, sobota 18 maja 2024
Gwara w Książnicy
Tradycyjnie jak w poprzednich latach Książnica Cieszyńska zorganizowała czwarty już maraton czytania tekstów gwarowych “Czytómy po naszymu”. fot: FJDDodaj do Facebook

Gwara w Książnicy

FJD
IV Maraton czytania tekstów gwarowych pod hasłem “Cieszyński wiesieli” odbył się 24.09 w sali konferencyjnej Cieszyńskiej Książnicy.

Tradycyjnie jak w poprzednich latach Książnica Cieszyńska zorganizowała czwarty już maraton czytania tekstów gwarowych “Czytómy po naszymu”. Wszystkie czytane i deklamowane teksty w większości dotyczyły tematów : “Cieszyński wiesieli- żyniaczka i o galaniyniu wspóminki”. Specjalnymi gośćmi, którzy odczytali przygotowane teksty byli tacy miłośnicy gwary jak: Władysław Wrana, Halina Woźniak i Bronisław Brudny, którzy potwierdzili swój profesjonalizm ze znajomości naszej gwary. Gościem specjalnym był także burmistrz miasta Cieszyna Ryszard Macura, który także włożył bardzo dużo wysiłku, aby nie zawieść organizatorów. W dalszej części maratonu wystąpiły dzieci i młodzież, która była laureatami konkursu “Po naszymu po obu stronach Olzy”. Swoje teksty zaprezentowali: Laura Kubica, Aleksandra Gąsior, Elżbieta Bień, Julia Tomica, Gabriela Kiełkowska, Kacper Duda, Marcin Miech i Agnieszka Stroka. W drugiej części maratonu zaprezentowane zostały teksty nagrodzonych prac w konkursie literackim “Jako sie matka z tacikym wydowali” przez Lucję Dusek-Francus- Ślązaczkę roku 2011 oraz Fryderyka Drala publicystę Gazety Codziennej. Na zakończenie swoje teksty przedstawili także Małgorzata Szelong, Grażyna Grzybek i Henryk Pasterny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama