, niedziela 27 listopada 2022
Kochankowie z ulicy Kamiennej: Wielka trójka z Czeskiego Cieszyna
- Daleki jestem od uwodzenia się czyimś głosem. Chcę tylko powiedzieć, że to rzadkość aby muzyka, tekst i głos śpiewającego aktora, tworzyły absolutną jedność - mówi Bogusław Słupczyński. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Kochankowie z ulicy Kamiennej: Wielka trójka z Czeskiego Cieszyna

BOGUSŁAW SŁUPCZYŃSKI
Są piosenki, i ich autorzy, którzy kojarzą się z bardzo konkretnym głosem i interpretacją. Kiedy myślę "Jaromir Nohavica", to gdzieś z otchłani pamięci słyszę zawsze "Sarajewo" lub "Gdy jutro skoro świt" i głos Dariusza Waraksy - aktora Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie. I trudno, przepraszam mistrza Jaromira. Nic nie poradzę, nie słyszę jego, słyszę Dariusza.

Daleki jestem od uwodzenia się czyimś głosem. Chcę tylko powiedzieć, że to rzadkość aby muzyka, tekst i głos śpiewającego aktora, tworzyły absolutną jedność.

Podobnie rzecz się ma z drugim obrazem, który pojawia się kiedy pomyślę o spektaklu Teatru w Czeskim Cieszynie - "Cieszyńskie Niebo". Może grzeczniej byłoby, gdybym ten obraz wymienił jako pierwszy, ale to nie ma znaczenia. Oba są tak samo silne. Chodzi mi o piosenkę "Pomylona Marketa" wykonywaną przez Małgorzatę Pikus. Do tej dwójki dochodzi jeszcze Tomasz Kłaptocz - swoisty fenomen - aktor Sceny Polskiej, wokalista, multiinstrumentalista, założyciel i frontman zespołu Akurat, a obecnie wokalista zespołu Buldog.

Osobowości tej trójki aktorów zostały zauważone poza Cieszynem i Śląskiem Cieszyńskim. Małgorzata Pikus otrzymała nominację do nagrody czeskich krytyków za rolę w filmie "Poupata". Tym samym została uznana za jedną z najlepszych aktorek w Czechach.
Dariusz Waraksa pracował w irlandzko-czeskiej produkcji filmowej "Littel fox". Nie wspomnę już o współpracy z CST.

Sądzę, że ta trójka niczym słynna Anna Guzik z Bielska-Białej mogłaby swobodnie brylować w serialach typu "Na Wspólnej", "Klan", "Galeria", a potem poprowadzić jakiś gustowny program kulinarny np. w Polsat 2. Odrobina wysiłku z ich strony i angaż w chorzowskiej "Rozrywce" w zasięgu ręki. Oni tymczasem nie są nawet wpisani do żadnej aktorskiej agencji. Nie marzą o karierze w... np. Bielsku-Białej lub katowickim "Korezie". Jakoś nie jest im to potrzebne. Jakoś... dobrze to rozumiem. Ich "Warszawa" jest w Cieszynie. Znają swoją wartość.

To jasne, że być może nie będą współpracować z Krzysztofem Warlikowskim lub Januszem Józefowiczem, ale za to znają wartość pracy z Januszem Klimszą i Radovanem Lipusem. Natasza Urbańska prawdopodobnie nie popracuje sobie z Januszem Klimszą, a Jacek Poniedziałek z Lipusem, a szkoda. Pojęcie "aktorskiej wielkości" jest wielorakie. Nie bez powodu ci właśnie aktorzy od lat towarzyszą legendarnej Kawiarni "Avion" Renaty Putzlaher.

Czasami kiedy patrzę na spektakle Sceny Polskiej i widzę tę trójkę, to zastanawiam się, kiedy nadejdzie czas, w którym aktorski potencjał tych ludzi zostanie wypuszczony niczym dżin z cudownej lampy i ściągnie nam tu przynajmniej jakąś część Europy Środkowej?

Tymczasem można ich będzie zobaczyć i usłyszeć "na Chrobrego" w Cieszynie, w Teatrze CST w recitalu "Kochankowie z ulicy Kamiennej" już 2 grudnia o godz.18.00.

Pewną niezwykłością w światku teatralnym jest ciekawość aktorów w stosunku do innych teatrów. Nasi koledzy z Wielkiej Trójki przychodzą na spektakle CST. To dla naszego zespołu wyróżnienie. Staramy się również przychodzić na premiery do Divadla.
Być może kiedyś razem zdobędziemy mury starożytnej Troi na Placu Teatralnym w Cieszynie?

Szczegóły dotyczące recitalu znajdziemy na profilu Facebook.com. Rezerwacja biletów pod numerem tel.: 504556335

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama