, czwartek 11 sierpnia 2022
„Miejsca wspólne” – szukanie tego co łączy
„Miejsca wspólne” to ważne wydarzenie w mieście nad Olzą. Przy jednym stole, spotkają się bowiem przedstawiciele wszystkich najważniejszych wyznań.  fot: fot. arch. GCDodaj do Facebook

„Miejsca wspólne” – szukanie tego co łączy

UM
„Miejsca wspólne” – szukanie tego co łączy

Już 7 lutego o godz. 10:00 w sali koncertowej „Domu Narodowego” odbędzie się debata pod nazwą „Miejsca wspólne”. Spotkanie dedykowane jest nie tylko młodzieży licealnej, ale również jest zaproszeniem mieszkańców do wspólnych rozmów o religiach i życiu naszych sąsiadów

„Miejsca wspólne” to ważne wydarzenie w mieście nad Olzą. Przy jednym stole, spotkają się bowiem przedstawiciele wszystkich najważniejszych wyznań.

Wśród zaproszonych gości będą: z Kościoła Rzymsko-Katolickiego - ks. Andrzej Kozubski, z Kościoła Starokatolickego - Ks. Cezary Mizia, z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - ks. Dariusz Madzia, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej - Dorota Wiewióra oraz Abdul Jabbar Koubaisy - Sekretarz Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP.

Bariery między ludźmi zawsze rodzi wzajemna nieznajomość i niewiedza.

-Miejsca wspólne, to jest spotkanie które przede wszystkim ma na celu wspólne szukanie tego co łączy wyznawców różnych religii i różnych wyznań. Inicjatywa odrodziła się dzięki zaangażowaniu nauczycieli. W naszej kadrze pedagogicznej pojawili się nauczyciele wyznania ewangelickiego, którzy szukali wspólnego sposobu na przeżycie tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Wyszliśmy więc poza własne grono zapraszając do spotkania nie tylko młodzież ale przedstawicieli innych wyznań. Chcemy w ten sposób pokazać, że właśnie szkoła katolicka, nie jest otwarta tylko dla katolików, ale przede wszystkim jest miejscem gdzie wychowuje się młodego człowieka, właśnie w duchu dialogu między-religijnego- podkreśla ks. Tomasz Sroka dyrektor Katolickiego Liceum im. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.

- Nie chcemy by to było spotkanie o historii i nie chcemy tej historii roztrząsać, ale chcemy zobaczyć miejsca w których możemy spotkać się przy jednym stole i rozmawiać tym samym głosem. Warto pytać jaka jest miłość do Boga i drugiego człowieka np. w judaizmie czy islamie. Dobrze jest dostrzegać inne podejście do życia religijnego i praktyk religijnych w różnych kościołach. Gdzie jest różnica, a gdzie podobieństwo w przeżywaniu życia religijnego? Nieznajomość rodzi zawsze barierę. Jeśli kogoś lub czegoś nie znamy to żyjemy uprzedzeniami. Wspólna rozmowa przybliża przede wszystkim poznanie drugiej strony i pozwolenie by zaistniała, wypowiedziała się, przedstawiła swoje racje i opowiedziała o swoim życiu – mówią organizatorzy spotkania.

Do wspólnych rozmów zapraszamy wszystkich 7 lutego do sali koncertowej „Domu Narodowego”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama