, wtorek 23 kwietnia 2024
Pilch spotyka Pilcha
Pamięć głębinowa” w reż. Bogdana Słupczyńskiego powstała na podstawie fragmentów powieści Jerzego Pilcha “Bezpowrotnie utracona leworęczność”. Spektakl został przygotowany na tegoroczną edycję Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” w Wiśle. fot: Piotr TenczykDodaj do Facebook

Pilch spotyka Pilcha

Redakcja/Barbara Wojnarowska
Pilch spotyka Pilcha

„Pamięć głębinowa” - reż. Bogusław Słupczyński. Występują: Krzysztof Cis, Szymon Pilch. Spektakl będzie można zobaczyć w piątek 15 października w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Początek o godz. 19. Bilety kosztują 30 zł. fot. Piotr Tenczyk

„Pamięć głębinowa” w reż. Bogdana Słupczyńskiego powstała na podstawie fragmentów powieści Jerzego Pilcha “Bezpowrotnie utracona leworęczność”. Spektakl został przygotowany na tegoroczną edycję Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” w Wiśle. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższy piątek 15 października Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.

W przedstawieniu oglądamy dwóch głównych bohaterów - pierwszy, „pan inżynier”, grany przez Krzysztofa Cisa, wraca po latach do rodzinnego miasta. W domyśle jest to sam Jerzy Pilch - pisarz, intelektualista, który chce się rozprawić z własnymi wspomnieniami. Zatrzymuje się u góralskiego gospodarza (w tej roli Szymon Pilch), z którym prowadzi refleksyjne rozmowy zakrapiane suto „gorzołką”.

Ciekawym zabiegiem jest swoiste spotkanie Pilcha z Pilchem, ponieważ obaj bohaterowie noszą to samo nazwisko. Relacja intelektualisty z prostym człowiekiem jest jak spotkanie z samym sobą. Z jednej strony bohater grany przez Krzysztofa Cisa spotyka inną wersją siebie, a jednak pod wieloma względami, bardzo do siebie podobną. Obie postacie uzupełniają się wzajemnie, prowadzą wspólne rozmowy, wspominają zmarłe osoby, które kiedyś obaj znali.

Bohaterowie od pierwszych scen raczą się tęgo gorzałką pitą ze szklanek. Aktorzy grają lekko pijanych, co pozwala nadać ich rozmowom zabawnego kontekstu typowych, pijackich rozmów. Nie brak więc alkoholowych refleksji, wzruszeń, nostalgii - jednym słowem - wszystkich tych emocji, które wzmagają się po wypiciu alkoholu. Aktorom udało się zachować umiar w graniu - postacie są na lekkim rauszu, ale nie tracą przytomności umysłu. Można by wręcz powiedzieć, że jest to picie kontrolowane, wzmagające refleksje, wyostrzające pamięć, ale nie zakłócające świadomości umysłu. Jest to też jeden z zabiegów, które wprowadzają do spektaklu dużo lekkości, humoru i zabawnych sytuacji.

Ciągły ruch aktorów sprawia, że spektakl jest bardzo dynamiczny. Choreografia w spektaklu powoduje przeplatanie się energicznych ruchów aktorów ze statycznymi scenami pełnymi spokoju i refleksji. Nieraz też zabawna choreografia, dynamiczne skoki na meble, bieganie i tańce towarzyszą poważnym rozmowom bohaterów, dodając dialogom humoru. Aktorzy nie popadają jednak w burleskę czy przesadę, dzięki czemu, nie odwracają uwagi od głębokiego wydźwięku sztuki.

W rodzinnym mieście pisarza, spektakl bez wątpienia nabiera wielu znaczeń, związanych bezpośrednio z osobą wybitnego literata. Widz może odnieść wrażenie, że jest to metaforyczny powrót pisarza do Wisły, ponieważ bohater spektaklu mówi o konkretnych miejscach, wspomina ludzi, których kiedyś znał i którzy kiedyś tu żyli. Często te opowieści powiązane są z historiami o rodzinnym domu, wspomnieniami z dzieciństwa. Mogłoby się zatem wydawać, że bez znajomości twórczości i biografii Jerzego Pilcha, widz traci ważny kontekst i sens przedstawienia. Nic bardziej mylnego - nawet w oderwaniu od spraw dotyczących bezpośrednio życia Jerzego Pilcha, jego twórczości literackiej, problemów z alkoholem, czy specyficznych, intymnych stosunków z luteranizmem, spektakl nie traci na znaczeniu. Są w nim treści uniwersalne, dotyczące naszej ulotnej i niepewnej pamięci oraz tej głębszej pamięci - „głębinowej”.

Jedną z lepszych scen w spektaklu jest ta, kiedy pisarz próbuje sobie przypomnieć cokolwiek z czytanych kiedyś książek. Aktorzy mierzą się ze sobą jak dwa walczące jelenie, z książką umieszczoną pomiędzy stykającymi się ze sobą głowami. Scena oddaje wysiłek umysłowy, który podejmuje pisarz, próbując sobie przypomnieć chociaż kilka szczegółów z dawno czytanych książek. Scena pokazuje, jak bardzo wątła jest nasza pamięć, jak niewiele w niej tak naprawdę zostaje, z tego co przeżyliśmy, co czytaliśmy lub czego się uczyliśmy. Co w takim razie w naszej pamięci pozostaje? Czy zapamiętujemy rzeczy ważne, czy tylko nieistotne anegdotki z życia innych? A może nie pamiętamy drobiazgów, ale wszystko co przeżyliśmy, co przeczytaliśmy mieści się w naszej pamięci głębinowej - nie pamiętamy szczegółów, ale zapamiętujemy znaczenie danych sytuacji, wrażenia po przeczytanej kiedyś lekturze, emocje związane z doświadczeniami z przeszłości.

Przez prawie godzinę obaj aktorzy nas bawią, wzruszają, doprowadzają do łez śmiechu, wywołują w nas nostalgię za minionymi rzeczami. Przede wszystkim jednak zachęcają do spotkania z samym sobą, do przeszukania własnej pamięcią. Zapraszają, żebyśmy we własnych wspomnieniach spotkali siebie, tak jak Pilch spotkał Pilcha.

„Pamięć głębinowa” - reż. Bogusław Słupczyński. Występują: Krzysztof Cis, Szymon Pilch. Spektakl będzie można zobaczyć w piątek 15 października w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Początek o godz. 19. Bilety kosztują 30 zł.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama