, czwartek 6 października 2022
Jan Chmiel - twórca Śpiewnika Cieszyńskiego
Promocję śpiewnika wspomaga Zespół Regionalny Strumień w pełnym, a czasem okrojonym składzie. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Jan Chmiel - twórca Śpiewnika Cieszyńskiego

BARBARA ŚLIŻ
Pisarz i poeta ludowy, popularyzator folkloru i tradycji Śląska Cieszyńskiego, ale przede wszystkim miłośnik gwary cieszyńskiej. Jan Chmiel autor śpiewnika "Cieszyńskimi dolinami z ludowymi pieśniczkami" w całości napisanego gwarą, którą uważa za swoistą indywidualność odróżniającą ją pozytywnie od języka literackiego. - Niewielu nas zostało, którzy piszą gwarą, bo nieliczni już tylko to potrafią, a trzeba przecież dołożyć wszelkich starań, by gwara nie odeszła w zapomnienie, by ta tradycja mogła być dalej kultywowana - mówi Jan Chmiel.

Niemalże wszyscy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego znają tego nauczyciela muzyki, dyrygenta chórów, pisarza i poetę ludowego, a przede wszystkim człowieka o niezwykłej pamięci i wytrwałości w tym co robi. Jan Chmiel tworzy od najmłodszych lat, od ośmiu lat pisze wyłącznie gwarą cieszyńską uważając ją za najpiękniejszy język, który ktokolwiek i kiedykolwiek wymyślił. W tym języku napisał dwie sztuki sceniczne i wydał cztery tomiki wierszy, a piąty jest w przygotowaniu do druku. Tą samą gwarą napisany jest wyżej wymieniona publikacja.

Śpiewnik zawiera 165 zebranych pieśni, z czego niektóre są prostsze, a niektóre bardziej rozbudowane. Publikacja nie jest pracą naukową, a jedynie zbiorem pieśni zapisanych w ich oryginalnej formie i opracowanych na trzy głosy z myślą o folklorystycznych zespołach śpiewaczy Śląska Cieszyńskiego.

- Postanowiłem zebrać pieśni cieszyńskich dolin w jednej publikacji, gdyż w poprzednich wydaniach zdecydowanie większą część zajmują pieśni Beskidu Śląskiego, natomiast pieśniom cieszyńskich dolin, równie pięknym i uroczym poświecono mniej miejsca na kartach innych śpiewników - komentuje Chmiel.

Promocję śpiewnika wspomaga Zespół Regionalny Strumień w pełnym, a czasem okrojonym składzie. - Dzięki takiej formule prezentacji śpiewnika jest większa szansa, że pieśniczki zostaną podchwycone i przekazywane dalej, nie tylko przez osoby w moim wieku, ale także i młodzież, która być może będzie dalej podtrzymywać tę naszą tradycję - dodaje poeta.

Kolejne spotkanie z Janem Chmielem odbędzie się 12 grudnia w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" o godz. 17.00. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia śpiewnika "Cieszyńskimi dolinami z ludowymi pieśniczkami".

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratuluję Panie Janie tego pięknego śpiewnika jak również wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Jest Pan dla nas młodych Wielkim Autorytetem i Przykładem lokalnego patriotyzmu. życzymy dużo zdrowia i siły.

Bardzo trafnie Pan mówisz,że gwarę trzeba ratować ale nie należy tego tak robić jak pan.Bo w pojedynkę i okazjonalnie nic nie zrobimy.I tego się trzymajmy
Miłośnik gwary

Kamracie,to prziłóż też swojóm rynke do tego wyszczyrbiónego puga, a bydzie nas coroz to wiyncyj do tej łorki i juz pospołu lekczyj nóm bydzie przewracać te szarówke zapaskudzónóm wszelijakim skrótowcami, łobcymi domiyszkami do naszej polski mowy. Dziynki za wpis. Chmiel

Kamracie,to prziłóż też swojóm rynke do do tego wyszczyrbiónego puga, a bydzie nas coroz to wiyncyj do tej łorki i juz pospołu lekczyj nóm bydzie przewracać te szarówke zapaskudzónóm wszelijakim skrótowcami, łobcymi domiyszkami do naszej polski mowy. Dziynki za wpis. Chmiel

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama