, wtorek 23 lipca 2024
Kultura na weekend: Miyszani Owiec na Stecówce
Gazda nad Gazdami, Wojewoda wołoski - Henryk Kukuczka zaprasza na kolejną edycję Miyszania Łowiec, które odbędzie się w niedzielę 11 maja na Stecówce. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Miyszani Owiec na Stecówce

Urodzaj wydarzeń zbliżającego się weekendu sprawia, że wielu z Was może mieć kłopot w wyborze atrakcji, w których chcielibyście uczestniczyć. Poniżej zestawienie wybranych propozycji jak ciekawie spędzić kolejny majowy weekend.

W kinie...

W Cieszynie

8-15 maja Pan Peabody i Sherman, godz. 14.00 (2D), 16.00 (3D),

Pan Peabody to najmądrzejszy pies na świecie i opiekun chłopca o imieniu Sherman. Niedawno Pan Peabody zakończył pracę nad swoim wynalazkiem - wehikułem czasu. Od tej pory odbywa ze swoim podopiecznym niezwykłe podróże. Pewnego dnia Sherman postanawia sam uruchomić wehikuł, próbując zaimponować swojej koleżance Penny. W wyniku nierozważnych działań Shermana dochodzi do rozerwania czasoprzestrzeni, a co za tym idzie - do zakłócenia chronologii najważniejszych wydarzeń w historii świata. Pan Peabody musi wkroczyć do akcji, póki jeszcze nie jest za późno...

Ceny biletów: wersja 2D: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.); wersja 3D: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

8-15 maja Niebo istnieje... Naprawdę, godz. 18.00,

Film "Niebo istnieje... naprawdę" przedstawia prawdziwą historię Coltona Burpo - chłopca, który podczas operacji znalazł się na granicy życia i śmierci. Jego rodzice (Kelly Reilly i Greg Kinnear) nie spodziewali się, że w ciągu następnych kilku miesięcy usłyszą piękną i wyjątkową opowieść o podróży chłopca do nieba i z powrotem. Czteroletni Colton oznajmił rodzicom, że opuścił swoje ciało podczas zabiegu, opisując dokładnie, co jego rodzice robili, gdy on leżał na stole operacyjnym. Colton Mówił też o swojej wizycie w niebie i przekazywał historie ludzi, z którymi spotkał się w zaświatach, a których nigdy wcześniej nie widział. Wspominał nawet o zdarzeniach mających miejsce jeszcze przed jego narodzinami, z rozbrajającą dziecięcą niewinnością mówił o spotkaniach z członkami rodziny, którzy już odeszli z tego świata...

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

9-14 maja Witaj w klubie, godz. 20.00,

Ron (Matthew McConaughey) żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Tym bardziej, że w jego środowisku ta choroba kojarzy się wyłącznie z homoseksualistami, a on nim nie jest. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie transseksualisty, Rayona (Jared Leto). Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku...

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

9 maja Ida, godz. 19.00,

Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym kim są. Bilety w cenie 10 zł można rezerwować na stronie internetowej www.teatrelektryczny.pl.

10 maja Spaleni słońcem, godz. 19.00,

Letni dzień 1936 roku. Siergiej Kotow, bohater rewolucji bolszewickiej, wiedzie w rodzinnym kraju błogie i beztroskie życie. Towarzyszy mu w tym czarująca i znacznie młodsza żona Marusia, pełna życia, sześcioletnia córka Nadia oraz liczni krewni i przyjaciele. W tę idylliczna scenerię wkracza Dymitr. Przed dziesięciu laty był ukochanym Marusi. Potem zniknął w tajemniczych okolicznościach. Dymitr ożywia u Marusi wspomnienia dawnego romansu, a mała Nadie urzeka muzyką i zabawami. Jednak jego przyjazd nie jest dziełem przypadku. Napięcie miedzy nim, a Kotowem rośnie... Bilety w cenie 5 zł można rezerwować na stronie internetowej www.teatrelektryczny.pl.

W Centralu czyli w Czeskim Cieszynie

8-9 maja The Amazing Spider-Man 2, godz. 17.45,
10-11 maja The Amazing Spider-Man 2, godz. 20.00,

eter Parker (Andrew Garfield) ma ręce pełne roboty. Na przemian oczyszcza miasto z przestępców jako Spider-Man i spędza czas z ukochaną Gwen (Emma Stone). Bohater nie zapomniał o obietnicy złożonej ojcu dziewczyny, ale nie potrafi jej dotrzymać. Choć zbliża się zakończenie liceum, Peter ma ważniejsze sprawy na głowie. Pojawił się bowiem groźny złoczyńca, Electro (Jamie Foxx), a do miasta powrócił stary przyjaciel Harry Osborn (Dane DeHaan). Ponadto Parker poznaje nowe fakty ze swojej przeszłości. Bilety w cenie: 120 Kč (dorośli) i 100 Kč (dzieci) do nabycia przed seansem, w kasie kina.

8-9 maja Monika Z, godz. 17.45,

Biograficzny film duńskiego reżysera Pera Flye opowiada o szwedzkiej piosenkarce i aktorce Monice Zetterlund o jej podróży z małego miasteczka w Szwecji do sławy w klubach w Nowym Jorku i Sztokholmie. Bilety w cenie: 90 Kč (dzieci) do nabycia przed seansem, w kasie kina.

10-11 maja Pan Peabody i Sherman, godz. 15.45,

Pan Peabody to najmądrzejszy pies na świecie i opiekun chłopca o imieniu Sherman. Niedawno Pan Peabody zakończył pracę nad swoim wynalazkiem - wehikułem czasu. Od tej pory odbywa ze swoim podopiecznym niezwykłe podróże. Pewnego dnia Sherman postanawia sam uruchomić wehikuł, próbując zaimponować swojej koleżance Penny. W wyniku nierozważnych działań Shermana dochodzi do rozerwania czasoprzestrzeni, a co za tym idzie - do zakłócenia chronologii najważniejszych wydarzeń w historii świata. Pan Peabody musi wkroczyć do akcji, póki jeszcze nie jest za późno... Bilety w cenie: 90 Kč (dzieci) do nabycia przed seansem, w kasie kina.

10-11 maja Hany, godz. 17.45,

Jiří, utrzymujący się ze sprzedaży narkotyków, dziewczyna która nie potrafi rozstać się z długoletnim partnerem, bo jest zwyczajnie miły, poeta żyjący w swojej romantycznej iluzji, opiekuńcze matki i gorliwi ojcowie. Ich losy się przeplatają, ale przy tym każdy zachowuje swój własny świat, dopóki nie naruszy go gwałtownym uliczny bunt. "Hany" zuchwale, z dystansem i cynicznym humorem ukazuje grupę, której czas przecieka przez palce. I również z tego powodu twórcy zdecydowali się opowiedzieć filmową historię za pomocą jednego ciągłego ujęcia. Bilety w cenie: 90 Kč (dzieci) do nabycia przed seansem, w kasie kina.

8 maja

Prago Union & Champion Live Sound

Już dziś tj. w czwartek 8 maja w KaSS Strzelnica wystąpi jedna z najlepszych czeskich grup hip-hopowych Prago Union, która podczas koncertu w Czeskim Cieszynie wystąpi wraz z zespołem Champion Live Sound. Początek koncertu o godz. 20.00. Bilety w cenie: 240 Kč do nabycia w kasie przed koncertem.

9 maja

Centralne obchody Dnia Godności

W czwartek 8 maja ruszyły obchody 14. edycji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Cieszynie. Najwięcej wydarzeń odbędzie się jednak w piątek 9 maja, kiedy to zaplanowane zostały centralne obchody Dnia Godności. O godz. 13.00 na cieszyńskim rynku Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpocznie "Marsz Godności" oraz wystąpienia włodarzy oraz organizatorów imprezy. Następnie odbędą się występy jednostek i placówek oświatowych dla osób z niepełnosprawnością w specjalnie przygotowanych programach artystycznych i potrwają one do godz. 17.30. Z kolei o godz. 17.30 będzie miał miejsce koncert grupy muzycznej "Ustronsky". Ponadto Regionalna Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dołączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i 9 maja na cieszyńskim rynku będzie możliwość oddania krwi w godzinach 10.00-16.00. Szczegółowy program wydarzeń na cieszyńskim rynku znajduje się tutaj.

Wystawa oraz promocja książki w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

W piątek 9 maja Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy pod tytułem "Cieszyn w malarstwie Zbigniewa Szczepanka", oraz na promocję książki autorstwa Wacława Gojniczka pod tytułem ”Urzędy książęce i ziemskie w ustroju Księstwa Cieszyńskiego”. Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 12.00 w Galerii Wystaw Czasowych. Promocja książki nastąpi o godz. 14.00 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Muzyka i Pieśni Średniowiecznej Europy

W piątek 9 maja Cieszyński Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z muzyką i pieśniami średniowiecznej Europy, w ramach którego wystąpi duet "Sol et Luna", w składzie: Saba Zuzanna Krasoczko - śpiew, harmonium, flety, daf, Mieczysław Eligiusz Litwiński - śpiew, harmonium, setar, tar, santur, cytra smyczkowa, darabukka. Koncert odbędzie się o godz. 18.30 w kościele rzymsko-katolickim SS. Boromeuszek (Cieszyn, ul. Górny Rynek 6). Wstęp wolny.

Filmowy patchwork w Chybiu

Filmowy polsko-czeski patchwork to spotkanie z filmem oraz możliwość podjęcia dyskusji na wiele tematów. Czasem trudnych, poważnych, a czasem lekkich i opisujących uroki życia. Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek 9 maja o godz. 18.30 w siedzibie Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" w Chybiu. - Czekamy na wszystkich, którzy lubią oglądać filmy, dyskutować o filmach, czy po prostu gadać o życiu w ogóle - przekonują organizatorzy.

Wystawa Izabeli Łęskiej w Czeskim Cieszynie

Galerii Půda oraz orgnizatorzy 2. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, KaSS Strzelnica zapraszają na wernisaż wystawy Izabeli Łęskiej - laureatki głównej nagrody konkursu towarzyszącego Spotkaniom Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej 2013. Wernisaż wystawy zatytułowanej "Spod długiej ciemnej rzęsy", odbędzie się w piątek 9 maja o godz. 18.00 w Galerii Půda w Czeskim Cieszynie. Wystawa będzie można podziwiać do 13 czerwca, w godz. od 9.00 do 21.00

Koncert szamańskich pieśni i śpiewu gardłowego w Goleszowie

W piątek 9 maja o godz. 20.00 w Etno Chacie Topolej w Goleszowie będzie można spotkać się z prawdziwym syberyjskim Ałtajem! Odbędzie się tam koncert Artema Chepkonakova - artysty, który gra na tradycyjnych instrumentach od lat obecnych w pełnej szamanizmu ałtajskiej kulturze oraz wykonuje śpiew gardłowy. Swoimi pieśniami opowie o rodzinnej wiosce Besh-Özek, położonej u podnóża Ałtaju, gdzie każda góra, rzeka i dolina ma swoje bóstwa ochronne. Koncert śpiewu gardłowego Artema Chepkonakova. Wstęp - 15 zł. Miejsca można rezerwować pod numerami: 603 790 973, 607 272 831, 665 668 228. Więcej na temat koncertu można przeczytać tutaj.

10 maja

Okudżawa w 90. rocznicę urodzin

Miejskie Centrum Kultury 'Integrator' zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych 90. rocznicy urodzin Bułata Okudżawy, zatytułowanych "Podróże na Wschód". W ramach skoczowskich "Podróży na Wschód", wystąpią laureaci powiatowego konkursu piosenki oraz wyświetlony zostanie film N. Michałkowa pt. "Spaleni słońcem". Początek imprezy o godz. 18.00 w skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Wstęp: 5 zł.

"Ich czworo" w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierę tragikomedii Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo", której reżyserii podjęła się Katarzyna Deszcz. Premiera odbędzie się w sobotę 10 maja o godz. 17.30. Sztuka Gabrieli Zapolskiej, napisana w 1907 roku, lekko i zabawnie, ale także niezwykle precyzyjnie opisuje rozpad rodziny. Bohaterów łączy głupota, ale także bezmyślność, chciwość, brak wrażliwości i egoizm. Bilety na premierę spektaklu "Ich czworo" można rezerwować telefonicznie w Teatrze Cieszyńskim pod nr + 420 558 746 022. Wejściówki można również zakupić w przedsprzedaży w Regionalnym Centrum Informacji w Czeskim Cieszynie lub w dniu spektaklu w kasie teatru. Więcej na temat przedstawienia można przeczytać tutaj.

"Sprawiedliwe Śniadanie" na Wzgórzu Zamkowym

- Czy mieliście już okazję zjeść śniadanie na Wzgórzu Zamkowym? - pytają organizatorzy "Sprawiedliwego Śniadania", czyli happeningu wspierającego idee fair trade (ruch mający na celu pomoc w rozwoju dla drobnych wytwórców (rolników, rzemieślników) Trzeciego Świata), i zapraszają na śniadanie, które odbędzie się w sobotę 9 maja o godz. 9.30 na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie lub Herbaciarni zamkowej Laja (w razie złej pogody). - Zabierzcie ze sobą domowe przetwory, ciastka, owoce, domowy chleb, koc, talerze, łyżeczki, noże... wszystko czego nie może zabraknąć w prawdziwym piknikowym koszyku. I najważniejsze... zabierzcie ze sobą swoich przyjaciół, znajomych i rodzinę. Dobre towarzystwo to podstawa każdego pikniku - zachęcają organizatorzy.

Występ Kabaretu "Łowcy.B"

W sobotę 10 maja w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Cieszynie, gościnnie wystąpi Kabaret Łowcy.B. "Łowcy" wystąpią o godz. 18.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Bilety w cenie 50, 40 i 35 zł. są do nabycia w kasie Teatru. Kupując bilety, funduje się miejsce na ten sam kabaret dla dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej lub dziecka z niepełnosprawnością.

Festyn w Brennej

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza na festyn w Amfitearze. Sobotni festyn rozpocznie się zabawą z Zespołem Spectrum. Kolejnym punktem programu będzie oficjalne przywitanie drużyn uczestniczących w XVIII Mistrzostwa Polski Samorządowców. A już po nim na deskach amfiteatru pojawi się Zespół Magic oraz znów zagości Zespół Spectrum. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Miejsko-Gminny Dzień Strażaka w Drogomyślu

Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Strumieniu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Drogomyślu zapraszają na uroczyste przekazanie wozu bojowego oraz Miejsko-Gminne obchody Dnia Strażaka. O godz. 13.30 imprezę rozpocznie koncert orkiestry dętej. O godz. 14.00 odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, a następnie główne uroczystości w tym przekazanie wozu bojowego oraz odznaczenie druhów. Od godz. 17.00 w strażnicy OSP w Drogomyślu (ul. Wiejska 17) rozpocznie się festyn.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu zaprasza na Dni Otwarte Funduszy Europejskich, w ramach których zaplanowano m.in. zwiedzanie obiektów powstałych w ramach projektu "Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu" (godz. 15:00- 18:00), oraz koncert Hurdu Hurdu w wyk. Adam Oleś & Silesian Voices - śląska muzyka zupełnie na nowo w świetnych jazzowych aranżacjach (godz. 18.00).

Orientalna Majówka w Etno Chacie Topolej

- Jeśli na majówkę, to tylko z tańcem orientalnym - przekonują właściciele Etno-Chaty Topolej w Goleszowie i zapraszają na 8 godzin intensywnych warsztatów tanecznych, które poprowadzą Kayla Malak, Tahira, Al-Qamara oraz zaproszeni goście. Szczegółowy program oraz cennik dostępny jest tutaj.

11 maja

Soulowo, bluesowo, jazzowo w Café Muzeum

Café Muzeum zaprasza na koncert w klimacie soulowo, bluesowo, jazzowym. Podczas koncertu wystąpią Karolina Kidoń - pochodząca i mieszkająca w Ustroniu wokalistka o mocnym głosie, śpiewająca bluesa, soul i jazz. Założycielka zespołu "Puste Biuro", uczestniczka programu "Bitwa na głosy" w zespole Haliny Młynkowej. Laureatka programu "Droga do gwiazd"; Tomasz Pala - pianista, aranżer, członek zespołu "Shakin’ Dudi", współpracujący z teatrem w Czeskim Cieszynie oraz Bartłomiej Stuchlik - kontrabasista, członek zespołu "Shakin’ Dudi" i "Redakcja". Początek koncertu godz. 16.00. Bilety w cenie 10 zł (przedsprzedaż) i 15 zł (w dniu koncertu) do nabycia w Café Muzeum (Cieszyn ul. Regera 6).

Moskwa - Pietuszki

Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie zaprasza na monodram Wieniedikta Jerofiejewa w wykonaniu Artura Pierścińskiego zatytułowany: "Moskwa - Pietuszki". Monodram przedstawia historię alkoholika-intelektualisty usłyszaną w kawiarni przy drinku. - Pierściński gra Wieniczkę jakoby nim sam był. Nie dwoi się nie troi, nie udowadnia, jakim to jest dobrym aktorem. Szuka kontaktu z widzem. Dzięki temu widownia na chwilę zamienia się w przedział pociągu, przemierzającego trasę z Moskwy do Pietuszek - miejsc, które wydaje się być rajem na ziemi... - opisują spektakl organizatorzy. Występ odbędzie się w niedzielę 11 maja w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie o godz. 18.00. Bilety w cenie 10 zł można rezerwować na stronie internetowej www.teatrelektryczny.pl.

Miyszani Owiec na Stecówce

Gazda nad Gazdami, Wojewoda wołoski - Henryk Kukuczka zaprasza na kolejną edycję Miyszania Łowiec, które odbędzie się w niedzielę 11 maja na Stecówce. W programie soliści i zespoły: Jetelinka, Mali zgrapianie i Wałasi. Będą też eksperci owczarstwa z kraju i zagranicy. Dla gości ponadto: degustacja serów owczych, placka owczarskiego ze szpyrkom ze sądka, itp. Początek imprezy godz. 12.00. Dodatkowo od godz. 8.00 do godz. 13.00 przed Kościołem Dobrego Pasterza odbędzie się kiermasz ludowy.

Diagnoza w Czeskim Cieszynie

"Diagnoza" to swoisty teatr tańca, w którym nie pada ani jedno słowo. Inspiracją do powstania tego spektaklu jest obecny styl życia. Żyjemy coraz szybciej, stajemy się niewolnikami rzeczy materialnych. Zapominamy o uczuciach, etyce, moralności, tracimy wartości. Zapominamy, po co właściwie żyjemy. Jaroslav Moravčík wraz z aktorami Sceny Czeskiej stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Spektakl "Diagnoza" zostanie wystawiony na deskach Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, w niedzielę 11 maja o godz. 17.30. Bilety można zakupić w przedsprzedaży w Klubie Muzeum Cieszyńskiego lub przed spektaklem w Teatrze Cieszyńskim.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama