, niedziela 14 lipca 2024
Czy II Teka Drzeworytów Jana Wałacha doczeka się wydania?
Fotografia archiwalna ze zbiorów Muzeum Jana Wałacha w Istebnej. Podczas kręcenia filmu dokumentalnego "Artysta spod Złotego Gronia" reż. Norbert Boronowski, Hanna Suchorabska - 1974 r. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Czy II Teka Drzeworytów Jana Wałacha doczeka się wydania?

SM
Czy II Teka Drzeworytów Jana Wałacha doczeka się wydania?

Jan Wałach, praca pt. "Kolumbus". fot. mat. pras.


Czy II Teka Drzeworytów Jana Wałacha doczeka się wydania?

Jan Wałach praca pt. "Wędrowny dudziarz". fot. mat. pras.


Czy II Teka Drzeworytów Jana Wałacha doczeka się wydania?

Jan Wałach, praca pt. "Wiosna". fot. mat. pras.

Rok 2014 jest rokiem 130. urodzin Jana Wałacha - malarza, grafika i rzeźbiarza z Istebnej, pasjonującego się muzyką i poezją. Z tej okazji Stowarzyszenie im. artysty Jan Wałacha, stara się wypromować twórczość artysty m.in. poprzez wydanie II Teki Drzeworytów artysty, w której znajdzie się 10 unikatowych prac artysty, wybranych przez córkę Barbarę Wałach. Do wydania publikacji konieczne jest jednak zebranie ponad 15 tys. zł, które członkowie stowarzyszenia starają się zdobyć poprzez polski portal crowdfundinowy: wspieram.to.

- Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej planuje premierę Teki Drzeworytów podczas II Nocy Muzeów, planowane w muzeum na 2 maja 2014 r. Kwota, która pozwoli na realizację przedsięwzięcia to 15 600 zł (z podatkiem). Wspierać projekt można poprzez portal wspieram.to, kwotami od 10 zł do 400 zł. Każda z osób wpłacających pieniądze zostanie wymieniona na specjalnej jubileuszowej liście, która zostanie dołączona do teki. Na zebranie odpowiedniej sumy mamy 120 dni - wyjaśnia Ewa Cudzich, która przekonuje, iż będzie to zbiór mało znanych drzeworytów, różnorodnych tematycznie, drukowanych na wysokiej jakości papierze w formacie A3.

Jan Wałach urodził się w 1884 roku. Był malarzem, grafikiem i rzeźbiarzem, pasjonującym się muzyką i poezją, poszukującym sensu człowieczeństwa w tym, co najbliższe - dom, rodzina, otaczający krajobraz, ludzie i kultura, w której żyje. Rodzimy Beskid Śląski był dla artysty źródłem inspiracji, z którego czerpał pełnymi garściami - pejzaż, kultura, zwyczaj, człowiek i rzeczywistość minionego czasu zostały utrwalone w akwareli, rysunku, rzeźbie, gwaszu i drzeworycie.

W 1932 roku zajął się drzeworytem, a pierwszych wskazówek udzielali mu Władysław Skoczylas i Stanisław Ostoja-Chrostowski. Drzeworyt Wałacha to misterne prace o niezwykłych kompozycjach; pojawiały się na ekspozycjach krajowych i zagranicznych: w Paryżu, Londynie, Amsterdamie, Ottawie, Chicago i Nowym Jorku. W 1937 r. właśnie za drzeworyt Wałach otrzymał brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Drzeworytów w Paryżu. Do dnia dzisiejszego zachowało się 260 desek drzeworytniczych.
Po II wojnie nadal mieszkał i tworzył w Istebnej. Tworzył do 95 roku życia, zmarł w 1979 r.

W dawnym atelier malarskim Jana Wałacha na Andziołówce znajduje się obecnie Muzeum Biograficzne Wałacha, które prowadzi jego córka, artystka-konserwator zabytków Barbara Wałach. Od 2008 r. przy Muzeum działa Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha pozyskuje środki na wydarzenia kulturalne, publikacje promujące twórczość artysty. W ciągu roku organizowane są dwa wydarzenia: Noc Muzeów oraz Spotkania Integracyjne Artystów im. Jana Wałacha. Muzeum nie ma swoich pracowników, wszelkie działania mają charakter charytatywny.

Wydanie II Teki Drzeworytów Jana Wałacha zostanie zrealizowane, jeżeli do 18 kwietnia poprzez portal wspieram.to Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha uzbiera wsparcie w wysokości minimum 14 tys. 300 zł. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się tutaj. Gazetacodzienna.pl wspiera projekt swoim patronatem medialnym. Mecenasami projektu są również: Wyciąg Złoty Groń, Zespół Wałasi, Fundacja Klamra, Agata Siemaszko&Kuba"Bobas" Wilk, Karpaty Naszym Domem oraz Fundacja Kalejdoskop.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Może by popytać proboszcza z Istebnej - w każdym bądź razie minister kultury już nie ma kasy, buduje kościół w Warszawie.

Tak, kasę z konkursów projektowych Zdrojewski wydaje na świątynie w Wawie, wcześniej na Świebodzin, a Istebna to dla niego prawie kresy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama