, piątek 2 czerwca 2023
Kultura na weekend: My gramy, Wy gracie, Wygrywamy! I "Listy do M." w kinie!
"Listy do M." z Maciejem Stuhrem biją rekordy popularności. Czy w najbliższy weekend film obejrzy już 2 mln widzów? fot: www.iticinema.com.plDodaj do Facebook

Kultura na weekend: My gramy, Wy gracie, Wygrywamy! I "Listy do M." w kinie!

BARBARA ŚLIŻ
"Listy do M.", koncert charytatywny, koncerty regionalnych zespołów, a może upamiętnienie rocznicy urodzin kompozytora Jana Gawlasa? Nadchodzący weekend bogaty będzie w wydarzenia kulturalne. Zobaczcie w czym możecie wybierać.

W kinie w Cieszynie…

16-22 grudnia 2D Artur ratuje gwiazdkę godz. 14.00
16-22grydnia 3D Artur ratuje gwiazdkę godz. 15.45
27,29,30 grudnia 3D Artur ratuje gwiazdkę godz. 11.15
28 grudnia 2D Artur ratuje gwiazdkę godz. 11.15

Wprowadzająca zarówno małych jak i dorosłych widzów w klimat radosnego nastroju świąt Bożego Narodzenia animowana komedia filmowa "Artur ratuje gwiazdkę" odpowiada na pytanie, które zadaje sobie każde dziecko: W jaki sposób Mikołaj w jedną noc może dostarczyć prezenty gwiazdkowe wszystkim dzieciom na świecie? Odpowiedź jest prosta: ta skomplikowana operacja możliwa jest do przeprowadzenia dzięki nowoczesnej technologii, opracowanej na biegunie północnym, w siedzibie Mikołaja. Film opracowany w polskiej wersji językowej.
Ceny biletów: 18 zł (norm. 3D), 16 zł (norm. 2D), 14 zł (ulg. 3D), 13 zł (ulg. 2D). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, uczniom, studentom, rencistom i emerytom. Na seanse o godz. 11.15 obowiązują specjalne, obniżone ceny biletów: 12 zł (3D), 10 zł (2D).

16-22 grudnia Listy do M. godz. 17.45 i 20.00

"Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie miłość. Nic na siłę. Nie wolno za dużo o niej myśleć, bo właśnie wtedy nie przychodzi. W końcu jednak przyjdzie i będzie jasne, że warto było czekać..." mówi Maciej Stuhr w "Listach do M." Pięć sympatycznych par w te święta przekona się, że przed miłością nie można uciec, nie można też na nią czekać, ona przychodzi nagle i niespodziewanie. Na najbardziej romantyczną komedię roku zaprasza cała plejada aktorów młodego pokolenia. Będzie zabawnie, a zarazem wzruszająco. Wzorowane na filmie "To właśnie miłość" "Listy do M." biją rekordy popularności. Szacuje się, że podczas tego weekendu film obejrzy już 2 mln widzów.
Ceny biletów: 18 zł (norm.), 14 zł (ulg. - dla uczniów, studentów, rencistów i emerytów).

A w Centralu…

16 grudnia Legendy sowiego królestwa (Legenda o sovích strážcích) godz. 14.00

Soren, młoda sowa zachwycona jest opowieściami ojca o Strażnikach Ga'Hoole, którzy stoczyli wojnę w obronie całego gatunku sów. Soren marzy, by pewnego dnia dołączyć do grona mitycznych wojowników. Czy uda mu się zrealizować marzenie? Wstęp 35 Kč.

16-18 grudnia Idealne dni - Kobiety mają swoje dni (Perfect Days - I ženy mají své dny) godz. 17.00

"Nie potrafię zrozumieć, że za rok będę miała 35 lat, a dalej nie wiem kim chciałabym być jak dorosnę". Ta egzystencjalna myśl zachęciła reżyserkę filmu, Alice Nellis, do wyjaśnienia jej w formie niezwykle zabawnej komedii. Jaki, według reżyserki, jest przepis na udane życie? Przekonajcie się sami w kinie Central. Wstęp 65 Kč.

16-18 grudnia Anonimus (Anonym) godz. 19.00

Film opowiada o renesansowym dworzaninie i poecie Edwardzie de Vere - znany z tego, że przypisuje mu się posługiwanie pseudonimem William Szekspir. Cały dorobek wielkiego Szekspira zostaje przypisany Edwardowi. Czy pomyłka zostanie rozwiązana? Wstęp 75 Kč.

I w Skoczowie…

16 grudnia Grand Off godz. 19.00

Teatr Elektryczny w Skoczowie zaprasza na "Najlepsze Niezależne Krótkometrażowe Filmy Świata" w ramach Klubu Filmowego. Cena biletów 8 zł.

17-18 grudnia Baby są jakieś inne godz. 19.00

Twórca filmów "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" powraca do zapalnego tematu relacji damsko - męskich w swoim najnowszym filmie. "Baby są jakieś inne" to najnowsza rozprawa Marka Koterskiego, arcymistrza słownego humoru, ze stereotypowymi opiniami na temat ról kobiet i mężczyzn oraz chwytliwym, acz coraz bardziej mylnym przekonaniem o tym, kto z nas jest z Wenus, a kto wziął się z Marsa. Cena biletu 10 i 12 zł.

Kino Extreme

Repertuar 16-22 grudnia
"4:13 do Katowic 5D" ( ograniczenie wiekowe od 15 l.)
"Animowana Historia Polski" ( od 7 l.) specjalne bezpłatne pokazy
"Mikołaj w Opałach 5D" + "Chłopiec Rakieta 5D" (bez ograniczeń)
"Tsunami 5D" (ograniczenie wiekowe od 12 l.)
"Podróż do wnętrza ziemi 5D" (ograniczenie wiekowe od 12 l.)
"Sonic - Noc Wilkołaków 5D” (ograniczenie wiekowe od 12 l.)

W Kinie Extreme od poniedziałku do piątku bilety są w cenie 12 złotych. Mało tego, kolejny bilet kosztuje tylko 5 zł! Kino Extreme poza tradycyjnymi maratonami zaprasza na nowość, "Maraton Katastroficzny" w niedzielę, 18 grudnia, o godz. 20.30.

Jarmarki świąteczne

Cieszyn - Grudniowy Kiermasz Piernikiem Zdobiony

Ekspozycja i sprzedaż ozdób związanych z Mikołajem oraz świętami, pokazy twórców ludowych, a przede wszystkim degustacja i sprzedaż ciast świątecznych czeka na wszystkich, którzy wezmą udział w dorocznym Artystycznym Kiermaszu Grudniowym. Jarmark odbędzie się w dniach 16-20 grudnia we wnętrzach Café Muzeum oraz na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego. W piątek kiermasz odbędzie się w godz. od 12.00 do 16.00, a w pozostałe dni od 9.00 do 14.00.

Ustroń - Jarmark Bożonarodzeniowy

Władze Miasta w Ustroniu zapraszają na coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniach 17-18 grudnia na ustrońskim rynku. W ciągu weekendu, od godz. 11.00 będzie można zakupić artykuły świąteczne, a popołudniami wysłuchać koncerty kolęd i pastorałek. Jarmark to niepowtarzalna okazja, by kupić niezwykłe prezenty wyrabiane prze miejscowych artystów.

Program występów artystycznych:
- sobota, 17 grudnia
godz. 16.00 - chór katolicki "AVE" pod dyrekcją Alicji Adamczyk
godz. 16.30 - Ustroński Chór Ewangelicki pod dyrekcją Krystyny Gibiec
godz. 17.00 - Estrada Ludowa "Czantoria" pod dyrekcją Danuty Zoń- Ciuk
- niedziela, 18.12.2011 r.
godz. 16.00 - Estrada Regionalna "Równica" - kier. artystyczny - Renata Ciszewska

Wisła - Wiślański Jarmark Świąteczny

W sobotę i w niedzielę, od godz. 10.00 na Placu Hoffa w Wiśle odbędzie się Jarmark Świąteczny, podczas którego będzie możliwość zakupu świątecznych i regionalnych wyrobów, min. domowych wypieków, "pieczek", herbaty z zielin, stroików, kartek, ozdób choinkowych i kalendarzy.

Program Wiślańskiego Jarmarku Świątecznego:
- sobota i niedziela od godz. 14.00 - kolędowanie na Placu Hoffa w wykonaniu: dziecięcych zespołów, Wiślańskich Grup Śpiewaczych, Chóru Domu Kultury w Wiśle, Studenckiego Zespołu Muzycznego, Wiślańskiej Kapeli Ludowej i innych.
- sobota godz. 15.00 - Baśń dla dzieci w Kinie "Marzenie", godz. 17.30 - Świąteczne spotkanie z Mikołajem, w programie gry i zabawy oraz pełen wór słodkich prezentów i niespodzianek.
- niedziela godz. 15.00 - Baśń dla dzieci w Kinie "Marzenie", godz. 16.00 - opowieści przy wigilijnym stole w Domu Kultury.
- sobota i niedziela od godz. 14:00 - przejażdżki na saniach z Mikołajem.
- Wystawa prac świątecznych Grupy Twórców Wiślanie oraz prac uczestników projektu unijnego "Aktywizacja Społeczna i Zawodowa na Terenie Gminy Wisła" - dolny hol budynku Domu Zdrojowego oraz Galeryjka Wiślańskiego Centrum Kultury.

16 grudnia

Face na fejsa

Pomóż ustanowić nowy rekord w ilości zdjęć portretowych i przyjdź zrobić sobie darmowe zdjęcie. Happening "Face na fejsa" odbędzie się w piątek, 16 grudnia, w Cieszynie, w studio fotoSprinter przy ul. Bobreckiej 25 (Galeria Pasecki, obok dworca PKS, 1 piętro), w godzinach od 8.00 do 20.00. Dorośli, dzieci, seniorzy - każdy może zrobić sobie darmową fotkę i odrobinę poprawić humor.

Konkurs Wyrobów Kulinarnych na Święta Bożego Narodzenia

Nie macie pomysłów na świąteczne wypieki i potrawy? W rozwiązaniu tego problemu może pomóc ustroński Konkurs Wyrobów Kulinarnych na Święta Bożego Narodzenia. Potrawy oceniane będą w trzech kategoriach: ciastek i ciasteczek, pasztetów i wędzonek oraz potrawy z ryb. Celem konkursu jest ukazanie kulinarnego dziedzictwa oraz prezentacja i dokumentacja wypieków z regionu przygotowanych według dawnych, zanikających receptur. Konkurs odbędzie się w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" w piątek, 16 grudnia, o godz. 10.00.

Teatralna Akcja Uśmiechowa

Gminne Centrum Integracji Wsi w Pruchnej zaprasza na "Teatralną Akcję Uśmiechową", czyli zimowy przegląd grup teatralnych. Małe spektakle odbędą się w piątek, 16 grudnia, o godz. 10.00.

Pamiętnik Ustroński

Muzeum Ustrońskie zaprasza na promocję 15. tomu "Pamiętnika Ustrońskiego", którą poprowadzi Karol Suszka, dyrektor Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Spotkanie uświetni występ Andrzeja Sikory. Promocja odbędzie się 16 grudnia, o godz. 17.00.

Muzyczny Salon

Czytelnia i Kawiarnia Literacka Noiva zaprasza na "Five o'clock jazz" z nestorem cieszyńskich jazzmenów Rudolfem Markiem. Spotkanie odbędzie się w piątek, 16 grudnia, o godz. 17.00. Wstęp 50 Kč.

Koncert kolęd

Miejskie Centrum Kultury "Twórcze Piętro" w Skoczowie zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu zespołu gitarowego "Bevin".Uczniowie Mariusza Śniegulskiego zaprezentują autorskie pastorałki i tradycyjne kolędy. Orkiestra Gitarowa Bevin działająca przy MCK "Integrator" wystąpi w piątek, 16 grudnia, o godz. 17.00 w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie.

Komu się kłaniać, mamo?

Książnica Cieszyńska zaprasza na inaugurację projektu "Zaolzie teraz". W piątek, 16 grudnia, odbędzie się spotkanie z Anielą Kupiec. "Komu się kłaniać, mamo?", czyli rozmowa z zaolziańską poetką i gawędziarką poprowadzona zostanie przez Otylię Tobołę, dziennikarkę i publicystkę, wieloletnią kierownik Redakcji Polskiej Czeskiego Radia w Ostrawie. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

Trzy dni na końcu świata

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Jakuba Połomskiego pod tytułem "Trzy dni na końcu świata". Na wystawie zostaną zaprezentowane również zdjęcia ze stolicy Argentyny wykonane w trakcie godzinnego spaceru dzielnicy La Boce. Jakub Połomski jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych w tym m. in. zwycięzcą kategorii "Pejzaż Polski" w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic w 2010 roku. Wernisaż jego wystawy odbędzie się w piątek, 16 grudnia, o godz. 18.00 w Sali Rzymskiej cieszyńskiego muzeum.

Odlotowa Wigilia

Koncert kolęd w wykonaniu grupy wokalnej GOK odbędzie się na zakończenie cyklu "Odlotowa Kuchnia Objazdowa". Podczas spotkania do skosztowania będą typowo świąteczne smakołyki, będą także prezenty i świąteczne serdeczności, a także przepisy na najlepsze tradycyjne potrawy. Koncert podsumowujący projekt odbędzie się w piątek, 16 grudnia, o godz. 18.00 w sali OSP Chybie. Wstęp wolny.

Koncert dla Dominiki!

Pamiętacie Dominikę, dziewczynkę, u której latem tego roku stwierdzono guza trzonu kości udowej? Nastolatka z dnia na dzień przestała biegać, skakać, bawić się tak, jak inni rówieśnicy. Przykuta do łóżka, obciążona kolejnymi operacjami nadal walczy o to, by być zdrową. Ludzie dobrego serca w piątek, 16 grudnia, o godz. 18.00 zapraszają na koncert charytatywny, podczas którego będą zbierane pieniądze na leczenie dziewczynki. Drugi, wyjątkowy koncert odbędzie się w Hali Sportowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W piątkowy wieczór zagrają Łona i Webber, Fokus, The Pryzmats, HST, Silesian Sound System, His Skład, Tes, oraz Szczurek&Nojmans, Tehu&Ryży, Wnęku&Pawlas.

Cegiełki w cenie 25zł są dostępne w Chrom Cieszyn, ul.Głęboka 20, Chrom Bielsko-Biała, ul.11 Listopada 14/16. Cegiełka jest jednocześnie biletem, który upoważnia do wejścia na koncert. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie 12 letniej Dominiki.

My gramy, Wy gracie, Wygrywamy! Dla Dominiki!

Jazzowa wigilijka

Jazz Klub w KaSS Strzelnicy w Czeskim Cieszynie zaprasza na jazzową wigilijkę, podczas której wystąpi cieszyńska formacja Jazz Q. Koncert odbędzie się w piątek, 16 grudnia, o godz. 20.00. Wstęp 50 Kč.

17 grudnia

Czy Bestia to Bestia?

Szkoła Tańca PeDeBe zaprasza na swój piąty musical pt. "Czy Bestia to Bestia". Tym razem jednak nie do teatru, jak to było w zwyczaju, a do cieszyńskiego kina "Piast". Spektakl na kanwie bajki „Piękna i Bestia” został zekranizowany. Muzyczna opowieść o Bestii to historia człowiek, który skrywa w sobie złe uczucia, które tkwią w nim tak długo, póki kogoś nie pokocha. W spektaklu, poza dziećmi, uczestnikami Szkoły Tańca PeDeBe, udział wzięli także rodzice. To niezwykle ciekawe widowisko będzie można zobaczyć w sobotę, 17 grudnia, o godz 11.00.

Koncert poświęcony twórczości Jana Gawlasa z okazji 110. rocznicy urodzin

7 grudnia bieżącego roku przypadła 110-ta rocznica urodzin prof. Jana Gawlasa, znanego cieszyńskiego muzyka i kompozytora. Wielu starszych ewangelików pamięta profesora Gawlasa jako organistę, który przez lata grał w cieszyńskim kościele Jezusowym. Jan Gawlas dał się także poznać jako wymagający dyrygent ewangelickiego chóru kościelnego oraz autor wielu pieśni i opracowań, które dziś zaliczane są do klasyki repertuaru chórów ewangelickich. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie pragnie uczcić pamięć profesora Gawlasa podczas uroczystego koncertu poświęconego jego twórczości. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 grudnia, o godz. 16.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie. Koncert połączony zostanie z otwarciem wystawy tematycznej w Muzeum Protestantyzmu, gdzie zaprezentowane zostaną pamiątki związane z kompozytorem, a słowo wspomnienia wygłosi Tadeusz Sikora.
Podczas uroczystości wystąpią: chóry Parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz organiści: Mirosław Berek, Jean-Claude Hauptmann i Wojciech Wantulok.

Tych Troje

Kolejna edycja projektu wokalnego "Tych Troje", czyli początek wielkiej kariery w małym Skoczowie kierowany jest do osób lubiących śpiewać. Projekt będzie realizowany w formie konkursowej rywalizacji, podczas której oceniane będą nie tylko zdolności wokalne, ale także sceniczne obycie i inne umiejętności pomocne w rozpoczęciu wokalnej kariery. Pierwsza runda konkursu odbędzie się w sobotę, 17 grudnia, o godz. 17.00 w skoczowskiej sali MCK "Pod Pegazem".

Koncert Bożonarodzeniowy

Przedświąteczny okres to seria świątecznych koncertów kolęd i pastorałek. Jednym z takich spotkań będzie Koncert Bożonarodzeniowy zespołu "Vocalis" w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Skoczowie w sobotę, 17 grudnia, o godz. 18.00.

18 grudnia

Orkiestrowe kolędowanie

Kolędowanie pod choinką na cieszyńskim rynku to wieloletnia tradycja miasta. W tym roku miejska orkiestra dęta "Cieszynianka" pod dyrekcją Franciszka Widnica zaprasza na koncert w niedzielę, 18 grudnia, o godz. 11.00. W niedzielę usłyszymy najpiękniejsze i najbardziej popularne kolędy.

On / Off

Chybski Klub "Pod Amfiteatrem" zaprasza na koncert zespołu "On/Off", który odbędzie się w sobotę, 17 grudnia, o godz. 18.00. Wstęp 5 i 3 zł.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama