, wtorek 23 lipca 2024
Kultura na weekend: Enej w Istebnej
W dniu Św. Walentego w Istebnej na scenie amfiteatru "Pod Skocznią" wystąpi zespół Enej. Zespół został założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Enej w Istebnej

STEFAN MAŃKA
Wystawy, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty i happeningi - to wszystko czeka na Was w najbliższy weekend. Tematyka wielu wydarzeń nadchodzącego weekendu poświęcona będzie świętu zakochanych. Z tej okazji specjalną propozycję repertuarową oraz cenową przygotował np. Teatr Elektryczny w Skoczowie, który w sobotę i niedzielę zaprasza wszystkie panie do kina na bezpłatne seanse filmowe.

W kinie...

Piast w Cieszynie

13 lutego Jack Strong, godz. 15.45, 18.00
14 lutego Jack Strong, godz. 15.45, 20.00
15-19 lutego Jack Strong, godz. 18.00, 20.15
20 lutego Jack Strong, godz. 18.00

Rzucił wyzwanie Imperium. Zmienił losy świata. Zapłacił za to najwyższą cenę. Jack Strong - szpieg, który ryzykował wszystko, co kochał. Władysław Pasikowski sięga po ukrywaną przez lata, prawdziwą historię największego szpiega naszych czasów. Pułkownik Ryszard Kukliński ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Kiedy dowiaduje się o poufnych planach, które mogą doprowadzić do wybuchu III wojny światowej, postanawia działać. Podejmuje współpracę z CIA. Funkcjonując w samym środku systemu sowieckiego jest skazany na samotną walkę, o której nie może powiedzieć nawet własnej żonie. Jak długo będzie mógł działać za plecami KGB? Przekazując Amerykanom tajne dokumenty wie, że ryzykuje życiem. Nie tylko swoim, ale także swoich synów i żony. Kiedy w walce o wolność zaryzykuje wszystko, wszystko może stracić. Scenariusz filmu powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach - polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego, w postać Davida Fordena - oficera CIA, z którym Strong nawiązuje współpracę, wcielił się Patrick Wilson, znany chociażby z udziału w filmie "Prometeusz", żonę pułkownika zagrała Maja Ostaszewska. W pozostałych rolach zobaczymy plejadę cenionych polskich i rosyjskich aktorów.

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

14, 16, 18, 20 lutego Królowa śniegu, godz. 14.00 (3D) dubbing
15, 17, 19 lutego Królowa śniegu, godz. 14.00 (2D) dubbing

Pełen magii i humoru przygodowy film animowany, przeznaczony dla całej rodziny, zrealizowany według jednej z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Zła Królowa Śniegu zamierza zmrozić serca wszystkich ludzi i pozbawić ich emocji. Jeżeli ten niecny plan się powiedzie, artyści i sztuka na całym świecie znikną, a ludzie zapomną, czym są miłość, przyjaźń i dobro. Jednak magiczne lustro Królowej podpowiada, że Gerda i Kai, dzieci słynnego mistrza wyrobów ze szkła, mają moc, by pokrzyżować jej podłe plany. Sługom Królowej udaje się zwabić chłopca i porwać go do lodowej krainy. Mała i odważna Gerda, wraz z przyjaciółmi, wyrusza w magiczną podróż prosto do pięknego i niebezpiecznego świata zimy i mrozu, aby uratować brata.

Ceny biletów: wersja 2D: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.); wersja 3D: 20 zł (norm.); 17 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

14 lutego Wkręceni, godz. 18.00, 20.15
15-20 lutego Wkręceni, godz. 16.00

Opowieść o trójce przyjaciół ze Śląska. Franczesko (Piotr Adamczyk), Fikoł (Bartosz Opania) i Szyja (Paweł Domagała) znają się od lat, razem pracują i razem spędzają wolny czas. Kiedy tracą pracę w lokalnej fabryce, postanawiają spędzić szalony weekend w stolicy. Jednak prawdziwa przygoda ma się zacząć dopiero wtedy, gdy - podczas przymusowego postoju w urokliwych okolicach Zarzecza – trójka kumpli zostanie omyłkowo wzięta za niemieckich inwestorów. "Wkręceni" to produkcja, która kontynuuje tradycję starych, dobrych, polskich komedii - kpi z otaczającej nas rzeczywistości i przez śmiech daje nadzieję na lepsze jutro. Historia o tym, jak piękna jest Polska - zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w malowniczym Zamościu - i jak przedsiębiorczy bywają Polacy w trudnych chwilach. To także film o tym, że mimo kryzysu nie warto się załamywać i trzeba walczyć o swoje szczęście - tak, jak Franczesko, Fikoł i Szyja.

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

DKF FAFIK: Luty

Kino Piast w Cieszynie zaprasza do udziału w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Specjalne projekcje odbywają się w każdy czwartek. Karnety miesięczne w cenie: 20 zł oraz bilety na poszczególne projekcje w cenie: 12 zł, można nabyć w kasie kina. Na projekcje oznaczone gwiazdką nie będą sprzedawane bilety jednorazowego wstępu.

13 lutego Holy Motors, godz. 20.00

Najbardziej ekstrawagancki film ostatniego festiwalu w Cannes. Groteskowy, miejscami obsceniczny, pełen dynamiki. Balansuje na granicy dyscypliny i kompletnej nieprzewidywalności, pomiędzy horrorem a melodramatem, rodzinną psychodramą a komedią. Jego bohater, Monsieur Oscar od świtu do zmierzchu wciela się w nie swoje role: jest przemysłowcem, zabójcą, żebrakiem, potworem, członkiem rodziny. Stacza erotyczną walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, uprowadza Evę Mendes, romansuje na dachu wieżowca z Kylie Minogue i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy, dzielącej fikcję od rzeczywistości.

POZOSTAŁE PROJEKCJE W LUTYM w ramach DKF Fafik:

20 lutego Czy boisz się bomby?, godz. 20.00* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych
27 lutego Klasyka na seansie Fafika, godz. 19.30* - wstęp tylko dla posiadaczy karnetów miesięcznych

W Skoczowie czyli w Teatrze Elektrycznym

15 lutego Dobranocka w kinie, godz. 18.00

Projekcja bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bilety w cenie 5 zł, do nabycia w kasie kina.

15 lutego Ławeczka, godz. 19.00

Film jest oparty na słynnej sztuce Aleksandra Gelmana, w której niezapomniane kreacje w Teatrze Telewizji stworzyli Joanna Żółkowska i Janusz Gajos. Akcja filmu została przeniesiona z Rosji do współczesnego Szczecina, w właściwie na pokład statku wycieczkowego.
Reżyser ubarwia losy bohaterów subtelną dawką bezpretensjonalnego humoru. Jednak nie pozwala, by widz śmiechem przytłumił refleksję. "Ławeczka" pod dowcipną powierzchnią kryje bowiem przypowieść o wewnętrznym zmaganiu się pomiędzy pragnieniem miłości i obawą przed wzięciem za nią odpowiedzialności, między potrzebą bliskości i nieumiejętności porozumienia, między dążeniem do uczuciowej stabilizacji i ciągłą chęcią uwodzenia lub bycia adorowanym... Jolanta Fraszyńska wciela się w postać romantycznej, szukającej miłości kobiety, a Artur Żmijewski zagrał notorycznego uwodziciela. Dwie postacie, które połączyło jedno silne pragnienie zaznania bliskości drugiej osoby. Cena biletu: 10 zł. Kobiety - wstęp wolny.

16 lutego Dobranocka w kinie, godz. 18.00

Projekcja bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - powtórka projekcji z soboty 4 stycznia. Bilety w cenie 5 zł, do nabycia w kasie kina.

16 lutego O północy w Paryżu, godz. 19.00

filmie Woody`ego Allena śledzimy losy niedawno zaręczonej pary. Inez (Rachel McAdams) i Gil (Owen Wilson) przybywają do światowej stolicy romansu, planując ślub. Jednak wierność zakochanych zostanie wystawiona na ciężką próbę, gdy na ich drodze pojawią się: wyrafinowany znawca sztuki Paul (Michael Sheen), tajemnicza i zmysłowa muza Adriana (Marion Cotillard), a po czarujących zakątkach Paryża zacznie oprowadzać ich sama Carla Bruni. Cena biletu: 10 zł. Kobiety - wstęp wolny.

13 lutego

Od zeszłego weekendu można podziwiać urodzinowe wystawy w Zamku Cieszyn. Czekają na Was:

 • Graduation Projects 2012/2013 czyli 40 projektów, które wybrało międzynarodowe jury przeglądu najlepszych prac dyplomowych w kategoriach: grafika użytkowa i wzornictwo przemysłowe. Można na niej znaleźć prace młodych projektantów z Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier. Lokalizacja wystawy: "Oranżeria" Zamku Cieszyn,
 • BRK MRC TU. Nie chodzi o styl/ Nejde o stýl czyli wystawa dwóch projektantów graficznych i nauczycieli akademickimi - Tomasza Bierkowskiego oraz Marcela Benčíka. Ekspozycja pokazuje sposób myślenia grafików, pracujących równolegle na wielu płaszczyznach projektowania. Lokalizacja wystawy: antresola Zamku Cieszyn,
 • DME Awards czyli wystawa prezentująca procesy zarządzania dizajnem, wdrażane przez najbardziej innowacyjne firmy i organizacje, które wzięły udział w konkursie Design Management Europe Award. Jego uczestnicy musieli zaprojektować specjalne plakaty ukazujące w jaki sposób zarządzanie dizajnem wpływa na ich firmę czy organizację. Lokalizacja wystawy: "Oranżeria" Zamku Cieszyn,
 • Szklanka i filiżanka. Rodzinne historie - czyli wystawa szklanek i filiżanek, które przechowywane w naszych domach od kilku pokoleń, pamiętają wiele rodzinnych spotkań. Te wybrane na wystawę prezentują dorobek projektantów, od lat 20. XX wieku do pierwszej dekady wieku XXI. Dokumentują także wpływ kultury picia kawy i herbaty na produkcję szklanek i filiżanek. Lokalizacja wystawy: "Oranżeria" Zamku Cieszyn,
 • The Spirit of Poland - czyli niezależna inicjatywa promująca polskie marki poza granicami kraju. W zeszłym roku wystawa gościła na Design Weekend w São Paulo. Cieszyńska odsłona ma charakter "wspomnienia z", jej celem jest oddanie klimatu brazylijskiej edycji oraz pokazanie jak polskie produkty odebrane zostały przez tamtejszą widownię. Kluczem doboru prezentowanych eksponatów jest pojęcie: dusza/duch materiału. Wystawa przedstawia pracę projektantów z naturalnymi surowcami, a także różnorodne drogi okiełznania materiałów stworzonych przez człowieka. Lokalizacja wystawy: "Oranżeria" Zamku Cieszyn.

  14 lutego

  Zastrzyk dekadencji w Avion/Noiva

  W piątek 14 lutego o godz. 17.00 Czytelnia i Kawiarnia Avion/Noiva w Czeskim Cieszynie zaprasza na polsko-czesko-angielski program literacko-muzyczny grupy młodych artystów z Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. Spotkanie przygotowuje Renata Putzlacher (Towarzystwo Avion) razem z Biblioteką Miejską w Czeskim Cieszynie. Wystąpią: Kristina Maia Chlup, Patrycja Yuri Siwek, Michał Zawadzki i Piotr Cielecki (poeci), Barbara Owczarzy i Sebastian André Garcia N’Dua (konferansjerzy), Wiktor i Jan Kowalczykowie (muzyka i śpiew). Wstęp: 60 Kč, bilety ulgowe dla studentów: 30 Kč

  Koncert Zespołu Enej w Istebnej

   

  W dniu Św. Walentego w Istebnej na scenie amfiteatru "Pod Skocznią" wystąpi zespół Enej. Zespół został założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło  w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu - właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki, zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności. Bilety w cenie: 30 zł (normalny) oraz 60 zł (VIP - miejsca siedzące) do nabycia w przedsprzedaży w Klubie Jama w Koniakowie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej oraz przed koncertem. Początek koncertu godz. 18.00.

  Tadeusz Kolorz i Wojciech Kucjas w Dworze Kossaków

  Fundacja im. Zofii Kossak zaprasza do Górek Wielkich na niezwykły koncert, spotkanie z człowiekiem - instytucją, nie tylko rybnickiej kultury - Tadeuszem Kolorzem. Tadeuszowi na gitarze basowej towarzyszyć będzie Wojciech Kucjas - aktor rybnickiego kabaretu NOC i miłośnik muzyki. Koncert odbędzie się 14 lutego, godz. 19.30, w dawnej Lodowni Schroniska KOSS - budynek sąsiadujący z CKiS "Dwór Kossaków". Wstęp bezpłatny.

  Klinika miłości w Chybiu

  Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu zaprasza na Walentyniadę 2014 w ramach której zaprezentowany zostanie zaprezentowany spektakl muzyczny "Klinika miłości" w wykonaniu grupy wokalnej GOK. Spektakl jest autorskim pomysłem Rafała Cymorka, który został zrealizowany wraz z grupą wokalną dziewcząt w GOK Chybie. Ta zabawna i komediowa forma zainspirowana została polskimi przebojami lat 80-tych i 90-tych, których wspólnym tematem jest miłość. W spektaklu usłyszymy m.in. takie piosenki jak "To tylko tango" i "Szał niebieskich ciał" z repertuaru Maanamu oraz "Zaopiekuj się mną" grupy Rezerwat. Całość przedstawienia została nowocześnie zaaranżowana przez Mariusza Bogaczyka. Bilety w cenie: 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) do nabycia w Klubie Pod Amfiteatrem, gdzie 14 lutego o godz. 19.00 wystawiony zostanie spektakl "Klinika miłości".

  Cieszyn kocha recykling

  Spółdzielnia Socjalna OFKA oraz Zamek Cieszyn zapraszają na cieszyńską edycję EkoWalentynek, która polega na zbiórce starych i zużytych baterii w zamian za lizaki-serca. W Cieszynie akcja prowadzona będzie na Wzgórzu Zamkowych w Informacji Turystycznej w godz. od 10.00 do 15.00 oraz w Szkole Podstawowej nr 3 w godz. od 9.00 do 13.00.

  Alexandr Maceradi w Skoczowie

  Na rosyjskie ballady i romanse zaprasza Miejskie Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie, które przygotowuje koncert Alexandra Maceradiego. Występ będzie miał miejsce 14 lutego o godz. 18.00 w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. Bilety w cenie: 25 zł do nabycia w skoczowskim ARTadresie.

  Zbigniew Wodecki w Ustroniu

  Na recital Zbigniewa Wodeckiego zaprasza Miejski Dom Kultury "Prażakówka" (Ustroń, ul. Daszyńskiego 28). Recital zatytułowany "Z Tobą chcę oglądać świat..." odbędzie się 14 lutego o godz. 18.00 w sali widowiskowej MCK "Prażakówka". Bilety w cenie: 30 zł do nabycia w kasie MCK.

  Wieczór Walentynkowy Pod Brunatnym Jeleniem

  - Wszystkich zakochanych i nie tylko zapraszamy na wykwintny wieczór walentynkowy, połączony z pełną afrodyzjaków kolacją, spektaklem teatralnym i całonocną zabawą taneczną! - zachęcają organizatorzy imprezy walentynkowej w Restauracji Pod Brunatnym Jeleniem w Cieszynie, gwarantując nastrojową muzykę oraz ciepły klimat w Dniu Zakochanych. Wieczór walentynkowy Pod Brunatnym Jeleniem odbędzie się w piątek 14 lutego. Jego początek przewidziano na godz. 19.00. Bilety w cenie 125 zł od osoby można nabyć w restauracji Pod Brunatnym Jeleniem (ul. Rynek 20) oraz w Szybkim Jeleniu. Rezerwacja stolików pod numerem telefonu 33 858 50 09 oraz 504 153 368. Szczegóły na temat Wieczoru Walentynkowego Pod Brunatnym Jeleniem znajdziecie tutaj.

  15 lutego

  Bartnicky Band w Koniakowie

  Dzień po koncercie zespołu Enej, na scenie amfiteatru "Pod Skocznią" w Istebnej wystąpi zespół Bartnicky Band. Po koncercie przewidziano dyskotekę na której zagrają: DJ Kubas oraz DJ Gumiś. Wstęp: 15 zł. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: +48 511 344 788. Początek imprezy zaplanowano na godz. 19.00. Występ zespołu Bartnicky Band powinien rozpocząć się o godz. 20.30.

  Spotkanie z cyklu: Kolorowa kuchnia

  Odlotowa Kuchnia Objazdowa w Chybiu zaprasza na pierwsze spotkanie w 2014 roku. W tym roku spotkania będą poświęcone kolorom i tak już w najbliższą sobotę 15 lutego uczestnicy warsztatów będą poświęcone sokom (warzywnym i owocowym). Spotkanie odbędzie się w kawiarence AKF Klaps o godz. 17.00. Wstęp: 5 zł.

  Promocja czwartego tomu Słownika biograficznego Ziemi Cieszyńskiej

  W sobotę 15 lutego o godz. 16.00 Muzeum Ustrońskie zaprasza na promocję czwartego tomu Słownika biograficznego Ziemi Cieszyńskiej. Gościem specjalnym spotkania będzie współautor publikacji - Józef Golec - pedagog, artysta, animator kultury rodem z Cieszyna, miłośnik małych ojczyzn. Organizatorzy zapraszają przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem słownika.

  Biesiada i Bal Rosyjski w Etno Chacie Topolej

  Etno Chata Topolej z Goleszowa zaprasza na biesiada i bal rosyjski z zespołem Volnyj Don, podczas którego kozacy: Sasza i Grisza przeniosą słuchaczy w czasy carskiej Rosji. Podczas koncertu będzie można również spróbować tradycyjnych potraw ukraińskich i rosyjskich. Koncert zespołu Volnyj Don odbędzie się 15 lutego o godz. 19.30. Wstęp: 50 zł.

  Electro party w Dziupli

  Klub Dziupla zaprasza na Bass Illumination volume 2 czyli electro party, podczas którego wystąpią: DJ n0la, DJ DISTRIKT, DJ Mushka, SUBFLEX oraz LISZ. Początek imprezy godz. 19.00. Wstęp: 50 Kč.

  Szczegółowy rozkład:

  - godz. 19.00 - 19.30 SUBFLEX - electro-break
  - godz. 19.30 - 21.00 MuShka - tech house
  - godz. 21.00 - 22.30 Dj n0la - oldschool hip-hop, breakbeat
  - godz. 22.30 - 00.00 Dj Distrikt
  - godz. 00.00 - 01.30 LisZ - drum and bass
  - godz. 01.30 - 02.00 Subflex vs FreeLux - raggatek

  16 lutego

  Koncert Walentynkowy w Cafe Muzeum

  W niedzielę 16 lutego o godz. 16.00 Cafe Muzeum w Cieszynie zaprasza na Koncert Walentynkowy, podczas którego wystąpi Lucyna Nowak-Agusi wraz z akompaniamentem J-Trio w składzie: Tomasz Pala (piano), Jan Gembarzewski (perkusja) oraz Zbigniew Wiktorski (bass). Bilety w cenie: 10 zł do kupienia w Cafe Muzeum (ul. Regera 6).

 • Mała Syrenka w Czeskim Cieszynie

  Scena Polska i Scena Lalek Bajka zapraszają na baśń muzyczną "Mała Syrenka" na podstawie H. Ch. Andersena, która na deskach Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie (Ostrawska 67), zostanie wystawiona w niedzielę 16 lutego o godz. 15.00. "Mała Syrenka" to przepiękna baśń o miłości i poświęceniu, o marzeniach, tajemnicy ludzkiego życia. To magiczne baśniowe widowisko dla widzów dorosłych i dzieci, o krajach i istotach, których nie znamy, ale śnimy o nich, podobnie jak one śnią o nas. Bilety można zamawiać w biurze organizacji widowni (scenapolska@tdivadlo.cz, tel. + 420 558 746 022) lub zakupić w kasie przed spektaklem. Ceny biletów: dzieci do 3 lat: bezpłatnie, dzieci od 3 do 15 lat: 40 Kc (7 zł), młodzież, studenci: 60 Kc (10 zł), dorośli: 100 Kc (17 zł).

  Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama