, wtorek 23 lipca 2024
Książnica Cieszyńska: W poszukiwaniu niepublikowanych materiałów nt. cieszyńskich żołnierzy niepodległości
Adolf Pilch - ur. w Wiśle. Cichociemny, żołnierz ruchu oporu, jeden z najsłynniejszych polskich partyzantów. fot: nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-1098Dodaj do Facebook

Książnica Cieszyńska: W poszukiwaniu niepublikowanych materiałów nt. cieszyńskich żołnierzy niepodległości

Książnica Cieszyńska: W poszukiwaniu niepublikowanych materiałów nt. cieszyńskich żołnierzy niepodległości

Henryk Flame - ur. we Frysztacie. Działacz ruchu oporu, kapitan NSZ, nazywany „najsławniejszym śląskim partyzantem”. Jeden największych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Zamordowany w 1947 r. fot. PD Polish/wikimedia commons

W drugiej połowie września w Cieszynie odbędą się uroczyste obchody 100. rocznicy wymarszu kompanii śląskiej Legionów Piłsudskiego z Cieszyna do Mszany Dolnej. Jednym z punktów ich bogatego programu będzie przygotowywana przez Książnicę Cieszyńską wystawa planszowa "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości", która na okres kilku tygodni zagości na płycie rynku.

Na ekspozycji przedstawione zostaną sylwetki ponad dwudziestu postaci ze Śląska Cieszyńskiego, które położyły największe zasługi w walce o niepodległość Rzeczypospolitej, począwszy od pierwszej wojny światowej, a na partyzantce antykomunistycznej pierwszych lat po drugiej wojnie światowej skończywszy. W związku z tym biblioteka zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich, którzy są w posiadaniu niepublikowanych materiałów, które mogłyby wzbogacić przygotowywaną ekspozycję.

- Będąca już w zaawansowanym stadium praca nad wystawą pokazała, że w przypadku wielu postaci, nawet tych powszechnie znanych i zaliczających się do ścisłego kanonu historycznych bohaterów Śląska Cieszyńskiego, zasób dostępnych materiałów ikonograficznych jest nader skąpy. Dlatego na wagę złota może być każda fotografia, dokument czy nawet ustna relacja - wyjaśnia Wojciech Święs z Książnicy Cieszyńskiej i zaznacza, że na wystawie nie będą eksponowane oryginały. Wystawa otrzyma bowiem formę planszową zatem nie będzie potrzeby długotrwałego wypożyczania pamiątek, a jedynie ich udostępnienia do zeskanowania bądź sfotografowania. - Wszystkie osoby zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z pracownikiem Książnicy Cieszyńskiej Rafałem Cholewą pod numerem telefonu (33) 8513842 (w godz. 10.00-16.00) lub adresem mailowym cholewa@kc-cieszyn.pl - apeluje Święs.

Lista postaci, na temat których Książnica poszukuje materiałów:

Adamecki Bernard (1897-1952), ur. w Marklowicach Dolnych. Oficer lotnictwa w stopniu pułkownika. Szef Wydziału Lotnictwa Oddziału III Komendy Głównej AK. Uczestnik powstania warszawskiego. Wykładowca w wyższych szkołach lotniczych. Zamordowany przez władze komunistyczne.

Barteczek Franciszek (1891-1983), ur. w Dziećmorowicach. Nauczyciel, działacz społeczny. Jeden z przywódców przewrotu wojskowego w 1918 r. [prosimy o kontakt rodzinę p. Franciszka Barteczki z Jasienicy!]

Błaszczyk Karol Emeryk (1910-2001), ur. w Boguminie. Organizator i dowódca sieci wywiadu przemysłowego „Lido”. Zastępca dowódcy Oddziału Drugiego Sztabu Okręgu Śląskiego ZWZ-AK.

Derlich Leon (1905-1965), ur. w Karwinie. Dialektolog, publicysta, który pozostając obłożenie chory, był współpracownikiem komórek ruchu oporu na Zaolziu oraz organizatorem pomocy dla więźniów obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.

Flame Henryk (1918-1947), ur. we Frysztacie. Działacz ruchu oporu, kapitan NSZ, nazywany „najsławniejszym śląskim partyzantem”. Jeden największych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Zamordowany w 1947 r.

Heczko Paweł (1906-1946), ur. w Brennej. Działacz ruchu oporu. Najsłynniejszy dowódca Oddziału Partyzanckiego AK i NSZ „Wędrowiec”. Zamordowany przez władze komunistyczne.

Langer Gwido Karol (1894-1948), ur. w Żylinie. Kryptolog. Kierownik Biura Szyfrów, gdzie pod jego dowództwem w 1932 r. grupa polskich kryptologów złamała system niemieckiej maszyny szyfrowej Enigma.

Łysek Jan (1887-1915), ur. w Jaworzynce. Nauczyciel, poeta nazywany „śląskim Tetmajerem”, działacz społeczny. Jeden z twórców oraz dowódców kompanii śląskiej Legionów Piłsudskiego.

Matuszek Rudolf (1892-1949), ur. w Kiczycach. Nauczyciel, oficer Wojska Polskiego w stopniu podpułkownika, komendant Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich w Nisku. Odznaczony Virtuti Militari uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-ukraińskiej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.

Mrózek Jan (1913-1945), ur. w Wędryni. Dowódca wiedeńskiej komórki sieci wywiadowczej dalekiego zasięgu AK “Stragan”.

Musioł Paweł (1905-1943), ur. w Lesznej Górnej. Wybitny działacz społeczno-kulturalny, publicysta, nauczyciel. Organizator i kierownik ruchu oporu na Śląsku Cieszyńskim w latach 1939-1941.

Pilch Adolf (1914-2000), ur. w Wiśle. Cichociemny, żołnierz ruchu oporu, jeden z najsłynniejszych polskich partyzantów.

Skrzypek Ludwik (1891-1965), ur. w Górkach Wielkich. Nauczyciel, przedsiębiorca. Jeden z inicjatorów i przywódców przewrotu wojskowego w Cieszynie w 1918 r. Organizator i dowódca Pułku Piechoty Ziemi Cieszyńskiej.

Szczurek Jerzy (1892-1941), ur. w Kostkowicach. Nauczyciel. Odznaczony Virtuti Militari uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-czeskiej, wojny polsko-bolszewickiej. Twórca Milicji Polskiej Księstwa Cieszyńskiego. Komendant Tajnej Organizacji Wojskowej w 1920 r. Działacz konspiracyjny podczas II wojny światowej.

Wadoń Jan (1888-), ur. w Kętach. Bojowiec PPS w Kongresówce, działacz PPSD Galicji i Śląska Cieszyńskiego, redaktor prasy socjalistycznej, legionista, twórca i dowódca „Konfederacji Śląskiej”, w latach dwudziestych szef komórki wywiadu w Cieszynie.

Zych Ludwik (1894-1964), ur. w Rychwałdzie. Oficer Wojska Polskiego w stopniu podpułkownika. Żołnierz kompanii śląskiej Legionów Piłsudskiego. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej, polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej. Szef sztabu 6. Dywizji Piechoty w Krakowie. Komendant Legionu Zaolzie w 1938 r.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szczególnie ciekawe są losy wojenne Adolfa Pilcha.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama