, poniedziałek 8 sierpnia 2022
II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w Ustroniu: Beskidzkie profesje w drewnie
W trakcie pleneru będzie można podziwiać także regionalne wyroby i proces ich wytwarzania, prezentowany przez beskidzkich rzemieślników.  fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w Ustroniu: Beskidzkie profesje w drewnie

Agnieszka Kaczmarczyk/mat. pras.
Od 16 do 24 czerwca w amfiteatrze w Ustroniu odbędzie się II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski DAR (Drewno, Artysta, Rzeźba) - beskidzkie profesje. Niecodzienne spotkanie z niezwykłymi ludźmi.

Przez 8 dni, pod dachem ustrońskiego amfiteatru, rozbrzmiewać będzie nie muzyka a dźwięki pił mechanicznych, stukoty młotków i chrupanie dłut. Na oczach widzów powstaną wspaniałe, ogromne rzeźby. Z dnia na dzień nabierać będą kształtów, wyrazistości i ostatecznych szlifów.

10 rzeźbiarzy rekrutowanych z Ustronia i okolic, oraz czeskich obszarów przygranicznych, rzeźbić będzie w 2,5 metrowych drewnianych klocach postacie i formy związane z beskidzkimi profesjami. Prace zostaną rozwiezione na uprzednio przygotowane miejsca w Parku Kuracyjnym. Tam pozostaną przez lata, obok już istniejących rzeźb górali i harnasi, jako dodatkowa atrakcja miasta, z którą turyści, kuracjusze, wczasowicze i mieszkańcy mogą obcować każdego dnia.

Na zakończenie pleneru, w niedzielę 24 czerwca na rynku w Ustroniu odbędzie się koncert. Wystąpią polskie i czeskie zespoły folkowe Folk Afera i Bujabeza oraz Orkiestra Dęta z Koprzywnicy.

- Pragniemy, aby plener stał się imprezą cykliczną z rocznym lub dwuletnim okresem powtarzalności i z pracami o różnej tematyce - mówi Barbara Nawrotek-Żmijewska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu i zaprasza wszystkich do odwiedzenia amfiteatru, bowiem niewiele mamy okazji do osobistych spotkań z unikatowym procesem twórczym, a taki właśnie będzie w czerwcu prezentowany w Ustroniu.

W trakcie pleneru będzie można podziwiać także regionalne wyroby i proces ich wytwarzania, prezentowany przez beskidzkich rzemieślników.

W godzinach od 14.00 do 18.00, każdego dnia, spotkamy innych twórców i zobaczymy czym na co dzień się zajmują, co jest ich pasją:

16 czerwca - kowalstwo
17 czerwca - ceramikę jabłonkowską
18 czerwca - wyrób pierników tradycyjnych
19 czerwca - druciarstwo
20 czerwca - hafciarstwo beskidzkich ubiorów
21 czerwca - wyrób pojemników i naczyń drewnianych
22 czerwca - kaletnictwo

Organizatorami pleneru jest Miejski Dom Kultury ”Prażakówka” w Ustroniu, który stworzył imprezę w porozumieniu z Urzędem Miasta Ustroń i we współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama