, wtorek 6 czerwca 2023
Kino na Granicy: Magia kina i Cieszyna
Kilka edycji wcześniej zdarzały się bowiem sytuacje, w których restauracje, kawiarnie i puby zamykały się o godzinie 22.00, a właściciele kwater niechętnie godzili się na "festiwalowych" gości, bojąc się skutków takiej wizyty.  fot: fotoSprinter.plDodaj do Facebook

Kino na Granicy: Magia kina i Cieszyna

SM
Ponad dwa tygodnie temu zakończyła się kolejna majówka, a wraz z nią 16. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy/Kino na Hranici. Jaka była? Z punktu widzenia organizatorów przede wszystkim dopracowana i udana.

Blisko 120 filmów, ponad 20 spotkań z zaproszonymi twórcami, kilkanaście prelekcji przed seansami, 3 wystawy, 2 promocje książek oraz 2 spotkania tematyczne. Do tego 5 filmów wyświetlonych w kinie plenerowym, zlokalizowanym pod Wieżą Piastowską oraz 6 koncertów (5 w klubie festiwalowym i 1 w kawiarni i czytelni Avion/Noiva). W sumie ponad 1000 uczestników, parę setek twórców, dyplomatów, gości i wolontariuszy (w tym cieszyńscy studenci i licealiści, jak i kilku altruistów z całej Polski), około 70 dziennikarzy z Polski, Czech i Słowacji oraz na koniec kilkunastoosobowy sztab organizatorów z obu stron Olzy - to liczbowy bilans tegorocznej edycji święta środkowoeuropejskiej kinematografii, które w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbyło się w dniach od 29 kwietnia do 4 maja.

Liczby nie odzwierciedlają jednak magii, jaka co roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie pojawia się wraz z pierwszymi uczestnikami dumnie przechadzającymi się po obu miastach w koszulkach z logo przeglądu, ekologiczną torbą przewieszoną przez ramię i charakterystyczną akredytacją zawieszoną na szyi. Jak zatem opisać pozytywne wrażenia towarzyszące imprezie? Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest opinia samych uczestników i gości, którzy z różnych zakątków Polski, Czech oraz Słowacji przyjeżdżają do podzielonego już tylko rzeką miasta. Wielu z nich pojawia się tutaj co roku. - Bawiliśmy się świetnie i my sami, i nasi hostelowi goście. Z radością donosimy, że ich opinie były równie pozytywne, jak nasze własne, co też było widać po ich zadowoleniu. Wiele osób zapowiadało powrót w przyszłym roku, a że niektórzy już raz dotrzymali słowa, wnosimy, że można im wierzyć - napisali do organizatorów przeglądu "trzej bracia", czyli właściciele cieszyńskiego hostelu 3 Bros'Hostel, który w trakcie imprezy przeżywał prawdziwe oblężenie.

A dlaczego o noclegach mowa, skoro to impreza filmowa? Podczas wcześniejszych edycji baza noclegowa Cieszyna była jednym z najsłabszych punktów. - Liczba uczestników rośnie z roku na rok, dlatego większość miejsc noclegowych bardzo szybko się zapełnia. Aby zaradzić temu problemowi, od kilku lat szukamy dodatkowych noclegów wśród mieszkańców Cieszyna. W tym roku udało nam się zdobyć aż siedem dużych kwater prywatnych, które w sumie udostępniły 116 miejsc noclegowych. Od trzech lat organizujemy również dodatkowe noclegi w hali widowiskowo-sportowej, w której umożliwiamy nocleg ponad 130 osobom. Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznej edycji na podobny pomysł postawiła Strefa Wolności, udostępniając swoje pomieszczenia dla kolejnych 30 osób - wylicza Klaudia Sucha odpowiedzialna w tym roku za przygotowanie bazy noclegowej dla uczestników przeglądu i dodaje, że oprócz wyżej wspomnianych miejsc uczestnicy szukający noclegów mieli również do wyboru 5 hoteli po polskiej i czeskiej stronie, kilka zajazdów, 3 akademiki (w tym jeden w całości) oraz camping Olza wraz z polem namiotowym.

Jak zatem ocenić przygotowanie miasta do imprezy, która ściąga do miasta fanów środkowoeuropejskiej kinematografii? - Kiedyś jako organizatorzy mieliśmy podstawy, by narzekać na niedostateczne przygotowanie bazy noclegowej i gastronomicznej w stosunku do rosnącej z roku na rok liczby uczestników. Od kilku lat nastąpiła jednak widoczna poprawa w tym zakresie, dzięki czemu magia kina ściągająca do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna fanów filmów polsko-czesko-słowackich, uzupełniana jest coraz lepszym przygotowaniem miasta, które dla filmowych turystów staje się miejscem majowego wypoczynku - ocenia Jolanta Dygoś, dyrektor Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, która pozytywną notę dla hotelarzy, właścicieli prywatnych kwater i restauratorów wystawia nie bez powodu. Kilka edycji wcześniej zdarzały się bowiem sytuacje, w których restauracje, kawiarnie i puby zamykały się o godzinie 22.00, a właściciele kwater niechętnie godzili się na "festiwalowych" gości, bojąc się skutków takiej wizyty. - Zmieniło się podejście osób, które zauważyły korzyści finansowe z przyjeżdżających do miasta gości, ale również mieszkańców, którzy wpływają na unikalny klimat naszej imprezy poprzez swoją gościnność i wyrozumiałość - dodaje Dygoś.

Wraz z zakończeniem tegorocznej edycji Kina na Granicy poznaliśmy prawdopodobny termin 17. edycji przeglądu, która w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2015 roku.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłem w tym roku pierwszy raz, ale aż boję się pomyśleć, jak to mogło wyglądać wcześniej, skoro ta edycja była "udana". Mi organizacja co chwilę przypominała PRL zmieszany ze współczesnym robieniem człowieka w konia. Uwagi w ankiecie już zawarłem, więc szkoda czasu na płonne wylewanie tutaj swych żali. Może kiepskość tego festiwalu wynika z obawy, że przyjechało by na niego zbyt wielu zainteresowanych i coś by się rozsypało, więc na to, co jest, jadą tylko pasjonaci?

Panie Anonimie, ankieta była anonimowa, podobnie jak wpis tutaj, więc trudno nam się odnieść. Jeżeli faktycznie ma Pan jakieś uwagi i dowody na "kiepskość" naszego przeglądu, prosimy o kontakt, adresy znajdzie Pan na naszej stronie. Cenimy sobie krytykę. Ale konstruktywną. I nieanonimową. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama