, wtorek 23 lipca 2024
Książnica Cieszyńska zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Wnętrzakiem
Grzegorz Wnętrzak jest autorem wielu artykułów poświęconych historii Śląska Cieszyńskiego i Małopolski w XIX i XX wieku. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Książnica Cieszyńska zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Wnętrzakiem

W piątek, 27 czerwca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Wnętrzakiem, który zaprezentuje swoją książkę pt.: "Stosunki narodowościowe i polityczne na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Galicji w latach 1897-1920".

"O tym, by pogranicze śląsko-galicyjskie potraktować jako jeden obszar badawczy, zadecydowało kilka czynników. Najważniejszym z nich było znaczące podobieństwo obszaru wschodniej części Śląska Cieszyńskiego i sąsiadującego z nim fragmentu prowincji galicyjskiej pod względem etnicznym i narodowościowym, a także społecznym. Podobieństwo to jednocześnie różnicowało owo pogranicze od pozostałych części Śląska Austriackiego (w przypadku powiatu bielskiego), jak i Galicji (w przypadku powiatu bialskiego). [...] Okres zamknięty w latach 1897-1920 został wybrany nieprzypadkowo. Jest to czas, kiedy w większości uległy jasnemu wykrystalizowaniu tożsamości narodowe i postawy polityczne ludności omawianego obszaru. Organizacje o charakterze politycznym przekształciły się w zwarte partie polityczne o jasnym i czytelnym dla głosującego programie w najważniejszych kwestiach społecznych i narodowych. Wreszcie w 1897 roku odbyły się pierwsze całkowicie powszechne wybory do Rady Państwa w Wiedniu, których wyniki mogły dać pełniejszy obraz co do rzeczywistego znaczenia poszczególnych ugrupowań i popularności ich programów. Z wyżej podanych względów został wówczas zapoczątkowany okres, w którym aktywność mieszkańców na polu politycznym, kulturalnym i społecznym wzrasta niepomiernie w porównaniu z okresem poprzednim. [...] Lata 1918-1920 to czas najintensywniejszych działań politycznych i militarnych wszystkich ze stron, a wydarzenia z tego okresu są pochodną istniejących stosunków przed I wojną światową. Dotychczasowa historiografia skupiała się na rywalizacji Polaków i Czechów, traktując postawy bielskich i bialskich Niemców w latach 1918-1920 jako margines sporu terytorialnego o Śląsk Cieszyński. Tymczasem w powiecie bielskim stosunki polsko-niemieckie stanowiły główną oś konfliktu o przynależność państwową Śląska Cieszyńskiego po zakończeniu wojny".

Grzegorz Wnętrzak (ur. 1979 r. w Bielsku-Białej), historyk i europeista, wykłada w Katedrze Studiów Interkulturowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu artykułów poświęconych historii Śląska Cieszyńskiego i Małopolski w XIX i XX wieku, zwłaszcza w zakresie stosunków etnicznych, kulturowych i politycznych. Interesuje się szczególnie wpływem religii na kształtowanie się tożsamości narodowościowej w Europie Środkowej i Wschodniej w XIX i XX wieku. Publikował m.in. w “Przeglądzie Historyczno-Wojskowym", “Pamiętniku Cieszyńskim", “Zaraniu Śląskim" czy “Perspektywach Kultury".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama