, piątek 23 luty 2024
Co w nowym "Roczniku Wiślańskim"
Promocja 6 tomu "Rocznika Wiślańskiego", odbyła się 27 czerwca w sali Domu Zborowego w Wiśle.  fot: www.biblioteka.wisla.plDodaj do Facebook

Co w nowym "Roczniku Wiślańskim"

MMT
- Nie trzeba się wstydzić, gdy się nie wymieni 49 stanów USA, ale gdy się nie zna pierwszych 43 gruntów w Wiśle, tak - pisze Jan Procner w najnowszym "Roczniku Wiślańskim". Zestawił ich historię od 1643 roku do czasów współczesnych - w sumie ciekawe uczucie móc powiedzieć, co działo się przed ponad trzystu laty w miejscu, w którym się mieszka.

Artykuł Procnera Kiedy nie było numerów domu… to jeden z kilkunastu tekstów, składających się na szósty tom czasopisma naukowego, poświęconego głównie historii Wisły. W części biograficznej pojawiły się artykuły poświęcone wiślańskim wójtom Pawłowi Raszce (1848-1927) i Pawłowi Nogowczykowi (1892-1969) oraz piekarzowi Adolfowi Łasce (1887-1954). Często tego typu teksty zamieniają się w laurki, tutaj na szczęście wspomniano też o mniej jasnych stronach biografii bohaterów. Danuta Szczypka pisała o oskarżeniach o korupcję Pawła Raszki, Maria Szlaur-Bujok przytacza opinię gminnego komisarza o Nogowczyku, któremu zarzucał niegospodarność, a Anna Pawłowska nie ukrywa, że Adolf Łaska na własne życzenie popadł w kłopoty finansowe, ponieważ w pewnym momencie "zaczął prowadzić życie towarzyskie często zakrapiane alkoholem".

W "Roczniku…" możemy też przeczytać m.in., jak działała na terenie Wisły Macierz Szkolna Księstwa Cieszyńskiego i jej biblioteka, o historii piekarstwa czy zajrzeć do wypisów z protokołów gminnych z lat 1861-1919, gdzie nie brak różnych perełek, jak chociażby o niejakim Pawle Pietroszku, który w 1875 roku namawiał do bojkotowania obowiązku szkolnego czy o wiecznie pijanych rekrutach.

Tak jak pisałem o poprzednich tomach "Rocznika Wiślańskiego", wydawnictwo redagowane przez Renatę Czyż, Danutę Szczypkę i Marię Szlaur-Bujok, dorównuje poziomem tekstów i redakcji czasopismom naukowym, punktowanym na ministerialnych listach - a w wielu przypadkach nawet przewyższa. Dla zainteresowanych przeszłością Wisły - bez dwóch zdań wartościowa lektura.

"Rocznik Wiślański", t. 6, red. Renata Czyż, Danuta Szczypka, Maria Szlaur-Bujok, Wisła: Wydawnictwo Luteranin, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle, 2014, 179 ss.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak będą tam teksty Drewnioka, to kupię.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama