, sobota 13 sierpnia 2022
Nagrody dla ludzi kultury
Laureaci Nagrody im. ks. Leopolda Jana Szersznika. fot: FJDDodaj do Facebook

Nagrody dla ludzi kultury

PCS
Nagrody dla ludzi kultury

Fot:FJD


Nagrody dla ludzi kultury

Fot:FJD


Nagrody dla ludzi kultury

fot:FJD

Po raz kolejny zostały przyznane nagrody im. Ks. Leopolda Jana Szersznika. Uroczystość uhonorowania laureatów odbyła się w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. Posłowie na Sejm RP: Mirosława Nykiel, Jerzy Jachnik oraz Grzegorz Puda, oraz władze Powiatu Cieszyńskiego, radni, przedstawiciele samorządów gminnych i ośrodków kultury, a także laureaci nagrody z lat poprzednich.

W bieżącym roku Nagrodę otrzymali: w kategorii twórczości artystycznej Jerzy Kronchold, w kategorii upowszechniania kultury: Ewa Jaślar-Walicka, a w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego muzeum Chata Kawuloka w Istebnej, które reprezentował kustosz muzeum Janusz Macoszek Laudacje o wyróżnionych odczytał Starosta Cieszyński Janusz Król. Gratulacje nagrodzonym złożył także Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek. Całą uroczystość uświetnił koncert Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie.

Pomysł ustanowienia Nagrody Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie Kultury pojawił się krótko po reaktywowaniu powiatów w Polsce w 1999 r. Ostatecznie na wniosek Komisji Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Cieszyńskiego i staraniem Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Cieszynie, w 2002 r. Powiat Cieszyński po raz pierwszy przyznał nagrodę w dziedzinie kultury. W styczniu 2008 roku uchwałą Rady Powiatu, po licznych konsultacjach, nadano jej imię postaci o sztandarowym znaczeniu dla dorobku kultury Śląska Cieszyńskiego – to jest imię ks. Leopolda Jana Szersznika. Od 2011 r. widocznym znakiem uhonorowania stała się statuetka symbolicznie przedstawiająca ks. Szersznika i jego dzieło, zaprojektowana i wykonana przez rzeźbiarkę i medalierkę z Cieszyna p. Urszulę Górnicką-Hermę. Nagrodę przyznaje się od początku w trzech kategoriach: tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

Jerzy Kronhold – urodzony w Cieszynie poeta, autor co najmniej kilku cenionych przez krytykę tomików poetyckich (m.in. Samospalenie 1972, Baranek Lawiny 1980, Oda do Ognia 1982, Niż 1990 i Wiek Brązu 2000); reżyser oraz pracownik administracji publicznej idyplomata. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jako poeta jest uważany za współtwórcę polskiej formacji poetyckiej zwanej Nową Falą, która zaistniała w latach 1968-1976.
Oprócz innych ośrodków formacja ta związana była z krakowską grupą poetycką „Teraz” i powstałym w 1967 r. czasopismem „Student”. Z formacją wspomnianej Nowej Fali wiąże się m.in. twórczość poety i tłumacza literatury angielskiej (głównie Williama Shakespear’a) – Stanisława Barańczaka. W latach 1971-73 organizował Jerzy Kronhold zjazdy poetów tej znanej, ogólnopolskiej formacji w Cieszynie. W latach późniejszych wiersze pana Jerzego Kronholda ukazywały się m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”.muzyk i wirtuoz harfy

Ewa Jaślar-Walicka – osiadła w Cieszynie, wykonuje utwory z zakresu muzyki klasycznej, romantycznej i nowoczesnej (impresjonizm). Edukację muzyczną rozpoczęła już w wieku sześciu lat. W 1964 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną stopnia podstawowego i Liceum im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, a w 1968 r. – Akademię Muzyczną w Warszawie. Rok później wyjechała na międzynarodowy konkurs harfowy do Hartford w stanie Connecticut w USA, w wyniku którego otrzymała roczne stypendium na Uniwersytecie w Hartford. W 1972 r. zdobyła II nagrodę na ogólno-amerykańskim konkursie harfowym w San Diego w Kalifornii. Następnie ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na Uniwersytecie Nowojorskim. W 1970 roku była współzałożycielką zespołu czterech harf „The New York Harp Ensamble”, z którym podróżowała przez 17 lat występując w 65 krajach obu Ameryk, Europy, Afryki i Azji. Koncertowała także w Białym Domu w Waszyngtonie dla amerykańskich prezydentów oraz w Watykanie dla papieża Jana Pawła II. Nagrała 20 płyt oraz zrealizowała wiele programów radiowych i telewizyjnych. Występuje również w zespołach York Harp Duo i The Slavic Arts Ensamble. Przez 5 lat pełniła funkcję prezesa stowarzyszenia kulturalnego w Nowym Yorku o nazwie Słowiańsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Kulturalne. Jesienią 1991 r. powróciła do Europy. W latach 1993-95 występowała z koncertami solowymi w czeskiej Pradze i w Polsce. Od chwili osiedlenia się w Cieszynie koncertowała jako solistka z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. W 2000 r. odbyła tourne koncertowe po Włoszech. Od 2001 r. prowadzi zaś klasę harfy w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej. Jest pomysłodawczynią, współzałożycielką w 2004 r. i prezesem Polskiego Towarzystwa Harfowego, dzięki czemu Cieszyn stał się
miejscem organizacji, liczącego się w środowisku harfistów, przeglądu „Duety z Harfą”.

Chata Kawuloka - wyjątkowe, prywatne muzeum regionalne i etnograficzne w Istebnej. Jako forma placówki muzealnej „Chata Kawuloka” zaistniała po II wojnie światowej na kanwie jednej z ostatnich, zachowanych kurnych chat w Istebnej, należącej do rodziny Kawuloków, a pochodzącej z 1863 r. W ten sposób powstało żywe muzeum, związane z osobą Jana Kawuloka, sławnego gawędziarza, gajdosza i budowniczego tradycyjnych góralskich instrumentów muzycznych, które tworzył zgodnie z tradycją – na wzór pierwotnych egzemplarzy. Odwiedzających go turystów oprócz ukazania im owego – wyjątkowo zachowanego – miejsca życia codziennego Górali Śląskich, raczył wyjątkową grą na budowanych przez siebie instrumentach oraz opowieściami o Beskidzie Śląskim, zawsze wypowiadanymi autentyczną gwarą istebniańską. W swoim czasie gościem w Chacie u Jana Kawuloka, pośród wielu innych gości, bywał
kompozytor i twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Stanisław Hadyna, dokonując tam nutowych zapisów melodii góralskich, a między innymi słynnej Helo, helo Helenko. Po śmierci Jana Kawuloka w latach 70. ubiegłego wieku, opiekę nad „Chatą” i prowadzenie muzeum przejęła jego córka – Zuzanna Kawulok, w czym od kilku lat pomaga jej obecny kustosz „Chaty” – Janusz Macoszek. Dziś sama Chata Kawuloka, oprócz faktu spełniania w dalszym ciągu w tradycyjny sposób wyjątkowych celów muzealnych, ujęta jest w ewidencji zabytków i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, którego stanowi istotny element. Dodatkowo powadzone są tu również lekcje umuzykalniające oraz różnego rodzaju zajęcia warsztatowe związane z twórczością ludową, a także zwyczajami, które w Beskidach tradycyjnie były związane zwłaszcza ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Chata Kawuloka jest miejscem wyjątkowym, zachowującym nie tylko atmosferę minionych wieków ale i znaczącą część kultury Górali Śląskich. Należy przez to uznać, że placówka w widoczny sposób przyczynia się do ratowania i ochrony dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie wiedziałam, że Pan Jerzy Kronhold jest muzykiem i wirtuozem harfy, Czy teksty nie powinny być czytane przez autora przed umieszczeniem ich na stronie?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama