, poniedziałek 26 luty 2024
O inicjatywie obywatelskiej w Cieszynie [KOMENTARZ - brak]
brak Dodaj do Facebook

O inicjatywie obywatelskiej w Cieszynie [KOMENTARZ]

Cieszyniacy mogą zaangażować się we wsparcie lokalnych inicjatyw pod warunkiem, że zostaną o nich w odpowiedni sposób poinformowani. Dziś mało kto wie, jak wiele zmian może się zadziać w naszym otoczeniu, jeśli klikniemy we właściwym miejscu i we właściwym czasie. I ty możesz kształtować swoje otoczenie! Jak?

Wstęp

Postanowiłam napisać ten komentarz po przeczytaniu artykułu pt. Inicjatywa z Cieszyna w czołówce głosowania, który ukazał się w Gazecie Codziennej 18 maja, a mówił o akcji zbierania głosów na budowę sali do hydroterapii w Zespole Placówek Szkolono-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie. Chodzi o konkurs grantowy pod hasłem „To dla mnie ważne”, organizowany przez Fundację Aviva, w ramach którego inicjatywy obywatelskie, sąsiedzkie czy rodzicielskie mogą otrzymać maksymalnie 50 tys. zł dofinansowania na realizację zgłoszonego do konkursu przedsięwzięcia. Głosowanie jest bardzo proste: wystarczy znaleźć inicjatywę na stronie konkursu, kliknąć „głosuj”, wpisać swój adres email i potwierdzić oddanie głosu klikając na link w wiadomości email, którą organizatorzy przysyłają każdemu głosującemu.

Czy to dla mnie ważne?

Artykuł wionie optymizmem. Wynika z niego, że cieszyniacy oddali już ponad 4 tys. głosów i dzięki temu projekt ma szansę na realizację. Z mojej perspektywy jednak szklanka jest do połowy pusta. WALKA TRWA! Ilość głosów na dziś (20.05) to już co prawda ponad 6 tysięcy, ale cóż to jest biorąc pod uwagę ilość mieszkańców Cieszyna i okolic oraz szczytny cel przedsięwzięcia? Zanim zachłyśniemy się sukcesem, warto też zwrócić uwagę, że głosowanie to tylko pierwszy etap tego konkursu i trwa on aż do 14 czerwca. Po tym terminie wyłonionych zostanie 20 najpopularniejszych projektów, które przejdą do drugiego etapu. Tam debatować nad nimi będzie komisja konkursowa, która zwykłą większością głosów wybierze projekty, które otrzymają grant. Tu cytat z Regulaminu konkursu: „Jako kryterium wyboru Komisja będzie się kierowała trafnością i zgodnością Inicjatywy z celami Konkursu, skutecznością i trwałością Inicjatywy (na ile proponowane działanie przyniesie trwałą zmianę), budżetem Inicjatywy, liczbą bezpośrednich i pośrednich odbiorców Inicjatywy.” Co to oznacza dla nas, internautów? Jeśli ta cieszyńska inicjatywa jest dla nas ważna, do 14 czerwca głosujmy i namawiajmy do głosowania innych. W tych wyborach nikt nikomu do dowodu nie zagląda. Na Facebooku stworzono wydarzenie, można do niego zaprosić znajomych, udostępnić informację, namawiać i agitować. Sprawa jest słuszna, a od naszego zaangażowania przynajmniej częściowo zależy, czy coś fajnego powstanie w naszym mieście. Trzymajmy kciuki za projekt i Komisję, żeby pomyślnie dla nas zagłosowała!

Dlaczego potrzebny nam sukces?

Z inicjatywami obywatelskimi Cieszyn jest na bakier. W konkursie w ramach Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 2 projekty. Sonda uliczna wśród mieszkańców miasta wykazała, że większość z nich nie ma pojęcia, co to jest i komu oraz do czego służy. Zgodnie ze Statutem Miasta Cieszyna, mieszkańcy posiadają inicjatywę uchwałodawczą, pod warunkiem że dany projekt uchwały poprze 300 osób. Wątpię, czy kiedykolwiek z tego skorzystaliśmy. Niedawno, w akcji organizowanej przez Nivea, polegającej na finansowaniu budowy placu zabaw dla dzieci, odpadliśmy w przedbiegach. Na podwórko przy ul. Hallera oddano tylko 190 głosów - nawet podwórko w Ustroniu zebrało ponad 260. Dla porównania podam, że zwycięskie w pierwszej turze Pabianice zebrały ponad 70 tys. głosów! Sukces jest nam potrzebny po to, żebyśmy zobaczyli, że nasze otoczenie nie zależy tylko od radnych, urzędników czy polityków. Zależy przede wszystkim od nas, wystarczy otworzyć szeroko uszy i chcieć się zaangażować. Często wystarczy zwykłe kliknięcie, dzięki któremu powstać może sala do rehabilitacji czy bajeczny plac zabaw. Innym razem uda się zorganizować festiwal filmowy albo kolonię dla dzieci. Warto! Szczególnie w miastach rozmiaru Cieszyna takie gesty są bardzo potrzebne.

Kilka słów o promocji

Inicjatywy społeczne wymagają szczególnej promocji. Zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego powinien znać każdy uczeń, nauczyciel, pracujący, bezrobotny, rencista i emeryt. Warto już dziś o tym pomyśleć, planując kolejne edycje. Nie obędzie się bez wykładów w szkołach, spotkaniach na osiedlach, reklam w prasie lokalnej i regionalnej, audycji w radio, nie wspominając o portalach społecznościowych. Urzędnicy muszą wyjść z Ratusza i pokazać projekt światu. Budżet obywatelski jest do dyspozycji obywatela, a więc każdy obywatel powinien się o nim dowiedzieć. Aktualny sukces sali hydromasażu polega na odpowiednim wsparciu promocyjnym w mediach społecznościowych i lokalnych. Informacja musi płynąć przez odpowiednie kanały, w odpowiednim czasie, aby dotrzeć na odpowiedni grunt. Głosujmy więc póki czas! I życzmy sobie sukcesu cieszyńskich inicjatyw obywatelskich na najbliższe lata!

Komentarze: (0)
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama