, środa 22 marca 2023
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: W tej pandemiji mómy wszecko inaksze
Jakosi wartko latoś migły nóm ty świynta, bo prawie wszedcy byli dóma i se spóminali, jako to eszcze porem roków tymu siedzieli całymi familijami przi stole.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: W tej pandemiji mómy wszecko inaksze

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Niezdrowym luftym

Jakosi wartko latoś migły nóm ty świynta, bo prawie wszedcy byli dóma i se spóminali, jako to eszcze porem roków tymu siedzieli całymi familijami przi stole. Wszeckimu je ta pandemija winno i na co by yno człowiek dzisio zozdrził, to je to jakisi inaksze. Aji tyn szpatny czas, kiery fórt nóm dokuczo, też mómy isto skyrs tego, że ludzie przestali sie plyntać po cestach i zoroz wszyndzi sie wychłódziło. Kierysi mi to dzisio tak wyłoślił, że ludzie wedla siebie sami sebóm grzejóm luft, a jak siedzóm dóma to grzejóm yno swój kwartyr i tymu na polu je tej wiosny tak fest zima. Dzisio jak wszedcy siedzóm dóma, to uż tak pod blachóm fest jak kiejsi nie hajcujóm i na zicher podarziło sie im zaszporować cosi kapke wiyncyj na wónglu. Kaj by człowiek nie zozdrził i kaj by do czego nie żgnył, to wszecko je jakisi inaksze i nie pasuje do tego, co było przed pandemijóm. Nejgorzij majóm ludzie, kierzi ni mogóm do tego prziwyknóć, bo fórt sie im zdo, że sóm to jakisi błózna i tego wirusa bydóm poradzili obynś. Przedstowcie se, że eszcze łóńskigo roku jak żech zakludził swoji auto do przegłóndu, to siedziołech w nim cały wylynkany i musiołech robić wszecko to, co mi kozoł mechaniker. Cały czas mie wahowoł co bych nie wydychnył przipadkym kansi na boku niezdrowym luftym i nie narobił jakigosi nieszczynścio. Latoś uż żodyn nie kozoł mi w tym aucie siedzieć, chocioż je dziesiyń razy wiyncyj chorych na tego wirusa i nie wiym skyrs czymu sie to tak wszecko zwyrtło i tyn przeglónd zaczli robić tak samo jak kiejsi.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

wartko - szybko, dóma - w domu, zozdrził - popatrzył, inaksze - inne, szpatny czas - brzydka pogoda, fórt - ciągle, skyrs - z powodu, plyntać po cestach - plątać po drogach, wyoślił - wytłumaczył, luft - powietrze, kwartyr - mieszkanie, fest - mocno, pod blachóm - po piecem, hajcujóm - palą, na zicher - na pewno, zaszporować - zaoszczędzić, kaj - gdzie, żgnył - pchnoł, jakisi błozna - jakieś żarty, obynś - obejść, zakludził - zaprowadził, wylynkany - wystraszony, wahowoł - pilnował, kansi - gdzieś, latoś - w tym roku, zwyrtło - przekręciło.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama