, piątek 19 kwietnia 2024
O kolekcjonerce, Marii Skalickiej słów kilka
Skalicka kolekcjonowała wszystko, co związane było z ziemią beskidzką. fot: BŚ



Dodaj do Facebook

O kolekcjonerce, Marii Skalickiej słów kilka

Barbara Śliż
O kolekcjonerce, Marii Skalickiej słów kilka

Dzięki kontaktom z osobistościami z kręgów twórców kultury zgromadziła wyjątkowo cenną kolekcję grafiki i obrazów Pawła Stellera, Jana Wałacha, czy Franciszka Jaworskiego. fot. BŚ


O kolekcjonerce, Marii Skalickiej słów kilka

Maria Skalicka była znanym, cenionym bibliofilem i kolekcjonerem dzieł sztuki, a przede wszystkim fundatorką i założycielką Oddziału Muzeum Ustrońskiego "Zbiory Marii Skalickiej". fot. BŚ

Skromna, dobra dla ludzi, obdarzona wyjątkowo szlachetną pasją, rzetelna i niezwykle pracowita. Tak przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina Marię Skalicką wspominali znajomi i przyjaciele, którzy spotkali się w ustrońskim muzeum jej imienia.

Maria Skalicka była znanym, cenionym bibliofilem i kolekcjonerem dzieł sztuki, a przede wszystkim fundatorką i założycielką Oddziału Muzeum Ustrońskiego "Zbiory Marii Skalickiej". Jej największą miłością, pasją, która przyćmiła całe jej życie, była ziemia cieszyńska, jej historia, kultura i ludzie z tą ziemią związani. To właśnie wokół rodzinnych stron, bo tutaj się urodziła, skupiona była jej pozazawodowa działalność.

Kolekcjonerka prowadziła szeroką działalność popularno-naukową, należała do grupy entuzjastów talentu beskidzkiego muzyka Jana Sztwiertni. Była współorganizatorem koncertów muzycznych w kościele w Katowicach, a także członkiem i społecznym pracownikiem Śląskiej Ekspozytury Towarzystwa Chopinowskiego. To właśnie przy dźwiękach kompozycji Chopina Maria Skalicka spędzała najwięcej czasu. Fundatorka muzeum pozostała niekwestionowanym autorytetem w środowisku bibliotekarskim Katowic.

Skalicka kolekcjonowała wszystko, co związane było z ziemią beskidzką. Książki, pocztówki, zdjęcia, elementy strojów regionalnych i przedmioty użytkowe zalegały w jej mieszkaniu. Dzięki kontaktom z osobistościami z kręgów twórców kultury zgromadziła wyjątkowo cenną kolekcję grafiki i obrazów Pawła Stellera, Jana Wałacha, czy Franciszka Jaworskiego. Część swoich zbiorów Maria Skalicka przekazała Książnicy Cieszyńskiej. Wśród jej najbardziej wartościowych eksponatów znajdują się ekslibrisy i literatura ekslibrisologiczna, grafiki, medale, starodruki i druki unikatowe oraz cenny zbiór niezwykle rzadko spotykanych wydawnictw bibliofilskich.

Aktem darowizny Maria Skalicka przekazała swój dom rodzinny, ogródek i dorobek kolekcjonerski całego życia na cele muzealne. Od sierpnia 1993 roku funkcjonuje w nim muzeum biograficzne jej imienia o charakterze bibliofilsko-artystycznym. Jak mówił Ryszard Gabryś, kompozytor, bardzo dobry przyjaciel Marii Skalickiej, "harmonia między tym, co swojskie a światowe jest tutaj w muzeum. Tutaj jest miejsce dla wszystkich".

Poza prywatnymi zbiorami Skalickiej w stałej ekspozycji muzeum znajduje się Ustroń w starej fotografii, a w działającej na miejscu "Galerii pod Jodłą" prezentowane są wystawy czasowe dzieł sztuki i rękodzieła artystycznego. Z mieszczącej się przy muzeum biblioteki korzystać mogą maturzyści, studenci i inne osoby poszukujące materiałów do swoich opracowań i publikacji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama