, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Książka Renaty Putzlacher: "W kawiarni Avion, której nie ma" walczy o nagrodę ANGELUS
Jest to dziewiąta książka Renaty Putzlacher, poetki, autorki opowiadań,
sztuk i adaptacji teatralnych, publicystki i tłumaczki, mocno związanej ze Śląskiem Cieszyńskim. fot: Wiesław Przeczek, putzlacher.netDodaj do Facebook

Książka Renaty Putzlacher: "W kawiarni Avion, której nie ma" walczy o nagrodę ANGELUS

AGNIESZKA KACZMARCZYK
51 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród nominowanych jest Renata Putzlacher i jej książka "W kawiarni Avion, której nie ma”.

Jest to dziewiąta książka Renaty Putzlacher, poetki, autorki opowiadań,
sztuk i adaptacji teatralnych, publicystki i tłumaczki, mocno związanej ze Śląskiem Cieszyńskim. Na temat tak prestiżowej nominacji rozmawiamy z autorką.

- Gdy dwa tygodnie temu wręczono mi na gali w Warszawie Srebrny Kałamarz - nagrodę literacką przyznawaną przez Fundację Zielona Gęś im. K. I. Gałczyńskiego, wzruszyła mnie laudacja, którą na temat książki "W kawiarni Avion, której nie ma” i mojej skromnej osoby wygłosił Jacek Cygan, członek kapituły nagrody - przyznaje Renata Putzlacher i dodaje, że wspomniał między innymi o bohaterce, cieszyńskiej żydówce: „Mnie zwłaszcza uderza stosunek autorki do tych krewnych ‘adoptowanych’, przytulonych, objętych tą książką z czułością, jak Rozalia Wiesner i jej rodzina. Jakże zrozumieć tych ‘innych’, choćby nawet byli sąsiadami zza rzeki? Jakże zbudować między nami a nimi most, bez wykonania tych trzech kroków, które nazywają się: poznanie, ufność, bliskość. Ta książka robi te trzy kroki."

- Kto by pomyślał, że kolejnym "krokiem” będzie nominacja mej książki do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i że znajdzie się ona wśród 51 książek renomowanych polskich i zagranicznych autorów i wydawnictw - przyznaje. - Jestem mile zaskoczona tym faktem i dodam bez fałszywej skromności, że ta nominacja (i znalezienie się w gronie takich nazwisk jak Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Tomasz Różycki, Jaroslav Rudiš czy Jáchym Topol) jest już dla mnie nagrodą - dodaje Putzlacher.

Jerzy Sosnowski w Programie 3 Polskiego Radia tak opisuje książkę: "Proszę Państwa, ta książka uwodzi najpierw kształtem – naprawdę, dawno nie miałem w ręku publikacji tak cieszącej rękę i oko, o zgrabnym formacie, urodziwych reprodukcjach, czegoś, co się wydaje trochę książką, a trochę starym albumem rodzinnym. Dopiero jednak kiedy zacząłem czytać, brwi mi powędrowały aż na czubek głowy i tam zostały. Jest tu bowiem fascynujące materii pomieszanie. Mamy i skomplikowaną historię rodzinną, i uważny rzut oka na pogranicze polsko-czeskie i to w tym wydaniu najbardziej bolesnym, bo chodzi o to, co w Polsce nazywamy Zaolziem. I do tego jest opowieść o konstruowaniu przez pisarkę własnej, artystycznej genealogii. A przede wszystkim jest to historia pewnej kawiarni, która została założona w 1933 roku w Czeskim Cieszynie, a teraz znowu tam jest, ale przez większą część swojej historii była "kawiarnią, której nie ma”.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim, w roku poprzednim. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali, 18 października.
 Wśród zgłoszonych książek są pozycje pisarzy polskich, słowackich, ukraińskich, czeskich, rosyjskich czy albańskich. W tym roku jury będzie przewodniczył ukraiński krytyk literacki Mykoła Riabczuk.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów” (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz” (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze” (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” (2012), Oksana Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów” (2013).

Renata Putzlacher-Buchtova urodziła się w Karwinie. Ukończyła gimnazjum polskie w Czeskim Cieszynie, jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była kierownikiem literackim Sceny Polskiej teatru w Czeskim Cieszynie. Po obronie doktoratu jest wykładowczynią Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nie będzie łatwo przy tak reprezentatywnym gronie literackim...tym bardziej trzymam mocno kciuki!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama