, piątek 21 czerwca 2024
Dostępność kultury do potrzeb osób z niepełnosprawnością w Cieszynie
Gwiazdy polskiej estrady nie omijają naszego miasta, a bilety rozprowadzane przez Internet rozchodzą się błyskawicznie, lecz ich ceny nie są na każdą kieszeń. Z pewnością nie mogą sobie na nie pozwolić osoby niepełnosprawne, które muszą kupić bilet, nie tylko dla siebie, ale również dla swojego opiekuna. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Dostępność kultury do potrzeb osób z niepełnosprawnością w Cieszynie

Iwona Czarniak
Jak wszyscy wiemy nasze miasto może poszczycić się wieloma imprezami, które odbywają się w budynku Teatru A. Mickiewicza. Są to między innymi spektakle, koncerty tych znanych, ale również mniej znanych wykonawców. Na deskach cieszyńskiego teatru każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia można zobaczyć „Jasełka”, czy wybrać się na Walentynkowy charytatywny koncert organizowany przez jedną z cieszyńskich szkół na rzecz Hospicjum Św. Łukasza Ewangelisty.

Gwiazdy polskiej estrady nie omijają naszego miasta, a bilety rozprowadzane przez Internet rozchodzą się błyskawicznie, lecz ich ceny nie są na każdą kieszeń. Z pewnością nie mogą sobie na nie pozwolić osoby niepełnosprawne, które muszą kupić bilet, nie tylko dla siebie, ale również dla swojego opiekuna.

Na pytanie o zniżkowe bilety oraz o dostępność naszego teatru dla osób niepełnosprawnych w pisemnej odpowiedzi jaką otrzymałam od pani Burmistrz Gabrieli Staszkiewicz czytamy:

„Na terenie gminy Cieszyn działa wiele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. W tym osób z dysfunkcją wzroku (osób niewidomych, słabowidzących). Przy ulicy Srebrnej 6 mieści się siedziba Polskiego Związku Niewidomych Koło Terenowe w Cieszynie, które od wielu lat realizuje działania dofinansowane z budżetu gminy Cieszyn, przystępując do otwartych konkursów ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: „Tyflo Punkt”. W 2019 roku, w ramach realizacji zadania pod nazwą: „Tyflo Punkt w 2019”, PZN prowadzi świetlicę oraz bibliotekę, połączoną z wypożyczalnią audiobooków, pomaga osobom niepełnosprawnym w sprawach dotyczących wypełniania wniosków do PFRON, Urzędu Skarbowego, pomocy w codziennych sprawach, organizacji spotkań w celu integracji społecznej, a także organizacji wycieczek, rajdów i wyjazdów do kina czy teatru na filmy i spektakle z audio deskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących. Bezpłatne wejście dla osób z dysfunkcją wzroku i przewodnika odbywa się na podstawie stosownej legitymacji.

Z informacji uzyskanych w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wynika, że nawiązana jest współpraca z cieszyńskim Kołem Polskiego Związku Niewidomych i około 30 osób uczestniczy w spektaklach z audio deskrypcją. W przypadku wyjazdów do Bielska koszty wyjazdów Członków Związku pokrywa Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura Dostępna”. Niestety w teatrze impresaryjnym jakim jest Teatr im. Adama Mickiewicza proponujący wiele bardzo różnorodnych tytułów – ze względów technicznych i logistycznych, generujących bardzo wysokie koszty nie ma możliwości zastosowania tych samych rozwiązań. Teatr w Cieszynie stosuje zniżki dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w wysokości 25 % od ceny biletu, jednak tylko na spektakle biletowane przez Teatr.”

Odpowiedź jaką uzyskałam, nie jest tak dla mnie, jak i członków Koła PZN żadną nowością, ponieważ nie pierwszy rok osoby z dysfunkcją wzroku uczestniczą w wielu imprezach i warsztatach organizowanych przez bielskie instytucje kulturalne takie jak Teatr Polski, Bielskie Centrum Kultury czy Bielską Galerię BWA. Do teatru niewidomi i niedowidzący jeżdżą już od 2013 roku i na początku dojeżdżali oni na własną rękę, przy czym bilety na spektakle były w cenie od 20 do 30 złotych, a obecnie już trzeci sezon w związku z wyżej wymienionym dofinansowaniem dojazd i bilety są bezpłatne. W treści otrzymanego od pani Burmistrz pisma wkradła się duża nieścisłość, a mianowicie grupa jeżdżąca na spektakle liczy 20 osób, a nie 30. Co do wyjazdów do kina w Skoczowie, to każdy dojeżdża na własną rękę, i żeby nie było nieporozumień, seanse nie są dofinansowane ze środków miasta Cieszyn.

Bielska Galeria BWA gości osoby z dysfunkcją wzroku na bezpłatnym oprowadzaniu po wystawach, mieszkańcy naszego powiatu biorą również udział w organizowanych przez Galerię warsztatach plastycznych, i tu nasze miasto też nie dokłada na to ani złotówki. Kolejnym miejscem, gdzie odnajdują się cieszyńscy niewidomi to Bielskie Centrum Kultury. Pomimo, iż w Cieszynie gościła Stanisława Celińska, czy Stare Dobre Małżeństwo to nie u nas, lecz w Bielsku zostały zorganizowane koncerty po zniżkowych biletach i to z o wiele większą zniżką niż ta o której mowa w pisemku od pani Burmistrz.

Nasuwa się tu pytanie, dlaczego mieszkańcy naszego miasta i powiatu po to, aby uczestniczyć w życiu kulturalnym zmuszeni są do skorzystania z bielskich ofert, pomimo tego, że z powodzeniem mogli by skorzystać z tego, co dzieje się w naszym mieście.
Stowarzyszenia takie jak PZN mogą organizować wyjścia do teatru, kina czy na koncerty, jednak nie posiadają funduszy na choćby częściowe pokrycie kosztów takiej eskapady, może dobrze byłoby żeby odpowiedzialni za życie kulturalne w naszym mieście, potrafili porozumieć się z artystami, i co jakiś czas zorganizowali koncert lub spektakl, na który osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mogliby sobie pozwolić. Artyści to też ludzie, mający dobre serca i skoro w Bielsku odbywają się koncerty dedykowane osobom z niepełnosprawnością, to z pewnością można i w Cieszynie się o takie postarać.

Niepełnosprawność może w każdej chwili dopaść każdego, nawet tego najzdrowszego. Może więc warto, zamiast spychać je na boczny tor, zatroszczyć się o potrzeby niepełnosprawnych jak o własne.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama