, niedziela 2 października 2022
"Nora” – nowa propozycja Sceny Polskiej
Już 15 lutego o 17:30 na deskach Sceny Polskiej Cieszyńskiego Teatru zobaczymy premierowy spektakl Henrika Ibsena.  fot: Karin DziadkovaDodaj do Facebook

"Nora” – nowa propozycja Sceny Polskiej

UM
"Nora” – nowa propozycja Sceny Polskiej

W tytułową rolę wcieliła się Joanna Gruszka.


"Nora” – nowa propozycja Sceny Polskiej

Joanna Paprzyca w roli Marianny ( niani)

Już 15 lutego o 17:30 na deskach Sceny Polskiej Cieszyńskiego Teatru zobaczymy premierowy spektakl Henrika Ibsena. „Nora, czyli Dom lalki” to dramat w przekładzie Anny Marciniakówny którego reżyserii podjął się Michał Zdunik. Konkurs! – wygraj bilety na premierę.

Henrik Ibsen po okresie pisania dramatów romantycznych i historycznych zwrócił się ku analizowaniu typowych konfliktów ludzkich i codziennej rzeczywistości. Utwory społeczno-obyczajowe rozbijające mieszczańskie normy domagały się stworzenia pogłębionych psychologicznych portretów. Norweski dramatopisarz nie tylko pokazuje nas samych, ale też pokazuje nas w prawdziwych sytuacjach. „Nora” to dramat uznawany za manifest równouprawnienia, podnosi problem niezależności i podmiotowości kobiet.

Ibsen z właściwą dla siebie goryczą piętnuje hipokryzję i walkę o pozycję społeczno-towarzyską. Można wprawdzie, jak Nora, zagłuszyć tę pustkę namiastką dobrobytu, ale jak się okazuje, to za mało. Uleganie emocjom, choćby w najlepszych intencjach, okazuje się złudne. Obowiązuje przecież norma powszechnej obyczajowości. A ta za kardynalny grzech uważa także zaciągnięcie długu na ratowanie zdrowia męża. Zwłaszcza jeśli wymaga to sfałszowania podpisu. Nikt jej intencji nie będzie analizował. Nora brzydzi się tym kłamstwem i jednocześnie boi się potępienia męża. Jest przecież jego słodką i oczywiście bezgrzeszną lalką. Wyznanie winy nie wchodzi w grę. Pozostaje więc żyć w zakłamaniu. Przychodzi więc moment gdy ratowanie zdrowia męża i jej wielka miłość do niego przestają się liczyć. Kiedy Nora zrozumie, że nie jest już w stanie dusić się w tym świecie pozorów, odchodzi. Dopiero wtedy do jej męża dociera, jak bardzo ją kochał. Czy jednak nie jest już za późno?

UWAGA KONKURS!

Dla czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenie na premierowy pokaz „Nory”. Wystarczy zadzwonić pod nr. 577 148 965 i odpowiedzieć na pytanie: W którym roku Henrik Ibsen napisał dramat „Nora, czyli Dom lalki”?

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama