, czwartek 6 października 2022
Od kinematografu do Cinema City
Prelekcja w Książnicy Cieszyńskiej z cyklu “Cymelia i osobliwości” dotyczyła tym razem historii cieszyńskiej kinematografii w okresie międzywojennym fot: FJDDodaj do Facebook

Od kinematografu do Cinema City

FJD
Comiesięczna piątkowa prelekcja w Książnicy Cieszyńskiej z cyklu “Cymelia i osobliwości” dotyczyła tym razem historii cieszyńskiej kinematografii w okresie międzywojennym, którą w bardzo interesujący sposób przybliżył słuchaczom, prelegent Krzysztof Kleczek.

Energia elektryczna, która wkroczyła do Cieszyna z początkiem XX wieku (1909 r.) pozwoliła uruchomić oprócz Tramwaju Cieszyńskiego jeszcze wiele innych w tym czasie nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich był kinematograf przy pomocy którego wyświetlane były pierwsze czarno-białe krótkie filmiki.

Po I wonie światowej kryzys gospodarczy nie pozwolił na powstanie w Cieszynie budynku kinowego z prawdziwego zdarzenia i dlatego seanse urządzane były w dawnym browarze miejskim na ulicy Śrutarskiej. Odnaleziony plan tej sali kinowej pochodzi z roku 1919 na której znajdują się rozplanowane miejsca siedzące. Do tego planu dołączone jest pismo Rady Rządu Krajowego Księstwa Cieszyńskiego, które dokładnie opisuje o ile miejsc można jeszcze tą salę powiększyć i jakie warunki bhp mają zostać dotrzymane. Właścicielem kina w pierwszym okresie jego działalności był Herman Martin, a ciekawostką było także to, że sala kinowa sąsiadowała ze stolarnią, która mieściła się w dolnej części budynku. Dlatego też seanse mogły się odbywać tylko w czasie jak stolarnia nie pracowała, a wszystkie wejścia były uporządkowane- nie zastawione drzewem. W początkowych okresach pokazy kinowe były okazjonalne i nie było stałych programów projekcji seansów kinowych.

Postęp techniczny, który miał miejsce w XIX w. uruchomił to medium kultury, które nie przypadkowo nazwane zostało X muzą. Prekursorami filmu byli francuscy bracia Lumiere, którzy aparat filmowy nazwali kinematografem natomiast inni prekursorzy kina swoje urządzenia nazywali bioscopami elektrycznymi i pleografami. W pierwszym okresie filmy były wyłącznie nieme i czarno białe, a głosu użyczali animatorzy przy akompaniamencie fortepianu lub pianina. W Cieszynie pierwszy pokaz filmu przy pomocy biografu miał miejsce w roku 1908 na Placu Koszarowym-dzisiaj Plac Teatralny, a projekcje odbywały się około jednego roku codziennie o godzinie 18:00 i 20:00.

Wspomnieć też należy o kinie w hotelu National, którego zarządcą i właścicielem sprzętu kinowego był pan Aleksander Macykowicz - handlarz maszyn do szycia, który następnie w latach 20-tych był kierownikiem kina miejskiego.Jedną z ciekawostek cieszyńskiego kina jest także walka bokserska, która odbyła się w lutym 1936 roku w kinie Apollo, a uczestniczył w niej jako zawodnik, znany cieszyński bokser Bolko-Kantor.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama