, niedziela 27 listopada 2022
Mocne korzenie, czyli młodzi stworzą drzewo geneaologiczne swojej rodziny
"Mocne korzenie" to propozycja dla wszystkich miłośników historii. fot: Marcin GawlasDodaj do Facebook

Mocne korzenie, czyli młodzi stworzą drzewo geneaologiczne swojej rodziny

JAKUB MARCJASZ
Młodzi pasjonaci historii z Górek Wielkich i okolic przez kilka miesięcy wspólnie będą poznawać historię regionu oraz swoich rodzin, a na koniec zebrany materiał, dzięki programowi komputerowemu, opracują w postaci drzewa genealogicznego.

Fundacji im. Zofii Kossak udało się uzyskać grant w ramach realizowanego od 10 lat programu "Równać szanse", które realizuje Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Misją programu jest propagowanie wśród młodych ludzi "umiejętności realizacji samodzielnie postawionych celów jako szansa na dobry start w dorosłe życie".

Dzięki temu od stycznia do czerwca w Dworze Kossaków w Górkach Wielkich realizowany będzie projekt pod nazwą "Mocne korzenie". Skierowany jest on do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat. Jego głównym celem ma być pobudzenie ludzi do poznawania historii nie tylko własnej rodziny, ale i specyfiki wielokulturowego regionu jakim jest Śląsk Cieszyński. Młodzi ludzie nauczą się prowadzić badania genealogiczne na przykładzie własnych rodzin. Dowiedzą się, jak poszukiwać informacji w dokumentach Urzędu Stanu Cywilnego, Archiwum Państwowym, w muzeach regionalnych, w księgach parafialnych, jak przeprowadzać wywiady z mieszkańcami.

Wybrana grupa już od połowy stycznia co tydzień w środę będzie spotykać się z ekspertami, którzy pomogą im w osiągnięciu celu. Wśród nich będzie m.in. Jacek Proszyk, historyk, badacz wielokulturowości, znawca Śląska Cieszyńskiego oraz społeczności żydowskiej. - Zarysuje on młodym ludziom ścieżkę, którą mogą pójść w swoich badaniach. Nie będzie to jednak gotowa pigułka wiedzy, ale raczej inspiracja do własnych poszukiwań - mówi Regina Mynarska z Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków".

Zebrany materiał uczestnicy opracują za pomocą programu komputerowego w postaci drzewa genealogicznego, któremu w ostatniej fazie warsztatów nadają odpowiednią formę plastyczną. Młodym ludziom pomoże w tym artysta plastyk. Prace zostaną pokazane na wystawie, która będzie finałem projektu. Pokazana zostanie ona w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków w Górkach Wielkich. Na koniec uczestnicy zasadzą drzewka, które symbolizować mają tytułowe mocne korzenie.

- Program z którego realizowany jest projekt zakłada bardzo mocne zaangażowanie młodzieży i to w dużej mierze właśnie ona zdecyduje jak on będzie przebiegać w praktyce - podkreśla Mynarska.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu "Mocne korzenie" odbędzie się 18 stycznia. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.dworkossakow.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama