy wykorzystywany podczas drugiej wojny światowej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama