, wtorek 23 lipca 2024
Niejednoznaczny Śląsk Cieszyński
Wśród dwudziestu rozmówców o Śląsku Cieszyńskim znaleźli się Polacy i Czesi, ludzie tu stela i nie tu stela, ludzie z miasta i ze wsi, muzycy, historycy, duchwny, politycy, dziennikarze, literaci i lokalni aktywiści. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Niejednoznaczny Śląsk Cieszyński

MB
Do księgarń trafiła właśnie książka "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” pod redakcją Andrzeja Drobika.

Książka "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” składa się z dwudziestu rozmów przeprowadzonych przez Andrzeja Drobika, Dawida Legierskiego i Justynę Szczepańską. Wywiady poprzedza krótki wstęp. - Dlaczego rozmowy? Bo i koncepcja tej książki wyłoniła się podczas długich rozmów. Dyskutowaliśmy, kłóciliśmy się, wątpiliśmy, ogrom pomysłów i teorii ginął gdzieś w burzy dyskusji. (…) Szukanie odpowiedzi zawsze zaczynało się od rozmów - autorzy piszą we wstępie.

Publikację przeplatają czarno-białe zdjęcia autorstwa Pawła Hermana. Każdemu wywiadowi towarzyszy fotografia, która nie tylko obrazuje rozpoznawalny fragment Śląska Cieszyńskiego, ale i wiąże się z działalnością rozmówcy. Całość publikacji zamyka się w nieco ponad dwustu pięćdziesięciu stronach. Sami autorzy wskazują, że "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” nie są monografią i nie spełniają warunków publikacji naukowej. Liczą jednak, że książka pobudzi do dyskusji.

"Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” krążą m.in. wokół zagadnień związanych z granicami przestrzennymi i historycznymi Śląska Cieszyńskiego. Autorzy pytają o przeszłość, teraźniejszość, "towary deficytowe” tego regionu, jego ikony, postaci wybitne z przeszłości i teraźniejszości. Pytający powracają też do zagadnień tożsamościowych, pytają wprost o "stelość” i "nie-stelość”, otrzymują jednak najczęściej niejednoznaczne odpowiedzi. Zadają pytania o kultury i religie Śląska Cieszyńskiego, podkreślają różnorodność tego regionu, wskazują na złożoność i niejednoznaczność historii, powiązań z innymi narodami, wzajemnych korelacji wyznaniowych. Nie stronią od wywiadów, w których rozmówcy jednoznacznie negatywnie oceniają pewne zachowania mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. W tych wywiadach czasem rysuje się duma i radość, a innym razem złość, pasja i namiętności, ale też rezygnacja i frustracja.

Wśród dwudziestu rozmówców o Śląsku Cieszyńskim znaleźli się Polacy i Czesi, ludzie tu stela i nie tu stela, ludzie z miasta i ze wsi, muzycy, historycy, duchowny, politycy, dziennikarze, literaci i lokalni aktywiści. „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” mają charakter kuli śniegowej. Jak wynika z dat, którymi opatrzone są wywiady, przygotowania tej książki trwały od 2011 roku do 2013 roku. W każdą kolejną rozmowę prowadzący wywiady przemycili wnioski i wątki z poprzednich. Tak materiał narasta i pogłębia się, ale też z wywiadu na wywiad robi się coraz bardziej niejednoznaczny. W tym sensie "Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim” to publikacja dynamiczna, książka, która się rozwija.

Choć prawdopodobnie autorom "Rozmów o Śląsku Cieszyńskim” nie udało się uchwycić wszystkich niuansów i wątków związanych z kulturą Śląska Cieszyńskiego, to ta książka może być inspiracją do dalszych poszukiwań już na własną rękę dla kogoś, kto dopiero tu osiedlił się, jak i kogoś, kto ma tu swoje korzenie od setek lat.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama