, poniedziałek 8 sierpnia 2022
Herbaciorze z wizytą u Ślimoków, czyli listy intencyjne podpisane. Goleszów ma partnera w Goleszowie
Podczas wizyty doszło do wymiany listów intencyjnych pomiędzy przedstawicielami władz samorządowych obu gmin w sprawie możliwości partnerskiego współdziałania.  fot: BŚDodaj do Facebook

Herbaciorze z wizytą u Ślimoków, czyli listy intencyjne podpisane. Goleszów ma partnera w Goleszowie

Herbaciorze z wizytą u Ślimoków, czyli listy intencyjne podpisane. Goleszów ma partnera w Goleszowie

Mieszkańcy obu Gmin regularnie się spotykają. Wspólnie zwiedzają regiony swoich miejscowości, poznają swoją historię i ciekawostki związane z tymi terenami. fot. BŚ

"Dwa Goleszowy znów się spotkały. Od Cieszyna Wielki, od Mielca mały. […] W sobotę różne zakątki u nas poznacie, bo przecież u was takich nie macie". Pisał w swoim wierszu, na powitanie gości z Podkarpacia, Paweł Małysz. W sobotę, 11 maja, podpisano listy intencyjne partnerstwa pomiędzy dwoma Goleszowami znajdującymi się w Polsce.

Już po raz drugi w Goleszowie doszło do niecodziennej wizyty. Gminę odwiedziła grupa mieszkańców Goleszowa podkarpackiego wraz z przedstawicielami Gminy Mielec, do której ta niewielka miejscowość należy.

Podczas wizyty doszło do wymiany listów intencyjnych pomiędzy przedstawicielami władz samorządowych obu gmin w sprawie możliwości partnerskiego współdziałania. - Dzięki temu obie gminy przystąpią do identyfikacji obszarów przyszłej współpracy. Proces ten w szczególności dotyczył będzie kultury, sportu i rekreacji, edukacji, turystyki i pracy samorządów, a także wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi - czytamy w podpisanym liście.

Początki współpracy między Gminami oficjalnie rozpoczęły się w 2004 roku, kiedy to Zenon Sobczak, prezes Gminnego Koła PTTK nr 19 "Ślimoki" w Goleszowie, odkrył przez całkowity przypadek miejscowość o identycznie brzmiącej nazwie. Wkrótce po tym Sobczak dążył do tego, by dotrzeć do Goleszowa i nawiązać kontakty z tamtejszymi mieszkańcami. - Ja z kolei odkryłem Goleszów w latach 70-tych jadąc sędziować do Mielca. W pewnym momencie zauważyłem znak w prawo "Goleszów 3 km" i od razu ucieszyłem się, że już jestem w domu, a byłem w Mielcu - wspomina Józef Gawłowski, prezes Olimpii Goleszów.

Do pierwszej wizyty w Goleszowie Śląskim, bo tak miejscowość jest określana przez mieszkańców Goleszowa Podkarpackiego, doszło w 2009 roku. Wtedy to, goście odwiedzili nie tylko Gminę, ale także Cieszyn, Wisłę i Ustroń. Z kolei w 31 stycznia tego roku w Rzeszowie zarejestrowano Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne Goleszów, którego jednym z celów jest "integracja z Goleszowem Śląskim".

Mieszkańcy obu Gmin regularnie się spotykają. Wspólnie zwiedzają regiony swoich miejscowości, poznają swoją historię i ciekawostki związane z tymi terenami.

Podczas pobytu na Śląsku Cieszyńskim Herbaciorze, bo tak określani są mieszkańcy Goleszowa Podkarpackiego, zwiedzą wspólnie ze Ślimokami, mieszkańcami Goleszowa Śląskiego, Istebną i Wisłę.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama