, piątek 19 kwietnia 2024
Obrazy w barakowozie, czyli pomysł czterech studentek na nudę czterech wystawienniczych ścian
Cztery studentki Uniwersytetu Śląskiego postanowiły zerwać z nudą tradycyjnych wystaw i pokazać swoje obrazy w galerii na kółkach fot: EM



Dodaj do Facebook

Obrazy w barakowozie, czyli pomysł czterech studentek na nudę czterech wystawienniczych ścian

EDYTA MOLĘDA
Cyrk jest sztuką a sztuka może być cyrkiem. Z takiego założenia wyszły artystki Uniwersytetu Śląskiego, które przygotowując wystawę swoich prac postanowiły pokazać ją w odmienny i daleki od tradycyjnego sposób. Miejscem wystawienniczym uczyniły przyczepę cyrkową. Projekt galerii na kółkach adresowany jest zarówno do widza dorosłego, jak i do dzieci.

Wspólna wystawa czterech studentek drugiego roku Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych nosi nazwę "Cyrk". Zarówno obrazy, sposób ich prezentacji, jak i działania podejmowane w czasie wystawy tematycznie nawiązują do idei cyrku, rozumianej jako miejsce osobliwości. W ten sposób pomyślany projekt zostanie pokazany już za kilka dni podczas "Miesiąca Fotografii" w Krakowie. Mobilna galeria przez cały dzień będzie ustawiona na Błoniach. - Mam nadzieję, że dzięki wykorzystaniu przyczepy cyrkowej uda się nam uzyskać kilka artystycznych efektów za jednym razem i na dłużej, niż jeden dzień zaistnieć w pamięci osób, które nas odwiedzą. Widzowie zostaną wprowadzeni w klimat cyrkowy, co pozwoli na spontaniczny odbiór sztuki oraz przygotowanych przez nas animacji, które będą towarzyszyć wystawie - mówi Klaudia Kupczok.

Choć każda z dziewczyn miała inną wizję wystawy, to od początku wszystkie chciały zrealizować ją w formie cyrku. - Udało się nam połączyć pomysły w spójną całość i podzielić rolami. Nasza wystawa to w pewnym sensie performance, w którym każda ma inne zadanie - mówi Joanna Basicz, sprawująca pieczę nad częścią pod hasłem "Krzywe zwierciadło jako porzekadło", czyli prezentacją zdjęć w ujęciu humorystycznym. - Specjalnie na wystawę przygotowałam zupełnie nowatorską kamerę, której nikt poza nami jeszcze nie widział. Będziemy wykonywać filmy i zdjęcia pamiątkowe. Utrwalanie rzeczywistości wiąże się historycznie z cyrkiem, ponieważ to tam właśnie były wykonywane pierwsze zdjęcia dziwnych ludzi i tam również powstawały pierwsze plakaty zachęcające publiczność do obejrzenia cyrkowych gabinetów osobliwości.

Michalina Chwastek jest odpowiedzialna za animacje z dziećmi. - Szczególną uwagę chcemy skupić na dzieciach, ponieważ to one są najszczerszymi odbiorcami cyrkowych wydarzeń. Zupełnie inaczej jest w przypadku sztuki. Niestety zdarza się, że rodzice nie zabierają ich na tradycyjne wystawy do galerii, ponieważ obawiają się ich zachowania. Chcemy przekonać dorosłych, że warto to zmienić. U nas będzie można dobrze się bawić i na pewno dzieci dużo z tej wystawy wyniosą. Chcemy wprowadzić je w świat galerii i sztuki poprzez animacje cyrkowe - mówi Michalina.

Ciekawostką projektu są również wizerunki dziewczyn. Każda z nich strojem i zachowaniem będzie korespondować z tematyką prac oraz specyfiką mobilnej galerii cyrkowej. - Przebrania wykonałyśmy własnoręcznie, więc jest to dodatkowy element twórczości w całym przedsięwzięciu. Ja występuję w pomponach. Michalina jest sielską dziewczynką w kolorowym stroju z mnóstwem tasiemek i kokardek. Joanna będzie miała na sobie strój z wzorami graficznymi. Będą tam pasy, kratki i dodatkowo małe zabawkowe małpki. Klaudia wystąpi w roli piratki - mówi Marlena Harańczuk.

Naukowymi i artystycznymi opiekunami młodych artystek są między innymi prof. Ireneusz Botor z Instytutu Malarstwa, prof. Małgorzata Łuszczak oraz Małgorzata Łuczyna z Instytutu Fotografii Uniwersytetu Śląskiego.
Autorki niecodziennego projektu zamierzają pokazać swoją wystawę również w Cieszynie. Prawdopodobnie będzie można się z nimi spotkać podczas Festiwalu Wakacyjne Kadry.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama