, sobota 13 sierpnia 2022
Kultura na weekend: Kanonizacja Jana Pawła II
Skoczów gościł Jana Pawła II 22 maja 1995 roku. fot: Zenon GolikDodaj do Facebook

Kultura na weekend: Kanonizacja Jana Pawła II

SM
Wydarzenia najbliższego weekendu w ogromnej mierze poświęcone będą kanonizacji Jana Pawła II. W naszym zestawieniu udało się znaleźć również inne weekendowe propozycje.

W kinie...

W Cieszynie

22-28 kwietnia Karol, który został świętym, godz. 15.00,

2-letni Kacper (Andrzej/Kamil Tkacz), pasjonat animacji komputerowej, zmaga się z grupą szkolnych chuliganów, którzy zastraszają słabszych uczniów. Kiedy chłopiec zostaje na kilka dni pod opieką dziadka (Piotr Fronczewski), opowiada mu o swoich problemach. Dziadek zabiera go na wycieczkę w Tatry. Tam, ucząc wnuka radzenia sobie z trudnymi warunkami przyrody i życia w surowych warunkach schroniska, snuje opowieść o przyjacielu z dzieciństwa - Karolu, który wielokrotnie ratował go z opałów i już za młodu udowodnił, że przemoc można pokonać niezłomną postawą i siłą ducha. Kacper, słuchając kolejnych historii dziadka, tworzy na ich podstawie animacje komputerowe, które składają się na fascynującą, filmową opowieść o Karolu Wojtyle - niezwykłym człowieku i przywódcy duchowym Polaków.

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

25-28 kwietnia Facet (nie)potrzebny od zaraz, godz. 16.30,

Zosia (Katarzyna Maciąg) rozstaje się z chłopakiem (Łukasz Garlicki) po tym, jak nakrywa go w swoim mieszkaniu z inną dziewczyną. Zdradzona, staje przed koniecznością ułożenia sobie życia na nowo. Dodatkowo sytuację świeżo upieczonej singielki komplikuje stary zakład, zgodnie z którym Zosia, uważana za typową kandydatkę na "starą pannę", nie może przyjść samotnie na ślub Anny (Anna Czartoryska-Niemczycka), koleżanki z lat szkolnych. Za namową przyjaciółki Patrycji (Joanna Kulig), Zosia postanawia odszukać facetów, którzy byli kiedyś ważni w jej życiu i sprawdzić, czy któryś z jej "byłych" nie jest jednak tym jednym jedynym...

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

25-28 kwietnia Non-Stop, godz. 18.15,

Bill Marks jest agentem federalnym. Jego zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom linii lotniczych. Bill nienawidzi latać, a swoją pracę traktuje jako zło konieczne. Jednak transatlantycki lot z Nowego Jorku do Londynu będzie daleki od rutyny. Chwilę po starcie na szyfrowany telefon Billa przychodzi wiadomość z żądaniem wypłaty 150 milionów dolarów okupu. W przypadku odmowy co 20 minut ginąć będzie kolejny pasażer samolotu. Wkrótce okaże się jednak, że przestępcom nie chodzi o pieniądze. Stawka jest znacznie wyższa. 13 000 metrów nad Atlantykiem, w lecącym z prędkością 800 km/h samolocie rozpoczyna się gra o życie 146 podróżnych. Jeden z nich jest niebezpiecznym zabójcą, terroryzującym pasażerów...

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

25-28 kwietnia Droga do zapomnienia, godz. 20.15,

II wojna światowa. Brytyjski oficer Eric Lomax (Colin Firth) został pojmany przez Japończyków i osadzony w obozie jenieckim gdzie jest zmuszany do wycieńczającej pracy przy budowie osławionej "Kolei Śmierci" (Kolei Birmańskiej). Ceną za jej powstanie jest życie dziesiątek tysięcy jeńców i ludności cywilnej. Jako specjalista od łączności, Lomax konstruuje radio, które ma być źródłem informacji o wydarzeniach na froncie. Odnalezione przez strażników, staje się przyczyną brutalnych przesłuchań, podczas których oficer ociera się o śmierć...
Lata później Lomax, nieustannie zmagający się z wojennymi przeżyciami, wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy. Ma nadzieję, że konfrontacja z dawnym wrogiem pozwoli mu rozliczyć się z przeszłością i zamknąć raz na zawsze ten traumatyczny rozdział swego życia.

Ceny biletów: 18 zł (norm.) i 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

25 kwietnia Dobranocka w kinie, godz. 18.00,

Projekcja bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 5 zł, do nabycia w kasie kina.

25 kwietnia Śmiertelnie proste, godz. 19.00,

Film Śmiertelnie proste jest pełnym czarnego humoru debiutem braci Coen. Po wprowadzeniu go na ekrany w 1983 roku okrzyknięty został najlepszym thrillerem od wielu lat. Obfitująca w zwroty prowadzące do mrożącego krew w żyłach zakończenia, zawiła intryga mrocznej historii o zdradzie, niewierności, nieporozumieniach i morderstwie, wstrząsała widzów i szybko stała się filmem kultowym, inspirując nowe pokolenie filmowców. Rzecz dzieje się w sercu Teksasu. Ładna, młoda żona (Frances McDormand), ucieka od męża z jednym z jego pracowników (John Getz). Upewniony o zaistniałej zdradzie przez prywatnego detektywa (M. Emmet Walsh) mąż (Dan Hedaya), popada w obsesję zabicia pary kochanków. Od tej chwili nic nie jest już proste. Plan popełnienia zbrodni idealnej kompletnie zawodzi. Jej inicjator sam staje się ofiarą, zaś nieświadomi niczego kochankowie, celem wyrafinowanego i zdesperowanego mordercy. Bilety w cenie 10 zł, do nabycia w kasie kina.

25 kwietnia Jak Paweł II. Szukałem Was..., godz. 19.00,

"Jan Paweł II. Szukałem Was..." to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii. Bilety w cenie 10 zł, do nabycia w kasie kina.

24 kwietnia

Inspirujące rzemiosło

W Zamku Cieszyn można oglądać dwie wystawy, pokazujące jak rzemiosło i inspiruje współczesnych projektantów. Jedna z tych wystaw to opowieść o Słowacji - kraju, obyczajach i ludziach. Wszystko za sprawa projektu "Flowers for Slovakia". Dzięki niemu młodzi projektanci odkryli urok dawnych przedmiotów, tworzonych kilkadziesiąt lat temu do użytku w domach lub gospodarstwach. Projektanci wykorzystali stare materiały i techniki ich wytwarzania, by łącząc je ze współczesnymi meblami produkowanymi przez firmę Vitra, stworzyć nowe obiekty o zupełnie innym i często zaskakującym przeznaczeniu. Można je oglądać na wystawie "Lost & Found". Z kolei rzemiosło i kultura ludowa Polski i Białorusi stały się inspiracją dla etno projektów. Ich autorami są polscy i białoruscy projektanci, którzy odwiedzili oba kraje, spotykali się z twórcami ludowymi i mistrzami rzemiosła. Była to już trzecia edycja projektu "Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych", za którym stoi Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna z Warszawy. Obie wystawy można oglądać w Zamku Cieszyn do 23 maja.

25 kwietnia

Stare Dobre Małżeństwo w Cieszynie

Legendarna grupa Stare Dobre Małżeństwo wciąż przemierza koncertowe szlaki. W piątek 25 kwietnia o godz. 18.00 grupa wystąpi w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Zespół niezmiennie złożony jest z wyśmienitych muzyków towarzyszących liderowi Krzysztofowi Myszkowskiemu, śpiewającemu swoje kultowe piosenki - od najstarszych (np. Blues o 4 nad ranem, Jak, Komunia, Bieszczadzkie Anioły, Gloria, Blues dla małej) po premierowe. Bilety w cenie: 60 zł, 50 zł i 40 zł do nabycia w kasie Teatru.

Zespół Muzyki Dawnej "Scandicus" w kościele OO. Bonifratrów

W piątek 25 kwietnia o godz. 19.30 w kościele rzymsko-katolickim OO. Bonifratrów w Cieszynie (Pl. Londzina) wystąpi Zespół Muzyki Dawnej "Scandicus". Zespół ten występuje na scenie od 2007 roku. Wykonuje muzykę średniowieczną, przede wszystkim wokalną. Ich repertuar stanowią pieśni religijne i świeckie wywodzące się z wielu źródeł m.in. Laudario di Cortona, Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell. "Scandicus" często koncertuje. Brał udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną w Świeradowie Zdroju, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Salve Regina" w Wigrach, w Międzynarodowym Festiwalu im. Agricoli w Świebodzinie.

Warsztaty tańca izraelskiego z Boazem Cohenem

Zespół Tańca Żydowskiego "Klezmer" zaprasza na warsztaty tańca izraelskiego, które poprowadzi Boaz Cohen. Warsztaty zatytułowane "Hagiga Ba Rikud - Świętowanie tańcem" odbywać się będą w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Cieszynie (ul. Błogocka 24), w dniach od 25 do 27 kwietnia. Boaz Cohen pochodzi z Jerozolimy gdzie na co dzień uczy tańca. Tańcem izraelskim zajmuje się od ponad 30 lat. Przez te lata prowadził warsztaty w Czechach, Anglii, Finlandii oraz w Polsce. Więcej informacji: www.klezmer.art.pl oraz od numerem telefonu: +48 604 703 175.

O piwie przy piwie: Czeskie piwo

Piwowarzy Domowi Tustela, Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych oraz Klubokawiarnia Presso zapraszają na kolejne spotkanie miłośników piwa, którego tematem będą piwa czeskie. - Okrężną drogą z Polski przez Belgię i Irlandię docieramy do Czech! Do przybliżenia nam czeskich piw i czeskiej kultury piwa zaprosiliśmy czeskiego piwowara domowego. Będziemy mieli wyjątkową okazję spojrzeć na czeskie piwo z jego perspektywy! Oczywistym jest, że na pięknie nalane piwo mona patrzeć godzinami. Ale dopiero jego skosztowanie pozwala w pełni docenić kunszt piwowara. Tego wieczoru na pewno docenimy starania niejednego czeskiego sladka - opisują piątkowe spotkanie organizatorzy. "O piwie przy piwie: Piwo czeskie" odbędzie się 25 kwietnia o godz. 20.00 w Klubokawiarni Presso (ul. Zamkowa 3).

Willa Słoneczna zaprasza

W piątek 25 kwietnia Willa Słoneczna zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Poznaj ludzi z pasją" w Willa Słoneczna w Dębowcu. Tym razem organizatorzy zaprosili Janusza Majera, polskiego alpinistę, himalaistę i podróżnika, który jest współzałożycielem (wraz z Arturem Hajzerem) firmy Alpinus działającej w latach 1990-2001 oraz firmy Mount, właściciel marki HiMountain produkującej odzież i sprzęt turystyczny. Szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Spotkanie odbędzie się o godz. 19.00. Wstęp: 5 zł.

Spektakl dla dzieci w Brennej

Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna zaprasza na przedstawienie teatralne pt. “Z ekologii niech świat słynie", w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska", który odbędzie się w piątek 25 kwietnia o godz. 16.30 w Piwnicy Artystycznej w Brennej (ul. Wyzwolenia 77).

26 kwietnia

MIASTO AV: Magdalena Foltyniak

- Jeśli kiedykolwiek przyszło Ci się zmierzyć z koniecznością stworzenia prezentacji multimedialnej, plakatu informacyjnego, filmu, muzyki, wiedz, że istnieją źródła, z których możesz legalnie czerpać materiały. Możesz także upowszechniać własne pomysły, zdjęcia, filmy, projekty. Możesz inspirować innych tak, jak oni inspirują Ciebie. Pod pewnymi jednak warunkami... Dlatego zapraszamy na spotkanie dotyczące otwartych zasobów i publikowania w sieci - z wykorzystaniem licencji Creative Commons - opisują program sobotniego spotkania organizatorzy. Spotkania i warsztaty, które poprowadzi Magdalena Foltyniak odbędą się w Galerii Szara (ul. Srebrna 1) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Kabaret Młodych Panów w Cieszynie

W sobotę 26 kwietnia na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie wystąpi Kabaret Młodych Panów, który zaprezentuje swój najnowszy program zatytułowany "Ślązisz is easy". - "Ślązisz is easy" to najnowsze skecze po śląsku i nie tylko. Wyrobimy 300% normy i wydobędziemy śmiech z najgłębszych pokładów Waszego poczucia humoru. Po naszym spotkaniu Wasze serca będą czarne jak węgiel kamienny, w żyłach popłynie wodzionka, a z nosa każdemu puści się moczka. Poznacie wyższą kulturę, wyższe obyczaje, wszystko wyższe bo z Górnego Śląska. Będziecie umieć heklować, rychtować, szporować, hajcować, onaczyć, dżistać i przetwiyrać się.
Jeżeli nie potrafisz choć jednej z tych czynności, koniecznie musisz u nas być - zachęcają członkowie kabaretu. Występ w Cieszynie odbędzie się o godz. 20.00.

Obchody kanonizacyjne w Skoczowie: Sobota

Gmina Skoczów serdecznie zaprasza na obchody Kanonizacji bł. Jana Pawła II. To będzie wydarzenie szczególne w Skoczowie, który 22 maja 1995 roku gościł Jana Pawła. W najbliższą sobotę 26 kwietnia o godz. 14.00 zorganizowana zostanie rodzinna gra miejska "Spacer z Janem Pawłem II. Chętne do uczestnictwa rodziny proszone są o wcześniejsze zgłoszenia w siedzibie skoczowskiego ARTadresu. Również w sobotę o godz. 17.00 w Teatrze Elektrycznym wystawiony spektakl wg sztuki Karola Wojtyły pt.: "Przed sklepem Jubilera", który wykonają uczniowie Gimnazjum nr 2 w Skoczowie.

Spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem

Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" w Ustroniu zaprasza na spotkanie z prof. Danielem Kadłubcem, który zaprezentuje najnowsze wydanie "Pamiętnika starego nauczyciela" autorstwa Jana Kubisza. Promocji najnowszego trzeciego już wydania odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godz. 16.00. W spotkaniu w charakterze lektorów udział wezmą aktorzy Sceny Polskiej - Karol Suszka i Halina Pasekova. W programie m.in. miniatury muzyczne i inne niespodzianki. Na miejscu możliwość zakupu książki.

Promocja książki Jana Richterova "Sfera"

W sobotę 26 kwietnia o godz. 16.00 w kawiarni i czytelni Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie w ramach cyklu "Salon Literacki" odbędzie się promocja książki Jana Richterova pt. "ZAHRADA 1. / SFERA". Opawska autorka przedstawia pierwszą część pentalogii pt. "Zahrada", poczytna książka o fabule na pograniczu fantasy i realizmu magicznego. Spotkanie organizuje Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie. Wejściówki w cenie: 50 Kc do kupienia przed spotkaniem.

"Maska" Joanny Żochowskiej

W sobotnie popołudnie 26 kwietnia w klimatycznej przestrzeni cieszyńskiej "Galerii na Nowym Mieście" rozpocznie się wernisaż twórczości Joanny Żochowskiej pt. "Maska". Całą wystawę rzeźby i rysunku, towarzyszącą II Biennale na Cieszyńskiej Wenecji można będzie oglądać do 10 maja.

Koncert pamięci profesora Jana Kropa

Towarzystwo Miłośników Wisły zaprasza na koncert pamięci Profesora Jana Kropa (1940-2009), który organizowany jest z okazji 5. rocznicy śmierci profesora oraz 50-lecia Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Podczas koncertu Wwstąpią: Olivia Ohl-Szulik - sopran i Paulina Stateczna - fortepian. W programie: pieśni i arie operowe m.in. Dvorak, Chopin, Rachmaninow, Chausson, Bellini. Początek koncertu godz. 18.00.

27 kwietnia

Warsztaty z projektowania gier planszowych

Galeria Szara zaprasza na warsztaty z projektowania gier planszowych, które poprowadzi Mateusz Morawiec - z zamiłowania i wykształcenia animator społeczno-kulturalny, którego pasją są gry karciane, planszowe oraz fabularne oraz Ewelina Rivillo - studentka grafiki na wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, zajmująca się grafiką projektową i warsztatową. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami stosowanymi podczas tworzenia gier, zobaczyć jak wyglądają gry planszowe i czym różnią się od gier karcianych oraz fabularnych. Dowiemy się także nieco o historii gier. Po wprowadzeniu wspólnymi siłami opracujemy własną wielkoformatową grę planszową. Dla wszystkich uczestników - słodki poczęstunek. Początek warsztatów w Galerii Szara zaplanowany został na godz. 10.00. Wstęp wolny.

Obchody kanonizacyjne w Skoczowie: Niedziela

Drugiego dnia od godz. 16.00 skoczowskich obchodów kanonizacji bł. Jana Pawła II, organizatorzy zapraszają wysłuchanie pieśni "Barka, którą na Kalipcówce wykonają trębacze: Czesław i Tomasz Greń, a następnie uroczysty przemarsz wiernych z kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła na Kaplicówkę wraz z orkiestrą OSP Roczyny. O godz. 16.45 odbędzie się msza św. dziękczynna za kanonizację bł. Jana Pawła II, a o godz. 18.00 koncert orkiestry z Roczyn.

Koncert chórów w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II

Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach zaprasza na koncert chórów w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II, który odbędzie się w kościele rzymsko-katolickim p.w. Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach (ul. Ks. Janusza 13). W programie występ chóru mieszanego "Echo" z Zebrzydowic oraz chóru mieszany "Hejnał" z Mazańcowic.

Uroczysta Msza Św. Dziękczynna w Jaworzynce

Parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Piotra i Pawła w Jaworzynce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej zapraszają na uroczysta mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się w kościele rzymsko-katolickim p.w. św. Piotra i Pawła (Jaworzynka Centrum). W programie m.in. wernisaż wystawy "Gronie dla Ojca Świętego". Początek uroczystości o godz. 11.15.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

kanonizacja, nie wiem co to jest ale fakt, że uczcili nasze Święto Pracy 1-Maja i podkreślili jego ważność, jest nie do zachwiania:-) Dziękujemy, jeszcze chcemy.

Co to jest ta kanonizacja ? , i kto to jest ten jan Pawel II

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama