, wtorek 16 lipca 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Konkurs książki mówionej
Czy możliwe jest bezwzrokowe czytanie? Oczywiście że tak, wśród osób niewidomych nie brakuje zagorzałych czytelników, a dostęp do książek umożliwiają im audiobooki. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Konkurs książki mówionej

Iwona Włodarczyk
Książki są skarbnicą wiedzy i idealną formą relaksu. Czytając poznajemy świat oraz niezliczone dzieje ludzkich losów, czytanie poszerza również w znacznym stopniu zasób słownictwa. Czy możliwe jest bezwzrokowe czytanie? Oczywiście że tak, wśród osób niewidomych nie brakuje zagorzałych czytelników, a dostęp do książek umożliwiają im audiobooki.

Przez lata Bielskie Koło Grodzkie PZN, Okręg Śląski PZN oraz Koło PZN w Cieszynie były organizatorami konkursów książki mówionej, jednak od kilku lat zarówno w Cieszynie jak i w Chorzowskiej siedzibie PZN zrezygnowano z tej formy rehabilitacji. Bielskie Koło Grodzkie nadal kontynuuje tradycję i po raz kolejny zorganizowało konkurs książki mówionej.

Przygotowanie się do konkursu polega na wielokrotnym, dokładnym odsłuchaniu treści wybranej książki i to w taki sposób, aby zapamiętać najdrobniejsze szczegóły na które czytając tylko dla rozrywki nie zwraca się uwagi. Pamięć czytającego jest pobudzana do intensywnej pracy, a dla osób niewidzących dobra pamięć to podstawa.
W tegorocznej edycji konkursu wyzwanie podjęło osiem osób, a książką, której treść była kodowana w głowach uczestników to „Powrót do starego domu” Ilony Gołębiewskiej. Miłym akcentem konkursu były życzenia skierowane przez autorkę do biorących udział w maratonie wiedzy o wydarzeniach oraz bohaterach książki. Pytań było 309, każdy uczestnik sam wybierał numery pytań, na które następnie odpowiadał, a stopień ich trudności był zróżnicowany. Jedne były banalnie łatwe, jednak nie brakowało i takich, które stały się nie lada wyzwaniem.

Pomimo rywalizacji atmosfera była przyjazna i startującym nie brakowało dobrego humoru.
Wśród uczestników przeważały panie, to właśnie one zostały laureatkami trzech pierwszych miejsc. I tak pierwsze miejsce zajęła Barbara Sierosławska, drugie Maria Hotek, a trzecie Jadwiga Barteczko.

Wysiłek wszystkich biorących udział w konkursie został doceniony przez Urząd Miasta Bielska Białej, który był fundatorem nagród i każdy z startujących niezależnie od zajętego miejsca otrzymał nagrodę. Po zakończeniu maratonu wiedzy jego uczestnicy oraz organizatorzy w dobrych humorach udali się na wspólny obiad.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama