, środa 24 kwietnia 2024
Czy powinno powstać muzeum Zaolzia?
Spotkanie poprowadził dr Michael Morys-Twarowski. Fragmenty książki przeczytał Karol Suszka, dyrektor Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Czy powinno powstać muzeum Zaolzia?

WS
Czy powinno powstać muzeum Zaolzia?

Wydarzenie samo w sobie było warte uwagi i ściągnęło do biblioteki prawie setkę zainteresowanych. fot. mat. pras.

W piątek, 5 grudnia w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej miało miejsce spotkanie autorskie z etnologiem i dziennikarzem Jarosławem jot-Drużyckim, autorem głośnej książki "Hospicjum Zaolzie". Oprócz promocji książki wydarzenie było ważne również ze względu na to, iż padła na nim propozycja by w Cieszynie powstało muzeum Zaolzia.

Czy Zaolzie jest tytułowym hospicjum? Co zrobić, żeby polskość tu przetrwała? Dlaczego etnicznie polscy mieszkańcy regionu wybierają czeską narodowość? - Samo słowo "hospicjum" zmusza do zastanowienia nad sobą, także mam nadzieję, że czytelnicy książki pochodzący z Zaolzia, będą się zastanawiać, czy naprawdę są tą umieralnią, czy może ten warszawiaczek przyjechał i tylko chce ich poróżnić? - prowokował pochodzący z Warszawy Drużycki, który porównał również region do Titanica - statku wspaniałego, ale nabierającego wody i niechybnie idącego na dno.

Choć książka zebrała bardzo dobre recenzje (także w ogólnopolskich mediach), jej lektura - zwłaszcza wśród Zaolzian - może wywołać bardzo przykre odczucia. - Dla mnie przeczytanie tej książki było tragicznie smutne. Płakałam nad nią. Całe życie człowiek poświęcił walce o polskość, a ty teraz otworzyłeś nam oczy stwierdzając dosadnie, że przyjechałeś po to, żeby zobaczyć jak umieramy. Książka przekonała mnie do tego, że rzeczywiście nie będzie Polaków na Zaolziu - stwierdziła Małgorzata Rakowska, współzałożycielka Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Republice Czeskiej.

Choć wśród publiczności przeważały opinie potwierdzające fatalistyczną wizję przyszłości Zaolzia Drużyckiego, było też kilka głosów optymistycznych. Jeden z gości wyraził wręcz pewność, że w drugiej części swojej książki dziennikarz opisze to, jak polskość na Zaolziu się podniosła.

W nawiązaniu do tematu dyskusji niespodziewany postulat wysunął dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, który nie szczędził wyrazów uznania autorowi książki, stwierdzając, że jest ona w jego ocenie jedną z najważniejszych i najtrafniejszych diagnoz stanu polskości na Zaolziu od wielu lat. - Chciałem zgłosić pomysł, który już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie i który - obawiam się - jak zgłoszę, to zostanie w najlepszym wypadku wyszydzony, a w najgorszym przemilczany, ale mimo to myślę, że trzeba to publicznie zgłosić. Otóż myślę, że czas najwyższy, aby pomyśleć o tym, aby w Cieszynie zostało uruchomione muzeum Zaolzia. Nie w sensie takim, że powstaje kolejna instytucja, ale np. by we współpracy stworzyć samą ekspozycję, która byłaby prezentowana w jednej z już istniejących cieszyńskich placówek. Myślę, że my z tej strony Olzy jesteśmy winni to i Zaolziakom i sobie i Polakom zamieszkującym pozostałe tereny Rzeczypospolitej - apelował Szelong.

Słowa o współpracy były kierowane bezpośrednio do obecnego na sali dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego Mariana Dembinioka. Temat nie mógł zostać poddany pod dyskusję, gdyż mijała już druga godzina spotkania. W kuluarach jednak jeszcze długo toczyły się rozmowy po zakończeniu jego oficjalnej części.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama