, czwartek 19 maja 2022
Nagrody zbójnika Ondraszka rozdane!
Rada Koła Macierzy postanowiła przyznać nagrody osobom, czy instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniły się do integracji Śląska Cieszyńskiego po wejściu do Unii Europejskiej i zniesieniu barier granicznych dzielących naszą małą ojczyznę. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Nagrody zbójnika Ondraszka rozdane!

BARBARA ŚLIŻ
Nagrody zbójnika Ondraszka rozdane!

odczas wieczoru wystąpił Zespół Reprezentacyjny ZPiT "Olza", ZG PZKO Czeski Cieszyn, Kapela "Wałasi", Zbigniew Wałach z programem "Mozart po góralsku" oraz Chór Jubileuszowy ZPiT Ziemi Cieszyńskiej. Impreza była otwarta dla wszystkich.


Nagrody zbójnika Ondraszka rozdane!

Anna Olszewska otrzymała od Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej kompletny strój cieszyński.

Bruclik i kapotek stroju cieszyńskiego oraz laska ondraszkowa z wyrzeźbionym, przez Tomasza Rzeźniczka z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, wizerunkiem zbójnika. Dla konsul Anny Olszewskiej kompletny strój cieszyński. W Domu Narodowym przyznano nagrody tutejszego zbójnika - już po raz X odbył się Wieczór Ondraszkowy.

Ondraszek słynął z niepospolitej odwagi, nie ulegał przeciwnościom, uznawany był za obrońcę biednych i uciśnionych, wyrównującym ludzkie krzywdy. Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej postanowiło przyznawać nagrody jego imienia dla wybranych mieszkańców regionu. - Nagrody przyznawane są od 2006, mają na celu uhonorowanie wkładu osób lub zespołów w krzewieniu kultury regionu, propagowania tradycji i stroju regionalnego oraz za działalność na rzecz lokalnej społeczności - mówi prowadzący spotkanie Józef Swakoń.

W tym roku Rada Koła Macierzy postanowiła przyznać nagrody osobom, czy instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniły się do integracji Śląska Cieszyńskiego po wejściu do Unii Europejskiej i zniesieniu barier granicznych rozdzielonej nimi naszej małej ojczyzny.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Izabela Konderla, Jiři Cienciala, Antoni Kratki, Mariusz Wałach, Andřej Feber oraz Andrzej Kondziołka. - W tym roku pojawiła się pewna sprzeczność. Wyróżnionym został dyrektor huty trzynieckiej - Jiři Cienciała, który kieruje największym zakładem na Śląsku Cieszyńskim, z drugiej jednak strony wyróżniliśmy także dwóch wójtów, którzy walczą z zanieczyszczeniem środowiska - komentował Swakoń.

Dodatkowo, za pracę, za niezwykłe zaangażowanie w opiekę nad mieszkańcami Zaolzia nagrodę otrzymała konsul generalna RP Anna Olszewska. Nagrodzona wyróżniona została kompletnym strojem cieszyńskim. - Wyróżniono mnie tym, o czym myślałam od pierwszych chwili powrotu na Zaolzie. Chcę, żeby konsulat RP wskazywał od progu po co i dlaczego tu jest i komu służy. Siła tradycji i jej wyraz znajduje odzwierciedlenie właśnie w tym niezwykle pięknym stroju cieszyńskim, który będzie wystawiony w holu konsulatu. Będzie symbolizował jego cel i zadanie, jakie zostało mu powierzone - komentowała Anna Olszewska.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama