, poniedziałek 15 lipca 2024
Industriada 2012: Udany debiut browaru
Industriada z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu.  fot: Natalia BylokDodaj do Facebook

Industriada 2012: Udany debiut browaru

BŚ/ mat. pras.
Industriada 2012: Udany debiut browaru

Zarówno sprzęt znajdujący się w Brackim Browarze Zamkowym, jak i w Muzeum Drukarstwa jest w pełni sprawny. fot. Natalia Bylok

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie po raz pierwszy w tym roku znalazł się na szlaku popularnej Industriady, jednodniowego święta Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Cieszyniacy z chęcią odwiedzili obiekty znajdujące się na szlaku. W browarze uruchomiono nawet dodatkowe godziny zwiedzania.

Ponad 200 darmowych wydarzeń w 36 obiektach, zlokalizowanych w 22 miastach województwa śląskiego, przyciągnęło 62 tys. fanów industrialnego dziedzictwa. Aż 4 tys. osób otrzymało pomarańczowe opaski Industriady, czyli odwiedziło co najmniej dwa obiekty Szlaku Zabytków Techniki. Najwięcej pozytywnej energii wygenerowano w Częstochowie, przyczyniło się do tego 3623 fanów industrialnych zabytków.

Najliczniejszą publiczność przyciągnęło Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie było 6900 osób. Przy chorzowskim Szybie Prezydent zgromadziło się 5000 ludzi. Taka sama liczba turystów odwiedziła zabrzańskie Guido. Katowicki Nikiszowiec przyciągnął 4500 osób, zaś Giszowiec 4000.

Cieszyn nie osiągnął aż tak spektakularnego sukcesu, jednak Bracki Browar Zamkowy odwiedziło około 200 osób. Organizatorzy zamiast co godzinę, wpuszczali chętnych do zwiedzania co 30 minut, a i tak miejsca zabrakło. Z tej okazji browar przygotował atrakcyjną trasę techniki browarnictwa, warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Galerię Szarą oraz namiot biesiadny, w którym można było zdegustować cieszyńskiego piwa. - Trasa zwiedzania tematycznie odbiegała od programów przygotowywanych w ramach innych imprez. Tym razem skupiono się nad techniką, trochę mniej nad technologią. Przewodnicy oprowadzając grupy zapoznali zwiedzających z historią browaru, stosowaną technologią, skupiali się nad urządzeniami służącymi realizacji tradycyjnej technologii. Stąd na trasie zwiedzania pominięty został oddział fermentacji i leżakowni - komentuje Tomasz Radko, jeden ze zwiedzających. - Niezapomniane wrażenia na zwiedzających pozostawiła możliwość organoleptycznego sprawdzenia smaków różnych słodów stosowanych w produkcji piwa. Przewodnicy zaprezentowali również nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną halę maszyn chłodzących, w której jedno nowoczesne urządzenie zastąpiło wiele prezentowanych eksponatów - dodał.

Zarówno sprzęt znajdujący się w Brackim Browarze Zamkowym, jak i w Muzeum Drukarstwa jest w pełni sprawny. Przewodnicy w obu obiektach zwracali na to szczególną uwagę. - Dzięki pasjonatom, którzy swoją ciężką pracą dbają o maszyny, które mogliśmy spotkać na szlaku Industriady możemy niemalże dotknąć prawdziwej historii - mówił jeden z przewodników.

Industriada z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Coraz więcej obiektów przystępuje do szlaku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama