, piątek 19 kwietnia 2024
Jindřich Štreit w Galerii Uniwersyteckiej
Od 14 maja do 13 czerwca w Galerii Uniwersyteckiej (budynek Uniwersytetu Śląskiego) przy ul. Bielskiej 62 w Cieszynie będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Jindřich Štreit. Ludzie trzynieckich hut".  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Jindřich Štreit w Galerii Uniwersyteckiej

SM/MAT. PRAS.
Od 14 maja do 13 czerwca w Galerii Uniwersyteckiej (budynek Uniwersytetu Śląskiego) przy ul. Bielskiej 62 w Cieszynie będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Jindřich Štreit. Ludzie trzynieckich hut". Dyrekcja Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ zaprasza w środę 14 maja na wernisaż wystawy, który rozpocznie się o godz. 13.00.

Jindřich Štreit, urodzony 5 września 1946 roku w Vsetínie, jest czeskim fotografem i pedagogiem, znanym z fotografii dokumentalnej. Koncentruje się na dokumentowaniu życia ludzi z obszarów wiejskich oraz ludzi przemysłu i ciężkiej pracy. Uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli czeskiej fotografii dokumentalnej. Studiował w Instytucie Fotografii Artystycznej w Brnie.

W 1981 roku, podczas wyborów parlamentarnych w byłej Czechosłowacji, Štreit dokumentował oficjalny przebieg wyborów. W niektórych z jego fotografii wykonanych podczas spotkań władz lokalnych, portret prezydenta Czechosłowacji pojawił się na zdjęciach w bardzo "nieprawdopodobnych i absurdalnych okolicznościach". Rok później, w czerwcu 1982 roku, Štreit zgodził się na pokazanie swoich prac na wystawie Setkání (Meeting) zorganizowanej w Pradze przez grafika Alena Kučerová. Po kilku godzinach, wystawa została zdjęta przez milicję a Štreita aresztowano i oskarżono o zniesławienie prezydenta i kraju. Został skazany na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem wykonania na dwa lata. W konsekwencji stracił pracę i musiał zarabiać na życie w gospodarstwie państwowym w Rýžoviště. Miał zakaz robienia zdjęć, ale nigdy go nie przestrzegał.

W 1989 roku, po aksamitnej rewolucji, a następnie demokratyzacji społeczeństwa czeskiego, Jindřich Štreit z prześladowanego fotografa stał się niemal kultową postacią czeskiej kultury i wykładowcą akademickim. Miał ponad 700 wystaw autorskich, współuczestniczył też w wielu wystawach zbiorowych. Na swoim koncie ma dwadzieścia jeden publikacji albumowych.

Fotografie Jindřicha Štreita znajdują się w najważniejszych kolekcjach świata m.in.: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Gallery w Waszyngtonie, Art Institute of Chicago, Victoria and Albert Museum w Londynie czy Ludwig Museum w Kolonii.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama