, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Melodie pamięci czyli wspomnienie wojennej codzienności mieszkańców Goleszowa
Według szacunków w podobozie Golleschau, umierało 15-20 osób miesięcznie. fot: LJ/goleszow.plDodaj do Facebook

Melodie pamięci czyli wspomnienie wojennej codzienności mieszkańców Goleszowa

ŻANETA GLAC
Melodie pamięci czyli wspomnienie wojennej codzienności mieszkańców Goleszowa

Spektakl "Melodie pamięci", zostanie wystawiony 1 września, o godz. 16.00, w sali Gminnego Ośrodka Kultury, w Goleszowie. fot. mat. pras.

Siedemdziesiąt lat temu w historię świata wplątała się śmierć. Nie przyszła sama jak podczas klęski żywiołowej, nie zbierała ofiar tak szybko jak zabiera zaraza. Przyszła z człowieka, z jego żądzy panowania i nienawiści.

Dokładnie 73 lata od wybuchu II wojny światowej i 70 lat od założenia podobozu Golleschau Obozu Koncentracyjnego Auschwitz, Goleszowianie wraz z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem - oddziałem w Siemianowicach Śląskich, chcą uczcić pamięć wszystkich ofiar wojny. Organizowany w tym celu spektakl "Melodie Pamięci" przybliży wojenną codzienność mieszkańców Goleszowa i jego okolic.

Autentyczne wspomnienia świadków opowiedzą o żołnierzach, partyzantach, jeńcach wojennych, osobach wywiezionych na roboty przymusowe, o więźniach obozów koncentracyjnych i ofiarach masowych egzekucji.

Przygotowane z tej okazji epitafia i refleksje w emocjonalny sposób zwrócą uwagę na tęsknoty, lęki, niepewności jakich doświadczali wówczas mieszkańcy, ale także na wrażliwość, miłość i odwagę. Teksty zostaną wzbogacone muzyką, poezją i prezentacją multimedialną.

W ramach spektaklu organizatorzy zapraszają do zwiedzenia Izby Oświęcimskiej w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie oraz zapoznania się z historią 4 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Spektakl "Melodie pamięci", zostanie wystawiony 1 września, o godz. 16.00, w sali Gminnego Ośrodka Kultury, w Goleszowie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama