, niedziela 27 listopada 2022
Krótka historia Rudnika
Kaplica w Rudniku została poświęcona 13 września 1908 roku. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Krótka historia Rudnika

MMT
O poświęceniu kaplicy w 1908 roku, wandalach sprzed stu lat i pierwszej papudze w Rudniku.

Rudnik prawdopodobnie powstał pod koniec średniowiecza. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1523 roku. Rudnik należał do Piastów cieszyńskich. W 1616 roku rozrzutny książę Adam Wacław, aby ratować swój budżet, sprzedał miejscowość szlacheckiej rodzinie Wilczków za sumę 1550 talarów.

***

Wilczkowie posiadali również Kończyce Wielkie i odtąd dzieje Rudnika były blisko związane z historią tej miejscowości. Nie chodziło tylko o sprawy własnościowe, ale również o przynależność parafialną (po odzyskaniu w 1654 roku przez katolików kościoła w Kończycach Wielkich, Rudnik należał do tej parafii kończyckiej).

Nie zawsze relacje na linii Rudnik - Kończyce Wielkie układały się dobrze. W 1913 roku dość głośny był spór o szkołę w Rudniku. Mieszkańcy wioski myśleli, jakby ją rozbudować (placówka była przepełniona), a samorządowcy z Kończyc wpadli na pomysł, aby ją... zlikwidować. W wyniku protestów rudniczan szkoła jednak ocalała.

***

W 1908 roku mijało 60 lat od objęcia rządów przez Franciszka Józefa. - Nasz Najjaśniejszy Cesarz i Pan Franciszek Józef I wyraził, jak wiadomo, życzenie, by 60-letni jubileusz Jego panowania uczczonym został nie uroczystymi obchodami, lecz jedynie i wyłącznie przez utworzenie pożytecznych dobroczynnych fundacyj i zakładów - pisano na łamach "Gwiazdki Cieszyńskiej". W związku z tym w Rudniku z inicjatywy rolnika Franciszka Szajtera (†1919) postanowiono wybudować kaplicę. Świątynie poświęcono 13 września 1908 roku, a w uroczystościach brali udział m.in. starosta frysztacki Józef Jaksa-Bobowski (w tym czasie Rudnik należał do powiatu frysztackiego) oraz hrabia Feliks Thun-Hohenstein wraz z swą zacną małżonką Gabryelą z Larisch-Mönnichów.

***

Ważnym miejscem na początku XX wieku w Rudniku była gospoda Franciszka Wawrzyczka, gdzie odbywały się nie tylko imprezy, ale i polityczne zebrania. 26 czerwca 1909 r. takie zebranie zorganizował Związek Śląskich Katolików, na którym przemawiał ksiądz Józef Londzin. Podjęto wtedy uchwałę, w której domagano się demokratycznych wyborów do Sejmu Śląskiego w Opawie. Ówczesna ordynacja zupełnie nie oddawała sympatii politycznych mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Przykładowo, w 1909 roku w niedemokratycznych wyborach do Sejmu Śląskiego ksiądz Józef Londzin przegrał z Józefem Kożdoniem, liderem proniemieckich "ślązakowców". Dwa lata później w demokratycznych wyborach do Rady Państwa w Wiedniu Kożdoń nie miał żadnych szans z Londzinem.

***

Wśród informacji prasowych z Rudnika sprzed stu lat stosunkowo dużo dotyczy łamania prawa przez rudniczan. W 1909 roku głośno było o grupie młodych wandali z Rudnika, którzy „upodobali sobie” Dębowiec. Łamali drzewka, wrzucili wóz do wąwozu, prowokowali bójki.. W końcu jednak się doigrali. Wyrzuceni z karczmy - jak pisała "Gwiazdka Cieszyńska" - "Najprzód gonili w ciemności za jednym z nożami, ale ten im uciekł; potem im weszło w drogę dwóch innych młodych z Dębowca, których również napadli, ale niewypłaciło się im to, bo jeden z Dębowczan uderzył jednego Rudniczana cegłą przez gębę tak, że mu wargę rozbił i 3 zęby wytłukł. Teraz dopiero po cichu płaczącego rzewnie skaleczonego uprowadzili do Rudnika. Zraniony jeździ codziennie do Skoczowa do lekarza, który mu szkaradnie rozbitą wargę łata, żeby ludzi nie straszył i dziewusze się podobał. Żandarmerya zaś chodzi po Dębowcu i Rudniku i zbiera materyał do sądu".

***

Pierwsza papuga w Rudniku pojawiła się prawdopodobnie pod konie czerwca 1915 roku. Jak pisała 2 lipca "Gwiazdka Cieszyńska", "Żółto-czubaty kakadu (Cacata galeria) przyleciał w tych dniach do ogrodu p. Józefa Matuszyńskiego w Rudniku l. 8, p[oczta] Wielkie Kończyce, Śląsk austr., gdzie go rzeczywisty właściciel za lagitymacyą i za odpowiednim wynagrodzeniem znów otrzymać może".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama