, czwartek 6 października 2022
Kultura na weekend: Piknik kolejowy w Skoczowie
W programie m.in. pokaz i zwiedzanie taboru kolejowego przewoźników: STK, Lotos, Cargo i Ceva. fot: PCDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Piknik kolejowy w Skoczowie

SM
Kolejny weekend majowy zapowiada się równie atrakcyjnie co poprzedni. Wydarzenia odbywać się będą od samego rana, aż do późnej nocy. Szczegóły weekendowego "rozkładu jazdy" znajdziecie poniżej.

W kinie...

w Cieszynie

23-29 maja Godzilla, godz. 18.00 (2D),
23-28 maja Godzilla, godz. 20.15 (3D),

Pierwszy film o "Godzilli" nakręcono w 1954 roku i jest to dziś klasyczny przedstawiciel światowej kinematografii. Potwór jeszcze wiele razy próbował podbić światowe ekrany i raz wychodziło mu to lepiej, a raz gorzej. Nową wersję wyreżyserował Gareth Edwards, a 16 maja przekonamy się czy ta próba się powiodła. Nie ulega jednak wątpliwości, że najnowsza "Godzilla" będzie jednym z najbardziej spektakularnych kinowych widowisk wszech czasów!

Ceny biletów: wersja 2D: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.); wersja 3D: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

23-29 maja Rio 2, godz. 14.00 (2D) (dubbing),
23-29 maja Rio 2, godz. 16.00 (3D) (dubbing),

Kontynuacja przygód bohaterów filmu "Rio", animowanego przeboju z roku 2011. Papugi: Blu, Julia i trójka ich dzieci wiodą rodzinny tryb życia. Julia obawia się jednak, że jej dzieci nigdy nie poznają, co to znaczy być wolnym ptakiem. Ku jej zdumieniu Blu postanawia zabrać całą rodzinę na wyprawę do dżungli. Wyruszają do Amazonii, gdzie na ich trop wpada dawny przeciwnik, Nigel.

Ceny biletów: wersja 2D: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.); wersja 3D: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

Central w Czeskim Cieszynie

22-23 maja X-Men: Days of future past, godz. 17.45,
24-25 maja X-Men: Days of future past, godz. 20.00,

Spektakularny film science fiction, ukazujący dalsze losy legendarnych superbohaterów, kulisy konfliktu między nimi i walki o akceptację. X-Meni łączą swe siły, by zawalczyć o przetrwanie gatunków w dwóch epokach. Znani z poprzednich części bohaterowie łączą siły z młodszymi wersjami samych siebie, znanymi z filmu "X-Men: Pierwsza klasa" i przenoszą się w przeszłość, by ocalić swoją i naszą przyszłość. Bilety w cenie: 120 koron do nabycia w kasie kina Central.

22-23 maja Transcendence, godz. 20.00,

Przystojny naukowiec Caster ma wielkie marzenie: stworzyć maszyny obdarzone sztuczną inteligencją i zdolnością do odczuwania emocji, które mogłyby skupić zbiorowej świadomości i wiedzy ludzkości. Jego kontrowersyjne eksperymenty w sen przynosi mu sławę i wrogów. Bilety w cenie: 100 koron do nabycia w kasie kina Central.

24-25 maja Khumba, godz. 15.45,

Wszystkie zwierzęta w Afryce wiedzą, że zebra bez pasów jest jak słoń bez trąby i lew bez grzywy. Kiedy jesteś zebrą i rodzisz się pasiasty do połowy, życie potrafi być bardzo skomplikowane. Na własnej skórze przekonuje się o tym Kumba – jedyny na świecie przedstawiciel pasiastych, któremu natura poskąpiła pełnego umaszczenia.

Odtrącony przez rodzinne stado, Kumba wyrusza na poszukiwanie magicznego źródła, w którym - jak stara głosi legenda - pierwsze zebry zyskały swoje pasy. W wędrówce po Afryce towarzyszą mu nowi przyjaciele - nadopiekuńcza antylopa gnu oraz postrzelony struś. Wspólnie przeżyją mnóstwo przygód, spotkają wielu niezwykłych mieszkańców Czarnego Lądu i zmierzą się z groźnym lampartem Fango (Liam Neeson), który poluje na Kumbę, wierząc, że schwytanie wyjątkowej zebry da mu ponadzwierzęcą moc. Bilety w cenie: 100 koron do nabycia w kasie kina Central.

24-25 maja Ten niezręczny moment, godz. 17.45,

Prędzej czy później każda dziewczyna zada swojemu chłopakowi kłopotliwe pytanie "I co dalej?". Potem jest już tylko gorzej - tak przynajmniej myślą Jason (Zac Efron), Daniel (Miles Teller) i Mikey (Michael B. Jordan) - trzech kumpli, którzy na własnej skórze przekonali się, że związki na dłuższą metę nie są dla nich. Mikeyego rzuca Vera, Jason po raz kolejny słyszy od swojej dziewczyny, że jest niedojrzały, a Daniela przeraża wizja nudnego życia u boku ukochanej. Przyjaciele zawierają pakt: będą imprezować i podrywać laski, ale żaden z nich nie zaangażuje się na poważnie. Czy uda im się wytrwać? Bilety w cenie: 100 koron do nabycia w kasie kina Central.

w Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

23 maja Świadectwo, godz. 18.00,

"Świadectwo" w sposób realistyczny przedstawia nowe fakty z życia Karola Wojtyły, wydarzenia i ich interpretacje. Jest wyjątkowym świadectwem, złożonym przez kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat - począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie. Po raz pierwszy przed kamerą ks. kardynał Stanisław Dziwisz ujawnia wiele niepublikowanych dotąd informacji z życia Jana Pawła II. W filmie pojawią się również liczne materiały archiwalne do tej pory nie prezentowane publicznie. Bilety w cenie: 10 zł do nabycia w kasie kina.

25 maja Papusza, godz. 19.00,

"Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów - odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat. Bilety w cenie: 10 zł do nabycia w kasie kina.

25 maja Dobranocka w kinie, godz. 18.00,

Projekcja bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Podczas "Dobranocki w kinie" wyświetlone zostaną filmy: "Złota rybka", "Obrońcy prawa", "Reksio i tulipan", "Reksio aktor". Bilety w cenie 5 z do nabycia w kasie kina.

23 maja

Noc Muzeów

Już w piątek jedyna taka noc w roku, podczas której dla zwiedzających są otwarte wszystkie muzea. 23 maja w Skoczowie i Cieszynie startuje Noc Muzeów. Skoczowska Noc Muzeów zacznie się o godz. 20.00 i potrwa do godz. 24.00. Na spacer w tę wyjątkową noc zapraszają dwie skoczowskie placówki muzealne: znajdujące się przy rynku muzeum św. Jana Sarkandra oraz stojące przy ul. Fabrycznej muzeum im. Gustawa Morcinka. Z kolei w Cieszynie liczne atrakcje znajdą się zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Olzy. W tym roku w Cieszyńską Noc Muzeów jest zaangażowana rekordowa liczba instytucji kultury, bo aż 21. Szczegóły Nocy Muzeów w Cieszynie i Skoczowie znajdują się artykule dostępnym tutaj.

Gra miejska: Ks. Szersznik na tropie zaginionej biblioteki

W piątek 23 maja w godzinach wieczornych mieszkańcy Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego będą mogli wziąć udział w organizowanej przez Książnicę Cieszyńską wyjątkowej grze miejskiej, będącej jedną z atrakcji Cieszyńskiej Nocy Muzeów, zatytułowanej: "Ks. Szersznik na tropie zaginionej biblioteki /Cieszyn AD 1776/". Szczegółowe informacje na temat gry można znaleźć tutaj.

Muzyczny weekend w kościele Jezusowym

W piątek 23 maja rusza kolejna edycja Cieszyńskiej Nocy Muzeów, podczas której zwiedzić można wiele ciekawych miejsc, w tym cieszyński kościół Jezusowy, w którym mieści się Muzeum Protestantyzmu. 23 maja obok ekspozycji stałej zaprezentowana zostanie tu pierwsza mapa Śląska z 1561 roku autorstwa Martina Helwiga z atlasu Theatrum Orbis (Teatr świata), wydanego w 1579 roku w Antwerpii. Zwiedzający mogą również obejrzeć wystawę fotografii poświęconą akcji "Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego" oraz sam instrument. Zabytkowe organy firmy Sauer z 1923 roku to największy i najcenniejszy instrument w Cieszynie. Dzięki trwającej od dwóch lat akcji, w październiku bieżącego roku rozpocznie się remont organów, który przywróci im ich dawną świetność. Prace potrwają dwa lata i pochłoną setki tysięcy złotych. W najbliższy weekend organizatorzy akcji zapraszają na dwa muzyczne wydarzenia, podczas których można wesprzeć fundusz akcji.

W sobotę 24 maja o godz. 18.00 w kościele Jezusowym odbędzie się kolejny koncert z cyklu Karol Stryja in Memoriam. Znakomici soliści, Chór Filharmonii Śląskiej oraz Śląska Orkiestra Kameralna pod dyr. Jarosława Wolanina wykonają Mszę Luterańską G-dur Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Semi Semi Adriana Robaka. Dotychczas koncerty artystów Filharmonii Śląskiej poświęcone pamięci prof. Karola Stryji odbywały się tradycyjnie w Wielką Środę. W tym roku zmieniono termin koncertu, wpisując go jednocześnie w obchody 305-lecia założenia kościoła Jezusowego oraz akcję "Ratujmy Organy".

W niedzielę 25 maja około godz. 13.30 w kościele Jezusowym wystąpią połączone chóry zaolziańskich parafii ewangelickich z orkiestrą kameralną pod dyr. prof. Ewalda Danela z Bratysławy. Ponad 150 wykonawców zaprezentuje program przygotowany w 2013 roku na jubileusz 400-lecia Biblii Kralickiej, pierwszego całościowego przekładu Biblii z języków oryginalnych na język czeski. Koncert stanowił będzie kulminacyjny punkt obchodów 305-lecia kościoła Jezusowego, który ze względu na swą wspaniałą akustykę jest miejscem wielu ciekawych muzycznych wydarzeń.

Bambiriada w Czeskim Cieszynie

W piątek i w sobotę na rynku w Czeskim Cieszynie trwać będzie Bambiriada czyli rodzinny piknik skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W związku z tym na rynku w Czeskim Cieszynie nie zabraknie nadmuchiwanego zamku, trampoliny oraz malowania twarzy. Wśród wydarzeń towarzyszących szczególnie ciekawy wydaje się pokaz sprzętu wojskowego w wykonaniu żołnierzy Armii Republiki Czeskiej oraz demonstracja sztuki walki Musado

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Piątek 23 maja

 • 09.00 - rozpoczęcie Bambiriády
 • 09.00 - 13.00 - Bambiriádní popołudnie dla szkół podstawowych i przedszkoli
 • 14.30 - 15.00 - pokaz sprzętu wojskowego w wykonaniu żołnierzy Armii Republiki Czeskiej oraz demonstracja sztuki walki Musado
 • 15.30 - 16.00 - konkurs dla rodziców z nagrodami
 • 18.00 - zakończenie
   
  Sobota 24 maja
 • 09.00 - rozpoczęcie drugiego dnia Bambiriády
 • 09.00 - 11.30 - popołudnie pełne zabaw, gier i konkursów z nagrodami
 • 15.00 - 15.50 - Prezentacja wokalistki Petry Furikovej
 • 16.00 - 16.10 - przyjazd "Michaela Jacksona"
 • 16.10 - 16.45 - prezentacja naśladowcy Michaela Jacksona
 • 17.00 - 17.45 - występ zespołu Verona
 • 18.00 - zakończenie

  Wspólne zakończenie sezonu wiosennego

  Żywa Architektura zaprasza do wspólnej pracozabawy! - Tym razem wybierzemy się w podróż za granicę, na drugi brzeg Olzy, do Czeskiego Cieszyna, gdzie chcemy zaprosić i Was. W planach mamy budowę czegoś szczególnego, wierzbowego i okazałego. Powstanie zupełnie nowa altana. A wszystko to w ramach projektu Viva Basket ! realizowanego przez Stowarzyszenie Serfenta. Przed nami kopanie kilkunastu dołów głębokich na 70 centymetrów, wiązanie setek wierzbowych witek węzłami, których się nauczycie, a które jeszcze nie raz uratują Wam życie, sadzenie konstrukcji, mocowanie się z siłami natury w poszukiwaniu formy idealnej - zachęcają członkowie stowarzyszenia Serfenta i dodają całość ubarwiona zostanie klimatem piknikowym. - Przekąski, przegryzki, napoje chłodne i gorące, dla zmęczonych zmaganiami z żywą architekturą koce i sprzęty sportowe, a nieopodal rześka Olza dla schłodzenia na nadchodzące upały - zachęcają. Wspólne zakończenie sezonu wiosennego odbędzie się 24 maja o godz. 18.00.

  Koncert dla Mamy i Taty w Ustroniu

  W piątek 23 maja o godz. 16.30 Miejski Dom Kultury "Prażakówka" w Ustroniu zaprasza na koncert dla Mamy i Taty. W programie występy Zespołów Artystycznych MDK. Wstęp wolny.

  Witamy w dżungli

  W najbliższy piątek 23 maja Szkoła Tańca PeDeBe zaprasza na kolejną premierę tanecznego show. Tym razem ponad 80 osobowy zespół aktorów, tancerzy i wokalistów zaprasza do dzikiej dżungli, która przypomni odwieczne prawa przyrody, dostarczając widzom głębokich refleksji. Premiera spektaklu, do którego przygotowania trwały długimi tygodniami, odbędzie się w teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godz. 9.00 i 11.00 (dla szkół i przedszkoli) oraz o godz. 18.30. Szczegóły na temat dziewiątej premiery szkoły tańca PeDeBe znajdują się tutaj.

  MIASTO AV: Ceglarek & Dybała

  Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ zaprasza do uczestnictwa w kolejnym spotkaniu w ramach Projektu Miasto AV! Tym razem gośćmi w Galerii Szara będą Piotr Ceglarek i Jan Dybała, którzy zaprezentują improwizację na syntezatory półautomatyczne, czyli pejzaż dźwiękowy z pogranicza cyfrowej precyzji i analogowego chaosu. Wcześniej podczas spotkania, będą demonstrować swój warsztat, sprzęt i metody pracy z dźwiękiem i obrazem. Spotkanie odbędzie się w piątek o godz. 17.00 w Galerii Szara, koncert zaplanowany jest na godz. 21.00.

  24 maja

  Piknik rodzinny w Strumieniu

  Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Strumieniu zaprasza na czwarty piknik rodzinny, który w godz. od 15.00 do 22.00 odbędzie się w parku miejskim w Strumieniu. W programie m.in. występy uczniów, koncert chóru Canzonetta oraz zespołu "Sporadyczni". Dodatkowo wiele atrakcji dla dzieci oraz wspaniały poczęstunek w tym np. wyłącznie domowe ciasta.

  Koncert The Kurws w CieszynieIII Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów

  Komitet Organizacyjny "Cieślarowie 2014" zaprasza na III Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów. Rozpocznie się ono 24 maja o godz. 15.30 w Szkole Podstawowej nr 4 w Wiśle Głębcach od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą Adolfowi Pilchowi (z Cieślarów) – cichociemnemu, słynnemu dowódcy oddziałów Armii Krajowej w setną rocznicę jego urodzin. Następnie organizatorzy zapraszają do sali Domu Zborowego im. ks. biskupa A. Wantuły w Wiśle, gdzie o godz. 17:00 rozpocznie się cykl wykładów poświęconych emigracji rodu Cieślarów. Dzień później, czyli w niedzielę, 25 maja, zaplanowano rajd turystyczny i spotkanie na szczycie góry Cieślar, które rozpocznie się o godz. 12.00. - Dodatkowo planujemy II Bieg na Cieślara. Jego start nastąpi z Przełęczy Beskidek o godzinie 12.30. Rywalizacja będzie się toczyć w kilku kategoriach wiekowych, dlatego zapraszamy wszystkich do udziału - mówi Karol Cieślar. Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie www.cieslarowie.wisla.pl.

  Szczegółowy program konferencji:

 • Główne przyczyny i kierunki emigracji obywateli Śląska Cieszyńskiego - dr. hab Janusz Spyra
 • Cieślarowie oraz inni Wiślanie od 200 lat mieszkający w Północnym Banacie, w Republice Serbii we wsi Ostojiczewo - ks. Waldemar Szajthauer
 • Cieślarowie na Wyspach - wspomnienia z emigracji Gustawa Cieślara z Dębowca
 • Cieślarowie czeskojęzyczni - Olga Věra Cieslarová

  Piknik kolejowy w Skoczowie

  Stowarzyszenie Kolej na Śląsk zaprasza na piknik kolejowy. W programie m.in. pokaz i zwiedzanie taboru kolejowego przewoźników: STK, Lotos, Cargo i Ceva, wystawa modeli i makiet kolejowych - Beskidzkiej Grupy Modelarskiej, pokaz mycia lokomotywy, przejażdżki drezyną oraz możliwość zwiedzania nastawni. Impreza odbędzie się na dworcu kolejowym w Skoczowie w godz. od 9.00 do 16.00. Wstęp wolny.

  Festyn Majowy na Trzycatku

  Centrum Wypoczynkowo-Szkoleniowe z Jaworzynki zaprasza na Festyn Majowy na Trzycatku, który odbędzie się 24 maja przy kawiarni na Styku. Zagra zespół ADM z Trójwsi.

  25 maja

  Café Muzeum zaprasza na spotkanie poetycko-muzyczne zatytułowane "Nie ma jak u Mamy...", które odbędzie się w niedzielę 25 maja o godz. 16.30. Podczas spotkania wystąpią: Beata Kalińska, Ewa Łokuciejewska, Stanisław Malinowski, Małgorzata Szklorz, Filip Czarnecki, Anna Stalmach oraz Marta Bylok. Wstęp wolny.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama