, sobota 13 sierpnia 2022
Kultura na weekend... „Wołyń” w kinie Cieszyna i Skoczowa
„Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, którego scenariusz powstał na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944. To film, który wbija w siedzenia. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend... „Wołyń” w kinie Cieszyna i Skoczowa

Kolejny weekend już za chwilę, a pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu. Nawet ci, którzy bez względu na aurę biegają czy chodzą z kijami, szukają wymówki, żeby zagrzebać się w domowych pieleszach. Jednak w domu nie ma tylu ciekawych wydarzeń kulturalnych, co w naszym pięknym regionie!

W piątek - 21 października

Koncert pod batutą Jean-Claude'a Hauptmanna

Już w najbliższy piątek w Kościele Jezusowym o godz. 18.00 koncert charytatywny „Z sercem dla innych” zorganizowany na rzecz zakupu videoduodenoskopu dla Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Śląskiego. Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS zaproponuje przeboje muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej i solistów pod batutą Jean-Claude'a Hauptmanna. Będziemy mieli okazję poznać najpiękniejsze muzyczne tematy ze znanych filmów, które przeniosą nas w nastrojowe obszary budowane przez wyjątkowe dźwięki. W repertuarze znane przeboje z filmów np. Misja, Lista Schindlera, Pianista, Forrest Gump, Piraci z Karaibów, Gladiator, Dom, Polskie drogi i wiele innych. Na pewno warto wybrać się na ten koncert po pierwsze dlatego, że otwiera serca i dusze dla innych, wszak cel jest szczytny, a po drugie nigdy nie wiadomo, czy taka lub inna melodia nie otworzy naszego serca dla siebie samych i przypomnimy sobie o tym, co jest dla nas ważne…

Premiera filmowa „Wołyń” w Skoczowie i Cieszynie

„Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, którego scenariusz powstał na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego oraz wspomnień świadków rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944. To film, który wbija w siedzenia. Pełne sale kinowe i widzowie, którzy w całkowitym milczeniu wychodzą do swojego świata, dziękując zapewne w duchu, że przyszło im żyć w o wiele lepszych czasach… Wydawać by się mogło, że to film dla wszystkich, a jednak niejednokrotnie słychać głosy: „To nie dla mnie”, tak, dotyka najgłębszych zakamarków duszy i wzrusza prawdziwością, ale czy czasami nie warto poczuć głębiej i bardziej?
Teatr Elektryczny w Skoczowie: piątek, godz. 17.00. i 20.00, niedziela godz. 16.00.
Kino Piast w Cieszynie: piątek - niedziela, godz. 17.30.

Obejrzyj zwiastun filmu:

Promocja książki prof. Idziego Panica w Książnicy Cieszyńskiej

W piątek o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone najnowszej książce prof. Idziego Panica pt. „Język mieszkańców Śląska Cieszyńskiego od średniowiecza do połowy XIX w.”. Spotkanie poprowadzi dr Michael Morys-Twarowski. W swojej publikacji, analizując dziesiątki źródeł historycznych z najróżniejszych okresów, Panic poszukuje etnikum językowego naszego regionu. Wnioski częstokroć są odkrywcze i odbiegające od dotychczasowych ustaleń (zwłaszcza badaczy czeskich). Książka ukazała się w połowie lipca i spotkała z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony czytelników. Spotkanie będzie również dobrą okazją, by poznać motywacje, które skłoniły mediewistę do podjęcia się tematu z pogranicza językoznawstwa. Organizatorem wydarzenia jest wydawca książki - cieszyński Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wstęp wolny.

W sobotę - 22 października

XII Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem" im. Kazimierza Fobera 

W sobotę o godz. 15.30 w Zebrzydowicach - kościół rzymsko-katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP, ul. Ks. Janusza 13 wystąpią chóry w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem" im. Kazimierza Fobera. Organizator: Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko-Biała; Współorganizatorzy: Parafia Wniebowzięcia NMP, Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach. W programie: Polski Chór Mieszany „Collegium Canticorum” z Czeskiego Cieszyna RC, dyr. Anna Szawińska, Chór Mieszany „Echo” z  Zebrzydowic, dyr. Jadwiga Sikora oraz Chór Żeński „Melodia” z Nawsia, dyr. Aleksandra Zeman.

Tego samego dnia o godz. 18.00 w Goleszowie - kościół ewangelicko-augsburski, ul. Spółdzielcza w ramach Festiwalu wystąpią: Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, dyr. Joanna Korczago oraz Mešani Pevski Zbor Odmev Kamnik z Kamnik - Słowenia, dyr. Ana Smrtnik. Współorganizatorem wydarzenia w Goleszowie jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie. Wstęp na festiwalowe koncerty jest wolny.

Spektakl teatralny „Lekko nie będzie”

W sobotę o godz. 19.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie zostanie wystawiony spektakl „Lekko nie będzie” w reżyserii Tomasza Sapryka z warszawskiego Teatru Kamienica. Występują: Jan Jankowski, Dominika Ostałowska, Kacper Kuszewski/Rafał Rutkowski, Zofia Zborowska/ Katarzyna Grabowska, Julia Rosnowska. Oburza Was nieco większa różnica wieku w związkach? Śmieszą Panie zakochane w młodszych partnerach? Żenują dojrzali Panowie zauroczeni młodszymi kobietami, w myśl zasady - mnie by się to nie przydarzyło? Jeśli tak - ta sztuka rozbawi Was do łez i pokaże, że teoria w życiu bardzo różni się od praktyki. "Lekko nie będzie" autorstwa Jean-Claude Islert’a to niezwykle zabawna francuska komedia o miłości, zachowywaniu pozorów, szukaniu szczęścia na przekór konwenansom, tolerancji dla własnych wybryków i hipokryzji w ocenianiu kontrowersyjnych postępków innych.

VII Skaldowski maraton muzyczno-filmowy

Skaldowski maraton muzyczno-filmowy odbędzie się w sobotę 22 października o godz. 17.00 w Kinie "Teatr Elektryczny" w Skoczowie. Tym razem gościem specjalnym imprezy będzie były wokalista zespołu Skaldowie - Stanisław Wenglorz, który pochodzi z Cieszyna, a obecnie mieszka w Niemczech. Podczas imprezy nie zabraknie wspaniałej muzyki granej na żywo w wykonaniu "Tomasz Wolak ROCH BAND", ALEBABEK ze Skoczowa (formacja BEVIN), archiwalnych nagrań, filmów oraz ciekawych rozmów z zaproszonymi gośćmi. Wstęp na imprezę jest wolny.

W niedzielę - 23 października

Popołudnie z akordeonem i humorem

W niedzielne popołudnie o godz. 16.00 w Café Muzeum, ul. Regera 6 w Cieszynie odbędzie się koncert na akordeon w wykonaniu Sebastiana Muchy. W programie: instrumentalne wersje polskich melodii z lat 60. i 70., melodie operetkowe, walce wiedeńskie oraz czeskie polki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama