, niedziela 14 lipca 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przeca sie kierysi dobroł do tych szpatnych chwolideł
"..pieknie posztrajchowanóm szkołem...". fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przeca sie kierysi dobroł do tych szpatnych chwolideł

F.J.DRAL
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przeca sie kierysi dobroł do tych szpatnych chwolideł

”...kaj zaszczypić psa i kaj sie zadłóżyć...”. fot. FJD


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Przeca sie kierysi dobroł do tych szpatnych chwolideł

”...wedla tej wanelicki kaplicy...”. fot. FJD

"Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi" .

SZPACYRKYM PO CIESZYNIE

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Posztrajchowanóm szkołem

Taki mómy dzisio czasy, że zaros po Godach kaj yno sie człowiek obezdrzi to wszyndzi za każdóm auslagóm pełno je zajyncy a ku tymu kosze s wajcami. I żodnymu to nie zawadzo, że dziepro ta Wielkanoc bydzie za porem miesiyncy. Tóż tymu jo nie bydym wóm s tym głowy zawracoł, bo tej reklamy mocie isto wszedcy pełny zadek. We wszeckich radijach i telawizorniach, a możne aji jak odewrzicie szyfóner, abo jakisi podstólek to ś niego wyskoczy zajónc abo jakisi niełopiyrzóne pisklyńci.Wszecko mo mieć też swojóm miare i jak czego je za moc to przestanie to być zocne i nima s tym żodnej uciechy. Że nie powiym ło tym co sie we Świynta piere do wola, bo to uż przechodzi wszelijaki wyobrażyni. Kiejsi we sklepach jak nic nie było to aji szónka we Świynta była zocno, a dzisio zocne możne je yno to jak gdosi kansi do świata pojedzie i potym je dóma zwóli tego pełno zowiści. Tak czy inakszyj ostani roz tego roku sóm my w Krosnej i pore wiosynnych wrażyń eszcze napiszym. Ze dwa tydnie tymu nasi wybrańcy we Warszawie uradzili i zaklepali jakómsi ustawem krajobrazowóm, kiero pumoże każdej dziedzinie i miastu pozbyć sie wszeckich szpatnych chwolideł. Skyrs tego eszcze roz żech sie po tej Krosnej przeszmatłoł i uwidziołech wedla tej wanelicki kaplicy chwolidło kiere szlagnie wszeckich, bo czosnek je chwolóny s ancugami ku chrzcie i kómuniji a do tego hurtowe sprzedowani zimioków. Kapke dalij rozkład jazdy autobusów je przilepióny na latarni a po drugi strónie cesty s eszcze gorszego słupa dowiymy sie kaj zaszczypić psa i kaj sie zadłóżyć. coby po tym zlicytowali nóm chałupe. Majóm łóni też tam pieknie posztrachowanóm szkołem nr 7, kiero mo na płocie napisane ”Pola Nadziei”, a ku czumu sie to patrzi to se pohledejcie w ”necie”.

Mini słownik:

 • obezdrzi - oglądnie,
 • auslaga - wystawa,
 • wajco - jajko,
 • szyfóner - szafa,
 • podstólek - szuflada,
 • zocne - cenne,
 • szlagnie - zaskoczy,
 • kansi - gdzieś,
 • ancug - ubranie,
 • posztrajchować - pomalować,

  Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i Wiesiołych Świónt

  Dzisiejszy tekst ma tytuł ”Posztrajchowanóm szkołem”.

 • Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Facet napisał neutralnie,że coś jest na płocie powieszone,a tu od razu tyle chamstwa i pouczeń.Jakoś nie mogę się doczytać tego,że jest to nie właściwe lub,że kogoś obraził lub lub,że komuś ubliżył.Każdy ma internet to sobie może sprawdzić co znaczy to hasło.Po co od razu ten skowyt i ubliżanie autorowi ! ! !

  "Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka.
  Cele "Pól Nadziei":
  Pozyskiwanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Ośrodka Hospicjum Domowego.
  Edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz z osobami w żałobie.
  Propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Szczególnie zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących.

  W ramach akcji Pola Nadziei:
  współpraca ze wszystkimi samorządami – burmistrze, wójtowie, prezydenci miast
  współpraca ze szkołami i przedszkolami (rocznie ok.. 150 szkół i przedszkoli) – sadzenie Pół Nadziei, prelekcje, szkolenie dla młodzieży, pomoc w organizacji grup charytatywnych w szkołach,
  udział w konkursach dla szkół, udział w naszych festynach
  Taka reklama jest na szkole uzasadniona i tylko osoby kompletnie debicylne nie rozumieją dlaczego taki baner wisi na płocie wokół szkoły.

  "Ku czymu sie to patrzi "- to znaczy : " co to oznacza". Owensie gdybyś chociaż trochę znał gwarę to było by to jasne ! ! ! A znaczenie hasła "Pola Nadziei" może każdy sobie sprawdzić. w internecie klikając Google-przypuszczam,że autorowi o to chodziło,bo wyjaśnianie tego blokowało by wierszówkę,której prawdopodobnie nie może przekroczyć.A pisanie na okrągło nigdy nie uruchamia żadnej dyskusji oraz wymiany poglądów.Wrogów niema tylko ten co w życiu niczego nie dokonał.Ja też długo nie wiedziałem co to znaczy-bo jest to napisane bardzo lakonicznie i musiałem to sprawdzić.

  Panie Dral. To, co wyśmiywocie, to akcja cieszyńskigo Hospicjum św. Łukasza. Dejcie se pozór, żebyście nie musieli być jego pacjyntym. Wy wszyndzi wstyrkocie tyn swój gupi dziub. Już nie roz żeście wypisywali tu taki pierdoły, że aż gańba. Ni na darmo o Wos rzóndzom na mieście, żeście są taki stary plotrkorz. Na drugi roz zanim bydziecie wypisywać te Wasze drzisty, to se to wszysko dobrze posprawdzejdzie

  Taki wrażony wszyndzi a nie uwidzioł za tym ganż pieknym chwolidłym tej grzondki z narcyzlami co dlo wsparcio hospicjum Św. Łukasza Ewangelisty wyrychtowały i zasadziły na jesiyń dziecka ze szkoły Siódymki Choć suje Sniegym to kwiotki nie straciły nodieji na wiosne i pieknie zakwitły. Nie dziwi mnie to, bo nie widzisz żodnej krosy w Krosnej bez ty całe chwolidła, choć to na tym płocie ni ma zaś taki szpatne

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama