, piątek 19 kwietnia 2024
Izba Cieszyńskich Mistrzów i Jerzy Wałga zapraszają!
Izba Cieszyńskich Mistrzów mieści się w kamienicy przy ul. Stary Targ 2. fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Izba Cieszyńskich Mistrzów i Jerzy Wałga zapraszają!

JAKUB MARCJASZ
Izba Cieszyńskich Mistrzów i Jerzy Wałga zapraszają!

Jerzy Wałga to już legenda wśród cieszyńskich mistrzów-rzemieślników. Jest ostatnim rusznikarzem, który od końca lat 70-tych prowadzi swój warsztat. fot. Agnieszka Kaczmarczyk

Ekspozycję prezentującą sylwetki pochodzących znad Olzy mistrzów-rzemieślników oraz ich wyroby można zobaczyć w Izbie Cieszyńskich Mistrzów. Mieści się ona obok warsztatu słynnego miejscowego rusznikarza Jerzego Wałgi przy ul. Stary Targ 2.

- Dziś o wielu rzemiosłach można przeczytać tylko w książkach, dlatego powstała ta izba, żeby młodsze pokolenie wiedziało, że Cieszyn nie tylko słynął z niepowtarzalnej architektury, ale również z rzemiosła na najwyższym światowym poziomie, które znane było już od początków Księstwa Cieszyńskiego - opowiada Jerzy Wałga, który opiekuje się izbą.

Sam Jerzy Wałga to już legenda wśród cieszyńskich mistrzów-rzemieślników. Jest ostatnim rusznikarzem, który od końca lat 70-tych prowadzi swój warsztat. W tym czasie wykonał m.in. prawie 40 cieszynek, legendarnych strzelb, które trafiły nie tylko do kolekcjonerów w Polsce, ale także Skandynawii i Stanów Zjednoczonych. Przed kilkom miesiącami zakończył pracę nad egzemplarzem, który zamówiła u niego Kancelaria Prezydenta RP.

W Izbie Cieszyńskich Mistrzów można zobaczyć sylwetki żyjących w XX w. mistrzów-rzemieślników oraz ich wyroby. Wśród nich są: Franciszek Horak, mistrz filigranu, który jest twórcą wielu misternie wykonanych srebrnych i złotych elementów stroju cieszyńskiego; Teresa Wałga, koronczarka, która jako jedyna w kraju robiła koronkę trójwymiarową, dzięki niej prezentowała m.in. cieszyńskie zabytki; Janina Marcinkowa, etnograf, choreograf, pedagog, która przyczyniła się do odrodzenia stroju cieszyńskiego, Franciszek Bizoń, mistrz zduński; Helena Karpińska, nazywana "poetką opraw", zajmowała się artystycznym introligatorstwem, w swoich wzorach często sięgała po motywy cieszyńskie; Albert Palica, grawer, jego największą pasją było wykonywanie matryc i samych medali, posiadał wyjątkową zdolność pisania w lustrzanym odbiciu, wykonał unikalną matrycę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce; Ludwik Kuś, szlifierz kryształów, który przez 14 lat piastował godność Starszego Cechu w cieszyńskim Cechu Rzemiosł Różnych.

Jak zapowiadają jednak twórcy Izby Cieszyńskich Mistrzów jej ekspozycja nie jest zamknięta i w przyszłości na pewno zaprezentowani zostaną na niej kolejni zasłużeni i związani z Cieszynem mistrzowie-rzemieślnicy. Władze Cieszyna już teraz natomiast podejmują starania, aby zmieniło się otoczenie wejścia do izby.

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. Mieści się ona obok warsztatu rusznikarza Jerzego Wałgi przy ul. Stary Targ 2.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak można oprzeć produkt regionalny na jednym jedynym człowieku który go potrafi wykonywać - szaleństwo!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama