, sobota 20 sierpnia 2022
Kolejny napad na bank w Cieszynie. Tym razem taneczno-muzyczny
Jeden z ostatnich występów szkoły tańca PeDeBe towarzyszył pierwszemu Kongresowi Kobiet Śląska Cieszyńskiego. fot: JMDodaj do Facebook

Kolejny napad na bank w Cieszynie. Tym razem taneczno-muzyczny

STEFAN MAŃKA
Dzikie prerie, podróż dyliżansem, galopujące konie, ataki Indian, strzelaniny i pojedynki rewolwerowców, napad na bank oraz bójki w barze - to elementy klasycznego amerykańskiego westernu, których nie zabraknie podczas najnowszego musicalu szkoły tańca PeDeBe, który swą premierę będzie miał 5 lutego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

- Jest to specyficzny musical stylizowany na western. Pomysł na "Napad na Bank" zrodził się przy okazji spektaklu, którym uświetniliśmy obchody 140-lecia Banku Spółdzielczego. Wtedy liczył on zaledwie kwadrans. Bardzo spodobał się nam jednak jego odbiór przez publiczność, dlatego postanowiliśmy go rozszerzyć i stworzyć spektakl dla szerszej widowni - wyjaśnia Izabela Tymich, założycielka i instruktorka szkoły tańca PeDeBE, która podkreśla, że musical przygotowuje wielopokoleniowa grupa tancerzy-amatorów, którzy przygotowując musical oddają mu całe serce. - Jest nas ok. 80 osób, w tym 20 osób dorosłych - głównie rodziców dzieci, które uczęszczają na zajęcia do PeDeBe. Najliczniejsza część uczniów to jednak młodzież oraz dzieci w wieku od 4 lat, przez szkołę podstawową, aż do gimnazjum. Wszyscy oni wystąpią podczas premiery 5 lutego - dodaje Tymich.

"Napad na Bank" będzie ósmym widowiskiem, którego reżyserii podjęła się Izabela Tymich wspierana przez Katarzynę Bonev - aktorkę Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. - Szkoła PeDeBe to mały sztab ludzi, dlatego w przygotowaniu np. kostiumów do nowego musicalu pomaga nam zespół bardzo twórczych rodziców. W tym roku w przygotowaniu scenografii i logistyce bardzo uaktywniły się dwie osoby - pani Agnieszka Ziółkowska oraz pan Rafał Szczyrba. Wszyscy do naszej szkoły zgłosili się za pomocą poczty pantoflowej i swoją pracę wykonują za darmo - wylicza reżyserka, która ogromnie cieszy się, że w zajęciach uczestniczą całe rodziny. - Często jest tak, że rodzice najpierw zapisują swoje dzieci, a potem sami przychodzą na zajęcia. I tak z pokolenia na pokolenie - przychodzi kuzyn, brat, a potem już pół rodziny - dodaje z uśmiechem instruktorka i zaznacza, że zajęcia dla rodziców, którzy zapisali swoje dzieci do PeDeBe są bezpłatne. - Wyszłam tym samym na przeciw rodzicom, którzy nie mają pomysłu na zajęcie swojego czasu wolnego i pozwoliłam im bezpłatnie uczestniczyć w szkole tańca. Jak obserwuję rewanżują się oni solidną pomocą i ogromnym zaangażowaniem w życie szkoły - dodaje.

Atrakcją musicalu "Napad na Bank" będzie na pewno dynamiczna akcja, niezwykły klimat amerykańskich westernów uzyskany dzięki rozbudowanej choreografii, piosenkom w klimacie country, ale również dzięki muzyce na żywo. - Jako, że pracuję w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, do udziału w spektaklu chętnie zaangażował się zaprzyjaźniony, bardzo zdolny zespół muzyczny, którzy tworzą pracownicy ZPSW-R pod dyrekcją Brygidy Wnentrzak-Szteler. I tak dzięki ich bezinteresownej pracy oraz przychylności wszystkich członków zespołu, podczas premiery "Napadu na Bank" usłyszymy bardzo zdolnych wokalistów oraz instrumentalistów, którzy zaprezentują m.in. autorskie kawałki kowbojskie - zdradza Izabela Tymich.

Co jeszcze? - Najnowszy musical będzie nieco krótszy niż te, które wystawialiśmy dotychczas, a to dlatego, iż w drugiej części spektaklu będziemy chcieli pokazać film, składający się z dwóch spotów reklamowych stworzonych przez fundację Ster, która razem ze szkołą tańca tworzy równorzędny twór. Odtańczony zostanie również manifest taneczny przeciwko przemocy, który tańczony jest na całym świecie. Będzie to forma show "Zmieńmy przeMOC w poMOc", stanowiący zapowiedź drugiego Kongresu Kobiet, który poświęcony będzie przemocy. Fundacja Ster w tej materii nawiązała współpracę z jedną z organizatorek kongresu - Romą Rojowską - wyjaśnia Tymich.

Musical "Napad na Bank" będzie miał swoją premierę 5 lutego o godz. 18.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Bilety w cenie: 15 zł i 20 zł są od dziś tj. 18 stycznia można rezerwować poprzez kasę teatru.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest 10 podwójnych zaproszeń na premierę musicalu "Napad na Bank"

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Podaj tytuł jednego z poprzednich musicali wystawionego przez szkołę PeDeBe

Odpowiedź prosimy przesłać na adres: konkursy@gazetacodzienna.pl.

Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu. Wygrywają osoby, które jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź na pytanie.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Bilety będą do odebrania w siedzibie redakcji portalu w Cieszynie (ul. Bielska 184).

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawy jestem czyim kosztem osiągałaby sukcesy Pani Tymich, gdyby nie pozwoliła łaskawie rodzicom bezpłatnie uczestniczyć
w szkole tańca.

na pewno nie Twoim. Jakiś osobisty zatarg czy może zazdrość, że komuś się udało i realizuje swoje pasje? Więcej luzu!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama