, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Marokańska kuchnia, muzyka i zwyczaje w Goleszowie
Goście spotkania bawili się przy muzyce zespołu Chigaga Group z Maroka, smakowali potraw marokańskich, pili specjalnie przyrządzoną herbatę i opowiadali o Saharze. fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Marokańska kuchnia, muzyka i zwyczaje w Goleszowie

AK
Marokańska kuchnia, muzyka i zwyczaje w Goleszowie

To magiczne miejsce spajające kultury świata, muzykę, tańce, warsztaty i kuchnię. fot: AK

Jeszcze nie wszyscy słyszeli o tym miejscu, pełnym pozytywnej energii i rodzinnej atmosfery. Festiwal promujący kulturę polską i marokańską, a właściwie zbliżający je do siebie, zorganizowali ludzie pełni pasji, którzy od kilku lat odwiedzają Maroko. Stworzyli Etno Chatę "Topolej" w Goleszowie, w której 20 czerwca odbyło się niezwykłe spotkanie. To dopiero początek.

To magiczne miejsce spajające kultury świata, muzykę, tańce, warsztaty i kuchnię. Gościnna atmosfera i drzwi otwarte dla ludzi różnej maści, kultury, tradycji, wyznania i o różnych zainteresowaniach.

- Od kilku lat jeździmy do Maroka. Ci cudowni ludzie, którzy tu przyjechali, to nasi przyjaciele. Na co dzień pracują jako przewodnicy i zabierają ludzi w dalekie miejsca Afryki, nie często odwiedzane przez turystów - mówi Aneta Okupska-Pońc, organizatorka, właścicielka Etno Chaty i dodaje, że wreszcie udało się stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą się spotkać, swobodnie rozmawiać i bawić, poznając kulturę innego narodu.

Goście spotkania bawili się przy muzyce zespołu Chigaga Group z Maroka, smakowali potraw marokańskich, pili specjalnie przyrządzoną herbatę i opowiadali o Saharze. O swojej przygodzie z Marokiem opowiedzieli również zaproszeni goście: Laryssa i Grzegorz Węglarzowie z Cieszyna, zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii grand tourism w rajdzie RMF Morocco Challenge w Afryce.

- Na naszym terenie jest mało miejsc, w których obcować możemy z inną, egzotyczną kulturą. Różnice międzykulturowe są tak wielkie, że warto to wszystko poznawać, obserwować. Tutaj można poczuć klimat Maroka i powiem szczerze, że nawet dania smakują tu tak samo - mówi z uśmiechem Laryssa Węglarz. - Na wsi, która pełni rolę tzw "sypialni" nagle pojawia się obiekt, w którym zaczyna dziać się coś ciekawego i zapraszani są ludzie, którzy opowiadają i robią niesamowite rzeczy w życiu - mówi Grażyna Foltyn-Skutek, sołtys Goleszowa-Równi. - Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co tu się dzieje. Jest to perełka w naszej gminie. Mamy piękne widoki, tereny i jest to zakątek w bezpośrednim sąsiedztwie bezpośrednim Ustronia i Wisły, dlatego myślę, że to dobre uzupełnienie oferty turystycznej dla tych, którzy przemierzają Beskidy - mówi Krzysztof Glajcar, wójt Gminy Goleszów, który zapewnił, że będzie stałym bywalcem w tym miejscu.

Na spotkaniu obecni byli również Marcelina i Abderrahm Adarghal. - Pochodzę z Maroka. Od 9 lat mieszkam w Skoczowie z żoną Polką. Mamy dwójkę dzieci. Przyjechałem specjalnie tutaj, na wieczór marokański i cieszę się, że mamy okazję spotkać się w takim gronie. Dobrze zobaczyć swoich rodaków w Polsce - mówi Abderrahm. - Na początku zastanawialiśmy się, czy mieszkać w Maroku, czy w Polsce i zdecydowaliśmy się zostać tutaj. Początkowo było bardzo ciężko. W szczególności jeśli chodzi o sprawy urzędowe, administracyjne. Kosztowało nas to wiele stresów - przyznaje Marcelina Adarghal i dodaje, dopiero od czasu, gdy jej mąż uzyskał obywatelstwo, jest już spokojniej.

W ramach festiwalu, 30 czerwca i 1 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach tańca brzucha, spróbować tradycyjnej kuchni arabskiej, zagrać na bębnach pod okiem grupy muzycznej Chigaga Group z Maroka i poznać rytuał parzenia marokańskiej herbaty.

Goście z Maroka odwiedzili szkoły i rozmawiali z młodzieżą o swojej kulturze. W planach mają spotkania z zespołami regionalnymi, warsztaty i spotkania.

Wspólna wymiana doświadczeń i pasja odkrywania świata zbliża ludzi.

Więcej szczegółowych informacji na stronie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama