, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Dostali dofinansowanie na turystykę i Industriadę 2012. Co planują?
Poprzednie edycje Industriady okazały się wielkim sukcesem. Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w przygotowanych specjalnie na ten dzień. fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Dostali dofinansowanie na turystykę i Industriadę 2012. Co planują?

Agnieszka Kaczmarczyk
Dostali dofinansowanie na turystykę i Industriadę 2012. Co planują?

Stowarzyszenie Miłośników Kuźni przybliży tradycje hutnicze Ustronia. fot. www.muzeum.ustron.pl


Dostali dofinansowanie na turystykę i Industriadę 2012. Co planują?

Ogólnopolski Rajd Pieszy im. Jerzego Kukuczki organizuje PTTK oddział Wisła. fot. www.pttk.wisla.pl


Dostali dofinansowanie na turystykę i Industriadę 2012. Co planują?

Już w połowie kwietnia do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie wejdziemy od ulicy Głębokiej. Fot. Agnieszka Kaczmarczyk

Zarząd Województwa przeznaczył 600 tys. zł. (o 100 tys.zł . więcej niż w 2011 roku) na wsparcie zadań w dziedzinie krajoznawstwa, w tym upowszechniania turystyki. Z naszego regionu pieniądze trafią na realizację projektów Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Stowarzyszenia Miłośników Kuźni Ustroń i PTTK oddział w Wiśle. W sumie 27 tys. zł trafi do instytucji ze Śląska Cieszyńskiego.

Dofinansowanie można było otrzymać m.in. na:
- organizację imprez w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriady, która odbędzie się 30 czerwca 2012 r.
- wytyczanie, znakowanie, utrzymanie szlaków turystycznych oraz kulturowych
- organizację konkursów, imprez o tematyce turystycznej PTTK oddział w Wiśle otrzymał łącznie 10 tysięcy zł. dofinansowania. - 3,5 tys. zł. przeznaczymy na cykl rajdów turystycznych: IX Międzynarodowy Rajd Narciarsko-Pieszy, X Ogólnopolski Rajd Pieszy im. Jerzego Kukuczki, XIII Rowerowy Rajd Rodzinny - mówi Helena Skorupa, prezes PTTK Wisła. Celem rajdów jest popularyzacja turystyki, poszerzenie wiedzy o osobie i osiągnięciach Jerzego Kukuczki, propagowanie przyrodniczych i krajobrazowych walorów Beskidu Śląskiego oraz bezpieczeństwa w górach. - 3,5 tys. zł. otrzymaliśmy na odświeżenie i malowanie oznaczeń szlaków turystycznych i spacerowych, sporządzenie tablic informacyjnych, drogowskazów - dodaje prezes PTTK Wisła.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie i Stowarzyszenie Miłośników Kuźni Ustroń dofinansowanie otrzymały na organizację trzeciej edycji Industriady, która odbędzie się 30 czerwca. Jednodniowy festiwal jest Świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i promuje unikalny w skali kraju szlak turystyczny, skupiający 36 industrialnych obiektów z całego regionu śląskiego. Będzie to również niepowtarzalna okazja, aby poznać dziedzictwo poprzemysłowe Śląska Cieszyńskiego.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 12 tys. zł. zorganizowana będzie trzecia Industriada w Cieszynie, w którą zaangażowane są trzy obiekty: Muzeum Drukarstwa, Bracki Browar Zamkowy i Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. - Każde z miejsc będzie prezentowało swój program. W Muzeum Drukarstwa zorganizowany zostanie dzień otwarty. Zaplanowano instalacje artystyczne, wszystkie maszyny będą w ruchu. W Browarze przedstawimy nową trasę turystyczną, która będzie miała na celu przedstawienie dawnej, technicznej strony produkcji piwa - zapowiada Karol Franek z Muzeum Drukarstwa w Cieszynie i dodaje, że na placu Browaru, Galeria Szara przygotowuje ogródek dla dzieci. Dla najmłodszych zaplanowano również program w Bibliotece Miejskiej. Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich zaprezentuje dawną technikę wojskową i przeprowadzi grę miejską. Dofinansowanie przeznaczone będzie na organizację imprezy, promocję, stworzenie afiszy oraz ulotek.

Poprzednie edycje Industriady okazały się wielkim sukcesem. Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w przygotowanych specjalnie na ten dzień atrakcjach. Stowarzyszenie Miłośników Kuźni Ustroń otrzymało dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł. - Planujemy realizację zadań w Muzeum Ustrońskim i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, czyli na terenie dawnej huty. 30 czerwca, przez 8 godzin prezentowany będzie pokaz kucia w kuźni, mieszczącej się w muzealnym skansenie, a w sali muzeum pokaz filmowy "Kuźnia Ustroń, jakiej nie znacie". Nie zabraknie prelekcji na temat miejscowego przemysłu połączonej z prezentacją książki "Kuźnia Ustroń 1772-2008" - zapowiada Lidia Szkaradnik, dyrektor Muzeum Ustrońskiego i dodaje, że ciekawy i urozmaicony program przygotowano również jako finał obchodów 240-lecia miejscowego hutnictwa i kuźnictwa. Wszyscy uczestnicy ustrońskiej Industriady otrzymają opracowany i wydany na tę uroczystość folder "Zabytki hutnictwa i kuźnictwa w Ustroniu". W skansenie przemysłowym odbędzie się otwarty plener malarski pt. "Młoty jako dzieła sztuki".

Przy wyborze ofert, które otrzymały dofinansowanie, pod uwagę brany był m.in. zasięg projektu, oddźwięk społeczny, wysokość środków własnych i środków pozyskanych z innych źródeł, liczba uczestników oraz doświadczenie organizatora, a także posiadane zasoby kadrowe i rzeczowe niezbędne dla realizacji zadania.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama